Home » Gallery » Pramogos » Anykščiuose atidarytą medžių lajų taką apgulė tūkstančiai lankytojų

Anykščiuose atidarytą medžių lajų taką apgulė tūkstančiai lankytojų

Turistai jau gali pasigrožėti Anykščių šilelio ir Šventosios upės gamtovaizdžiu iš 35 m aukščio – praėjusį penktadienį šalia Puntuko akmens atidarytas Medžių lajų takas – vienintelis tokio tipo objektas ne tik Baltijos šalyse, bet ir Rytų Europoje.


Autorės nuotraukos

Viena iš pirmųjų juo žengusi šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalindamasi įspūdžiai sakė nebijanti aukščio, nes jaunystėje užsiiminėjusi kalnų turizmu ir pasiekusi beveik 5 km aukštumas.

„Šiandien tikrai turime kuo džiaugtis – ne tik nuostabia gamta, kuri yra aprašyta ir apdainuota, bet ir įrenginiais, kuriuos sugebame mes, dabartinė karta, sukurti. Ir tuo, kad sugebėjome taip greitai pastatyti dar vieną gražų pažintinį, turistinį objektą pasinaudodami ES, savivaldybės ir valstybės biudžeto pinigais, kuris pradžiugins ne tik Lietuvos, bet ir užsienio svečius. Galime pasididžiuoti, kad vertiname savo gamtą ir mylime Tėvynę“, – unikalaus objekto atidarymo iškilmėse sveikindama anykštėnus ir svečius sakė Prezidentė.

Medžių lajų takas prasideda netoli Puntuko akmens ir nuo žemės pamažu kyla iki 21 metro, jo ilgis – 300 metrų, didžiausias aukštis, kurį lankytojai pasiekia užkopę į apžvalgos bokštą – 35 m. Apžvalgos bokšto architektūros motyvu pasirinkta aukštaitiška tautinė juosta. Kad Anykščių regioniniame parke iškiltų toks statinys, statybininkai sunaudojo 395 tonų metalo ir 1,5 tūkstančio kubinių metrų betono. Projekto vykdymo metu buvo pasodinta per 1000 medžių ir krūmų.


Medžių lajų takas driekiasi 300 m
Medžių lajų taką visi norintieji galės lankyti nemokamai, išskyrus atvejus, kai lankytojai pageidaus užsisakyti specialią pažintinę programą. Atvykstantiems į Anykščių regioninį parką bus siūloma įsigyti savanorišką lankytojo bilietą. Bilieto kaina penkioms dienoms viename nacionaliniame ar regioniniame parke – 1 euras.


Projekto iniciatoriai: R. Baškytė ir K. Šerepka
Medžių lajų tako projekto iniciatoriai – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė ir Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka neslėpė, kad idėja sulaukė ir skeptiškų nuomonių. Tiesa, medžių lajų taką iš pradžių planuota įrengti Neries regioniniame parke…

„Saugomų teritorijų darbuotojai turėjo daugybę idėjų, minčių, svajonių, kaip sutvarkyti paveldo objektus, kaip išsaugoti kraštovaizdį, biologinę įvairovę, kaip pritaikyti saugomas teritorijas lankymui. Šių svajonių išsipildymui reikėjo nedaug – lėšų. Įprastinių takų, aikštelių ekspozicijų mes jau turėjome. Visada norisi žmonėms parodyti kažką nauja. Norisi čia pakviesti ir tuos, kurie, galbūt, skeptiškai žiūrėjo į saugomas teritorijų vertybes. Diskusijos visada reikalingos, jos padeda išvengti klaidų. Iš pradžių ieškojome kitos vietos Anykščių regioniniame parke, ieškojome naujų sprendimų. Lipome į bokštus su Anykščių rajono valdžia ir specialistais… Pastaraisiais metais keitėsi visi nacionaliniai ir regioniniai parkai: sutvarkyti piliakalniai, įprasmintos valstybei svarbios vietos, įrengtos apžvalgos aikštelės ant atodangų, takai norintiems pažinti Lietuvos gamtą, vidaus ekspozicijos“, – kalbėjo R. Baškytė.


Simboliniai vartai – atidaryti
Kęstutis Šerepka teigė, kad svarbiausias tikslas statyti naują objektą buvo noras tapti dar labiau žinomais ir pritraukti į Anykščius daugiau lankytojų ir ragino juos atvykti pasižvalgyti į šilelį iš aukštai keturis kartus per metus – pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Miškas kiekvienu metų laiku esąs gražus, o takas – tai priemonė jį pažinti.


Žvilgsnis į šilelį iš 20 m aukščio
„Norime, kad viename gražiausių Lietuvos miškų – Anykščių šilelyje – žmonės praleistų daugiau laiko ir Medžių lajų takas tokią galimybę suteikia. Kai kilo idėja būtent Anykščiuose įrengti lajų taką, atsirado grupė žmonių, kurie nutarė, kad tokiam objektui ne vieta Anykščių šilelyje. Tačiau palaikančių buvo daugiau ir planai buvo įgyvendinti. Reikėjo atlikti daug darbų, visas etapas užtruko penkerius metus. 2014 m. sausio mėn. buvo pasirašyta rangos sutartis, statybininkai atvažiavo į šilelį. Teko atidžiai stebėti, kad jie gerai atliktų savo darbą ir nepadarytų žalos gamtai, kad nenukentėtų medžiai…“ – sakė Anykščių regioninio parko direktorius.


Jau pirmosiomis dienomis objektas pritraukė tūkstančius lankytojų
Artimiausi lajų takai įrengti Vokietijoje ir Austrijoje. Medžių lajų takas Anykščių regioniniame parke buvo statomas pagal projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas. III etapas“, kurį inicijavo ir vykdė Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos kartu su Anykščių regioninio parko direkcija. Projektui skirta 2,5 mln. eurų parama. Ją panaudojant įrengtas unikalus takas, sutvarkyta aplinka, pastatytas informacijos centras. Apžvalgos bokšte veikia keltuvas, kad Anykščių šileliu iš viršaus būtų patogu grožėtis visiems – ir neįgaliems lankytojams, ir mamoms su mažais vaikais, ir vyresnio amžiaus žmonėms.


Viena pirmųjų lajų taku žingsniavo šalies Prezidentė
Pirmosiomis dienomis po atidarymo lajų taką užplūdo rekordinis skaičius lankytojų – regioninio parko darbuotojų teigimu, unikalų taką aplankė per 10 tūkst. žmonių. Vienu metu 20–30 metrų aukštyje esančiu taku gali keliauti ne daugiau kaip 500 žmonių.

Kristina Sakaitė

1134 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.