Home » Gallery » Švietimas » Stojantieji į Anykščių technologijos mokyklą plūsteli po Žolinės

Stojantieji į Anykščių technologijos mokyklą plūsteli po Žolinės

Šiuo metu Anykščių technologijos mokykloje tvyro ramybė – birželio 30-ąją įteikti profesinio išsilavinimo diplomai. Profesinę kvalifikaciją įgijo 68 absolventai, baigę tarptautinių vežimų vairuotojo ekspeditoriaus, virėjo, viešbučio darbuotojo, techninės priežiūros verslo darbuotojo programas. Mokyklos darbuotojai ir mokiniai atostogauja. „Negalime lygintis su kaimyninių rajonų mokyklomis, kurios turi įkūrę sektorinius praktinio mokymo centrus, bet ir mes nesnaudžiame.


Bendrabutyje – sąlygos ne prastesnės nei aukštųjų mokyklų bendrabučiuose. Autorės nuotraukos
Šiemet suskatome atnaujinti suvirinimo laboratoriją, remontuojame patalpas ir iki naujųjų mokslo metų spėsime sumontuoti įrangą. Maisto ruošimo laboratoriją perkeliame į kitas patalpas, atnaujiname įrangą, tad būsimų virėjų laukia malonios permainos. Po Naujųjų metų imsimės kitų klasių ir cechų. Tad tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad mokykloje tyku ir ramu – darbininkai dirba“, – kalba Anykščių technologijos mokyklos direktorius Ramūnas Zlatkus.


Mokomasis viešbučio kambarys
Kaip pasakoja vadovas, mokykla jau sulaukė pirmųjų studentų, bet didžioji stojančiųjų banga plūsteli rugpjūčio mėnesį, po Žolinės. Tuomet jaunuoliai, nepatekę į aukštąsias mokyklas, renkasi profesinį mokymą. „Į vasaros pabaigą apsisprendžia ne tik tie, kurie neįstoja, – sako direktorius. – Dabar daug jaunuolių vasaromis dirba: vieni Lietuvoje, kiti užsienyje. Susizgrimba rugpjūčio pabaigoje ir atneša dokumentus“.

Tik 25 proc. jaunuolių pirmenybę teikia profesiniam mokymui

Pasak direktoriaus, Lietuva – gana jauna Europos Sąjungos šalis, todėl patirties švietimo srityje būtų galima pasisemti iš sąjungos senbuvių. „Daugelyje Europos šalių po vidurinės mokyklos didžioji dalis jaunimo eina mokytis profesijos. Tarkim, Vokietijoje – 70 proc., Suomijoje – 55 proc., Čekijoje – 70 proc. baigusių mokyklas jaunuolių renkasi profesinę mokyklą. Lietuvoje – tik 25 proc. jaunuolių teikia pirmenybę profesinėms mokykloms. 75 proc. jaunuolių siekiamybė yra studijos universitetuose ir kolegijose. Matyt, praeis nemažai laiko, kol piramidė apvirs“, – sako direktorius. Kaip teigia R. Zlatkus, negatyvus požiūris į profesines mokyklas išlikęs nuo sovietinių laikų. Dar gaju žmonių atminty: į profesines mokyklas eina tie, kuriems nesiseka mokslas, nevykėliai ir pan. Anykščių technologijos mokykloje, kaip ir kitose Lietuvos profesinėse mokyklose, pastaruoju metu pastebima tendencija – įgyti profesijos ateina kolegijų ir universitetų diplomus turintys jaunuoliai. „Kaip pavadintume: profesiniu orientavimu ar ugdymu karjerai, vis vien tai yra supažindinimas su profesijomis, pasirinkimo galimybėmis. Lietuvoje ši sritis nepakankamai išvystyta. Dalis jaunuolių apsisprendę: suvokia savo pomėgius, žino galimybes. Dalis, baigusių 10 klasių, nežino: gal būsiu stalius, gal mechanikas, o gal virėjas? Taip ir baigia vidurinę dar neapsisprendę. Kartais negali jaunimui priekaištauti, nes neturėjo galimybės pačiupinėti, pasitikrinti, kas jam prie širdies. Tada gali iš pirmo karto nepataikyti atsisėsti į savo roges“, – svarsto direktorius.

Nuo rugsėjo – naujos specialybės

Nuo šių metų rugsėjo, kaip ir ankstesniais metais, mokykloje galima įgyti tarptautinių vežimų vairuotojo ekspeditoriaus, automobilių mechaniko ir technikos priežiūros verslo darbuotojo, viešbučio darbuotojo ir virėjo specialybes. Pasirinkę technines specialybes, gali įgyti traktorininko ir suvirinimo elektra kvalifikaciją. Technologijos mokykla noriai priima tiek baigusius 10 klasių, tiek gavusius brandos atestatą. Direktorius pasakoja, kad pastaruoju metu dominuoja ateinantys su viduriniu išsilavinimu. „Mokinio krepšelis – stebuklingi žodžiai, mokyklos saugo mokinius, jos suinteresuotos, kad mokinys mokytųsi kuo ilgiau ir baigtų 12 klasių. Mes, aišku, suinteresuoti, kad mokiniai ateitų po 10 klasės“, – neslepia direktorius. Virėjų ir viešbučio darbuotojų programa orientuota į viso regiono, ne tik Anykščių poreikius. SPA centrai, kaimo turizmo sodybos, viešbučiai – visur reikia paslaugų sektoriaus darbuotojų.


Anykščių technologijos mokyklos direktorius Ramūnas Zlatkus
Nors neretai sakoma, kad pasaulyje garsėjantys virėjai yra vyrai, virėjo profesiją tradiciškai renkasi merginos, vaikinus ši specialybė retai domina. 2015–2016 mokslo metais startuoja nauja specialybė – kompiuterio ir organizacinės technikos operatoriaus. Nereiktų manyti, kad baigęs šią specialybę tapsi programuotoju. Programos tikslas – išugdyti įgudusius vartotojus, mokančius dirbti su įvairiomis programomis, ir biuro technikos žinovus. Šiais metais planuojama vykdyti dar dvi naujas programas: poilsio paslaugų agento ir apsaugos darbuotojo. Jos skirtos jaunuoliams, turintiems vidurinį išsilavinimą. „Palanki jaunuoliui situacija, – sako direktorius. – Per vienerius metus įgijęs apsaugos darbuotojo specialybę, galės studijuoti aukštojoje mokykloje. Galbūt galės užsidirbti pragyvenimui, laisvu laiku dirbdamas apsaugininku“. Poilsio paslaugų agento programa – dvejų metų trukmės. Ją baigęs jaunuolis turėtų gebėti užsiimti individualia poilsio paslaugų teikimo veikla, parengti poilsio paslaugų paketą, tvarkyti dokumentus, parengti ir parduoti pasyvaus ir aktyvaus poilsio paslaugas ir kt. Šios specialybės studentai turėtų puikias praktikos galimybes, o mokytojauti būtų kviečiami klasterio atstovai, Anykščių regioninio parko darbuotojai. Direktorius svarsto galimybę pasiūlyti regiono kolegijoms studijų tęstinumą.

Įsidarbinimo galimybės: tik norėk dirbti

Paklaustas apie įsidarbinimo galimybes, baigus mokslus, direktorius atsako: „Tik norėk dirbti“. Mokykla aktyviai bendradarbiauja su viena didžiausių vežėjų įmonių „Finėjas“. Baigiantis mokslo metams įmonės atstovai lankėsi mokykloje, pristatė įmonę, įsidarbinimo galimybes. Nenuskriausti ir kitų specialybių jaunuoliai – virėjos, automobilių mechanikai neretai įsidarbina įmonėse, kuriose atlieka praktiką. „Tik jaunimo planai ne visada sutampa su pasiūlymais – kas užsienyje nori laimę išbandyti, kas savanoriais į kariuomenę užsirašo“, – šypsosi direktorius R. Zlatkus.

Birutė Zabukienė

1399 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.