Home » Sveikata » Tuberkuliozės aukomis galime būti kiekvienas

Tuberkuliozės aukomis galime būti kiekvienas

Tuberkuliozės aukomis galime būti kiekvienas

Statistika rodo, jog Lietuvoje sergamumas tuberkulioze (TBC), viena sunkiausių užkrečiamųjų ligų, kuri liaudyje vadinama džiova, nemažėja, nors pastaraisiais metais stabilizavosi. Tuberkuliozė gali pažeisti įvairius organus, ne tik plaučius. Per metus pasaulyje nuo šios ligos miršta apie 2 mln., o Lietuvoje vidutiniškai – 400 žmonių. 2014 m. Lietuvoje užregistruoti 964 nauji atviros plaučių tuberkuliozės atvejai – pirmaujame Europos Sąjungoje.

Apie plaučių tuberkuliozę plačiau paprašiau papasakoti Utenos ligoninės gydytoją ftiziatrę, pulmonologę Aldoną Namajūnienę.

Tuberkuliozės sukėlėjas buvo atrastas daugiau nei prieš 100 m., tačiau galutinai jo įveikti nepavyksta iki šiolei.


Pulmonologė A. Namajūnienė. Autorės nuotrauka
Tuberkuliozė plinta lašeliniu būdu per orą – kosint, čiaudint, dainuojant. Bakterija gali pažeisti bet kokį organą, tačiau dažniausia pažeidžia plaučius. Būna, kad infekuotas TBC bakterijomis žmogus nesuserga. Jeigu stipri jo imuninė sistema, ji pati susitvarko su ligos sukėlėju. Tačiau, imunitetui nusilpus, gali pasireikšti aktyvi ligos forma. Ligą platina tik atvira plaučių tuberkulioze sergantys žmonės. Tokiu atveju žmonės gydomi vaistais ne trumpiau nei 6 mėnesius. Tuberkuliozė pagydoma, jei žmogus laikosi visų gydytojo rekomendacijų. Jeigu gydomasi su pertraukomis, liga tampa lėtine, sunkai išgydoma. Tokias problemas dažniausiai kelia asocialūs asmenys. Alytaus ligoninėje atidarytas skyrius, kuriame planuota vengiančius gydytis gydyti priverstinai, tačiau kol kas tai nėra galutinai įteisinta. Praėjusiais metais Seime užregistruotas įstatymas dėl priverstinio gydymo nuo TBC. Sergantys atvira forma gali užkrėsti 25–35 sveikus žmones. Utenos ligoninėje tuberkuliozės skyriaus nėra. Tačiau skyriuje netrūksta ligonių, sergančių kitomis plaučių ligomis. Sergantys TBC uteniškiai siunčiami gydytis į Vilnių, Alytų.

Tuberkulioze gali susirgti visi – benamiai ir turtuoliai, senyvo amžiaus žmonės ir vaikai. Serga ir turtingose valstybėse, bet dažniau tose, kur prastos gyvenimo sąlygos, skurdas.

Jeigu panagrinėsime Utenos apskrities statistiką, pamatysime, kad šalies mastu apskrityje sergamumas mažiausias. Palyginkime 2013 m. ir 2014 m. skaičius: Utenos rajone atitinkamai 11 ir 9 susirgimų atvejai, Anykščių r. – 7 ir 5, Ignalinos r. – 8 ir 6, Molėtų r. – 11 ir 10, Zarasų r. – 7 ir 6, Visagine – 6 ir 6 atvejai. 2013 m. Utenos apskrityje viso užregistruota 50, o 2014 m. – 42 susirgimų TBC atvejai.

2012 m. Lietuvoje sirgo 78 vaikai. Nerimą kelia „mada“ neskiepyti vaikų. Tai nepateisinama ir pavojinga. Utenoje 2014 m. nebuvo registruotas nei vienas vaiko susirgimo atvejis.

Kaip pasireiškia liga?
Simptomai į kuriuos iš pradžių nekreipiama reikiamo dėmesio: silpnumas, sutrikęs miegas, sunkus kosulys, naktinis prakaitavimas, svorio kritimas, nedidelis nuolatinis karščiavimas (37º C–37,5º C), skausmas krūtinėje, atsikosėjimas krauju.

Kaip apsikrečiama šia liga?
Tai lemia visas kompleksas priežasčių: artimas bendravimas su sergančiu atvira plaučių tuberkulioze asmeniu, dažnai sergant kitomis plaučių ligomis, AIDS, cukriniu diabetu. Turi įtakos stresas, prasta mityba, kelionės į Afriką ar Aziją, kur nuo TBC miršta trečdalis visų pasaulio sergančiųjų. Tarp sergančių AIDS ir tuberkulioze yra glaudus ryšys.

Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?
Efektyviausia profilaktika – anksti išsiaiškinti ligą ir gydytis. Reikia stiprinti organizmą. Kita priemonė – naujagimių vakcinacija. Skiepijama nuo 1921 m. Nors imunitetas trumpalaikis, tačiau skiepijimas apsaugo nuo labai sunkių ligos formų.

Ką gydytoja pasakytų apie save?
Dzūkė, bet nestandartinė. Nemėgstu nei grybauti, nei grybus valgyti. Nors su vyru Vidmantu ūkininkauju, bet daržuose kapstytis irgi nepatinka. Laikome gyvulių, tačiau visa „maisto produktų ruošimo technologija“ užsiima vyras. Myliu gamtą, gyvūnus. Norėčiau ūkyje ir arklį turėti. Prisiminus vaikystę, gal ir pajodinėti sugalvočiau. Dukra Giedrė – taip pat medikė.

Aldona Blažaitienė

1583 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.