Home » Gallery » Verslas » Vaismedžių sodinukų pasiūla kasmet didėja

Vaismedžių sodinukų pasiūla kasmet didėja

Ruduo atkeliauja ne tik su krepšiais gėrybių, bet ir su darbų gausa. Tiesa, šiais metais ne visi krepšiai pilni – kaitra pakoregavo derlių. Bet rudeniniai darbai vis tokie patys ir pats svarbiausias jų – vaismedžių, vaiskrūmių, dekoratyvinių krūmų sodinimas. Tiesą sakant, darbai ne visai tie patys – plečiasi sodinukų asortimentas. Naujos augalų rūšys, veislės – reikia naujų žinių. O ir sodininkų gretos auga – kas sodelį įsiveisia, kas savo sodybą puošti pasiruošęs.


V. Lazauskienė. Autorės nuotraukos
Pirmieji siūlyti sodinukus rudens sodinimui Utenoje pradėjo Panevėžio rajono UAB „Dembavos medelynas“. Atrodo, uteniškiams patinka jų siūlomas asortimentas. Medelynas čia prekiauja jau šešti metai. Prekiauja ir kituose šalies rajonuose. Kai kur užsidaro, kai kuriuose – plečiasi. Jų specialistai stažuojasi Lenkijoje, Olandijoje, Vokietijoje.


Augalų „auklė“ V. Lazauskienė
Ketvirti metai šioje srityje dirbanti, buhalterės specialybę turinti Vita Lazauskienė papasakojo, kad pradėjusi dirbti su augalais, baigė floristikos kursus, mokosi iš katalogų, žurnalų. Pavasarinis sezonas prasideda nuo balandžio vidurio ir tęsiasi beveik mėnesį. Rudeninis sezonas – nuo rugpjūčio 26 d. iki spalio pabaigos. Pirmomis dienomis žmonės užeina daugiau susipažinti su pasiūla nei pirkti.


A. Kuliešius
Prasidėjus mokslo metams kol kas šie rūpesčiai užgožia kitus. Vėliau pardavimas įsibėgėja. Ateina ir nuolatiniai klientai, jau įsitikinę pirkinio patikimumu. Visi augalai vazonuose, todėl šaknys neišdžiūsta, sodinukai nepažeisti ligų ir kenkėjų. Tik neapdairus ar nepatyręs sodininkas mėgėjas „pragano“ vieną kitą augalą. Gyveni – mokaisi. Augalų pasirinkimas didelis.

Šiais metais ypač daug dekoratyvinių augalų. Iš viso eksponuojama net 800 augalų, 181 skirtingų pavadinimų. Yra ir nemažai naujovių: raudonasis lazdynas, skiepyti šermukšniai, dekoratyvinė raudonlapė slyva, kamsis (liana ląstūnė), raudonlapis klevas, raudonlapis bukas, žvynuotasis kadagys. Yra persikų, naujų veislių slyvų, obelų, vynuogių. Galima įsigyti valgomąjį ožekšnį, šeivamedį, šilkmedį ir kitus. Ypatingai daug vaiskrūmių ir dekoratyvinių augalų: gervuogės, šilauogės, štambiniai (kamieniniai) serbentai, lanksvos, miskantas, mikrobiota, ožekšnis, veigelės ir t. t.


Kur du stos…
O kaip gi kainos? Ponia Vita patikino, kad kainos palyginus su pernykštėmis litais, nepakitę. Kriaušės (9 veislės) – po 7,8 Eur, obelys (20 veislių) – 5,8–7,8 Eur, slyvos (12 veislių) – 6,5 Eur, trešnė savidulkė ‘Lapins’ – 8 Eur, o kryžmadulkės (5 veislės) – 7 Eur. Vyšnios – 7,8 Eur, dekoratyviniai medeliai – nuo 25 Eur, kadagiai – 5,8–11,2 Eur. Yra ir braškių. Kerelis – 0,40 Eur. Brangoka, bet tai pirmos kartos daigai, geros kokybės. Ankstyvosios – ‘Rumba’, ‘Keler’; vidutinio ankstyvumo – ‘Darselact’, vėlyvosios – ‘Salsa’.

Šeštadienį neatsispyriau smalsumui palyginti vaismedžių asortimentą ir kainas Utenos turguje. Negausiu asortimentu prekiavo tik sodininkas Alius Kuliešius su devynmečiu sūnumi Roku iš Anykščių rajono Spiečiūnų kaimo. Atvažiavo turgun, kaip sakėsi – žvalgytuvėn. Namuose augina daugiau visokių rūšių vaismedžių, vaiskrūmių ir ten pat. Į turgus beveik nevažinėja – neturi laiko. Daug laiko atima ir vaismedžių sodas. Obelis ir kitus vaismedžius pardavinėja po 7 Eur, vaiskrūmius vidutiniškai po 3–4 Eur. Žmonės domėjosi bespyglėmis gervuogėmis. Jas sėkmingai pardavinėjo Rokas, vikriai įdėjęs išsikerojusį augalą į maišelį ir paėmęs pinigus. Vaikas sakėsi domisi augalais, padeda tėvams sodininkauti. Neužsigulėjo šilauogės (pirko ir uogas). Dėmesio netrūko ir dekoratyvinei lauravyšnei. Sodininkas visus augalus augina ir daugina akiuodamas pats. Jis geranoriškai pasakojo pirkėjams ar šiaip smalsuoliams apie pasiruošimą sodinimui, apie auginimą ir sodinukų priežiūrą. Bet įsiamžinti su savo augalėliais niekaip nepriprašiau. Sakėsi nemėgstąs reklamos, viešumo ir jei ne Rokas… Turguje buvo dar viena pora iš Panevėžio su dekoratyviniais augalais. Jie turėjo daug gražių štambinių augalų, tačiau jų patys neaugina, o atsiveža iš kitur. Tikras ruduo turguje kaip ir dar neprasidėjo. Nors nėra kur skubėti. Palaukime sodraus gaivaus lietaus. Sodinukų pasirinkimas bus tikrai didelis ir pradžiugins ne vieną.

Aldona Blažaitienė

1741 Iš viso matė 9 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.