Home » Kultūra » Knygų skaitymas kaimo žmogui – vis dar didelė vertybė

Knygų skaitymas kaimo žmogui – vis dar didelė vertybė

Dusetų (Zarasų r.) Kazimiero Būgos biblioteka – tai bendruomenės susibūrimo vieta, švietimo ir kultūros renginių židinys, reikšmingas ir svarbus daugelio dusetiškių gyvenime. Biblioteka Dusetose įkurta 1937 m., tuomet veikusiuose Dusetų Šaulių namuose (dabar Dusetų Meno mokykla). 2010 m. pradžioje biblioteka duris atvėrė Dusetų K. Būgos gimnazijos patalpose. Bibliotekoje įrengta erdvi skaitykla, jaukios patalpos vaikams su žaisloteka, atskira interneto skaitykla. Atidaryta nedidelė galerija, įrengtos stiklinės vitrinos meno kūrybos darbams eksponuoti, sukurta erdvė literatūros parodoms.


Dusetų bibliotekos vedėja Elena Gaidžiuvienė. Autorės nuotraukos
Čia lankosi Dusetų miestelio, Užtiltės, Jasų, Morkūnų, Vabolių, Smilgės, Vainiūnų, Maskvyčių, Sineikių, Padustėlio ir kitų aplinkinių Dusetų seniūnijos kaimų gyventojai. Bibliotekai vadovauja vedėja Elena Gaižiuvienė, vyr. bibliotekininkės Vanda Sinkevičienė ir Vanda Stepanavičienė. Skaitytojai aptarnaujami automatizuotai per elektroninį bibliotekos katalogą LIBIS. Bibliotekoje gausiai surinkta kraštotyrinės medžiagos. Lankytojams įrengtos 9 kompiuterizuotos darbo vietos, su nemokama interneto prieiga.

Didžiuojasi knygų fondu

„Nebūna dienos, kad nesulauktumėm bibliotekoje lankytojų. Apsilanko apie 800 skaitytojų per metus. Būna tokių dienų kai apsilanko 30–40 žmonių. Yra tokių, kurie mėgsta skaityti ir ima vienu kartu 15 knygų. Miestelyje yra ir skaitytojų, kurie be knygos neįsivaizduoja nė vienos savo dienos. Viena jų – buvusi mokytoja R. Mociškienė, kuri per metus perskaito per 100 knygų. Dažni lankytojai ir tolimųjų reisų vairuotojai – jie pasiima knygas, kad laisvu nuo vairavimo metu galėtų skaityti, grįžę iš reiso knygas grąžina.


Per metus biblioteka papildo fondą 500 knygų
Būna, kad per dieną išduodame iki 100 knygų. Kartą per porą mėnesių papildome savo knygų fondą. Per metus gauname apie 500 knygų. Jas taip pat dovanoja skaitytojai. Pas mus kasmet vyksta akcija „Knygų kalėdos“, kurios metu sulaukiame daug dovanojamų knygų iš savo lankytojų“, – džiaugiasi bibliotekos vedėja E. Gaižiuvienė.

Laisvas laikas skiriamas skaityti

Ruduo, žiema – tai metas, kai kaime gyvenantis žmogus atranda daugiau laisvo laiko sau. Dažnas dusetiškis prasmingai užpildo šį laiką. Pradeda kažkuo domėtis, tobulėti, skaityti, galų gale – pailsėti nuo minčių apie namus ir darbą. „Dažniausiai ūkininkaujantys žmonės pavasarį atsiskaito su biblioteka, o rudenį vėl gausiai ima knygas skaityti“, – sako bibliotekos vedėja.

Knyga formuoja mūsų vertybinį gyvenimo matymą. ,,Dusetiškiai labiau skaito knygas, negu spaudos leidinius, mėgsta detektyvus, šiek tiek mažiau meilės romanus. Jaunimas daugiau mėgsta fantastines knygas. Skaitomos ir gerbiamos savo krašto autorių knygos. Mūsų kraštas garsus šviesiais, kuriančiais žmonėmis“, – didžiuojasi bibliotekos vedėja.


Patalpos vaikams su žaisloteka
Fiodoras Dostojevskis yra išsakęs mintį apie knygas: „Kai matau, kaip žmonės, nežinodami, ką veikti, prasimano apgailėtinų užsiėmimų ir pramogų, aš ieškau knygos ir tariu sau: vien šito pakanka visam gyvenimui“. Skaitymas yra tam tikra sąmonės veikla, kuri stiprina pažintines proto galias. ,,Dalis žmonių skaito atsipalaidavimui, kita dalis – norėdami gilinti žinias. Tarkim, mūsų miestelio pedagogai per mokslo metus dažniau skaito knygas žinioms gilinti, o vasarą – atostogų metu – kitokią literatūrą, kuri padeda labiau atsipalaiduoti“, – sako Elena Gaižiuvienė.

Kūrybinė veikla ir užsiėmimai mažiesiems Dusetų bibliotekos lankytojams

Šiuolaikinis gyvenimo tempas vis mažiau palieka laiko tėvams skaityti knygas savo vaikučiams. Galima manyti, kad daugiau skaito mokiniai, kuriems kūdikystėje, vaikystėje dažnai buvo skaitoma, kurių namuose yra daugiau knygų ir kurių tėvai patys mėgsta skaityti. Daugelis prisipažįsta, jog knygos teikia didelį malonumą ir pažinimo džiaugsmą, tačiau ne visada lieka laiko skaityti. Todėl bibliotekininkai rengia įvairius projektus, akcijas, kurių pagrindinis tikslas yra knygų skaitymo skatinimas. Renginių ir projektų gausu ir Dusetų K. Būgos bibliotekoje. Bibliotekos vedėja E. Gaižiuvienė pasakoja: ,,Birželio–liepos mėnesiais vykdome edukacinę skaitymo programą vaikams „Vasarą skaitome kitaip“. Su vaikais darome įvairius darbelius, susirinkę Sartų ežero pakrantėje mename mįsles, skaitome, diskutuojame. Šią vasarą lankėme Sartų regioninio parko ekspozicijų patalpas, kur vaikams buvo pasakojama mūsų krašto didikų Pliaterių istorija, vaikams buvo smagu susipažinti ne tik su miesto istorija, tradicijomis, bet ir su reta paukščių, saugomų augalų ekspozicija, pasidžiaugti – kiek mes daug turime mus supančių ežerų. Šią programą remia Lietuvos kultūros Taryba. Šių mokslo metų pradžioje, rugsėjo 15 d. skaitymo programą užbaigėme įdomiu renginiu, kuriame dalyvavo dainuojamosios poezijos atlikėjas Vytautas V. Landsbergis“. Prasidėjus šiems mokslo metams renginių Dusetų K. Būgos bibliotekoje, kuri traukte traukia vaikus, renginių netrūksta. Vienas iš jų – tai susitikimas su pasakų knygos „Cupės ir Zupės gyvenimas bei nepaprasti nuotykai“ autoriais – jaunuoju vunderkindu, trylikamečiu dailininku Jarlu Aleksandru Brantingu ir jo mama menininke Silvija Laurenčikaite. Šio susitikimo metu buvo galima susipažinti su šiais įdomiais žmonėmis ir jų kūryba. Dusetų biblioteką aplankė ir knygutę „Triušiukų abėcėlė“ vaikams pristatė autorė Juventa Mudėnienė.

Projektai krašto jaunimui

Jaunimui skirtas projektas ,,Kūrybinių idėjų įgyvendinimas judrioje medijų studijoje“, kurį Dusetų K. Būgos biblioteka vykdė kartu su Zarasų rajono savivaldybės viešąja biblioteka. Projektas įgyvendintas su partneriais – VšĮ Zarasų jaunimo centru ir Zarasų meno mokykla, taip pat Antalieptės ir Salako bibliotekomis. Dusetų K. Būgos bibliotekos vedėja džiaugiasi: ,,Pateikėme paraišką „Alma littera“ organizuotam paauglių ir jaunimo konkursui ir ji buvo atrinkta kaip viena iš geriausių. Taip pat kiekvienų metų pabaigoje renkame geriausią knygą.

Senjorai Dusetose turi literatų klubą

Dusetose jau 18 metų veikia literatų klubas ,,Atgaiva“, kuris vienija senjorus. Jam vadovauja pati bibliotekos vedėja Elena Gaižiuvienė. Klubo tikslas – populiarinti grožinės literatūros kūrinius kaip meną, domėtis ir puoselėti Dusetų krašto etnokultūrą. „Susitinkame kiekvieną mėnesį paskaityti savo kūrybos ir pasidžiaugti buvimu drauge“, – sako E. Gaižiuvienė. Dusetose dažnai lankosi meninio žodžio mylėtojai iš Utenos, Rokiškio rajonų, kitų vietovių. Dusetiškiai literatai vyksta ne tik pas šiuos kaimynus, bet ir rengia vakarones Zarasų rajono seniūnijose, jų metu skamba dusetiškių posmai, dainos, linksmi pasakojimai. Šis kraštas garsus šviesiais, kuriančiais žmonėmis: Regina Guntulytė-Rutkauskienė, išleidusi 13 knygų, beveik visas pristačiusi Dusetų K. Būgos bibliotekoje ir L. Malcienė, E. Antonovienė, A. Braknienė, J. Grigėnienė, J. Stašienė, D. Drebulienė ir kt.

Nors Dusetose gimstamumas mažėja, jaunimas išvyksta studijuoti į didmiesčius ir dažniausiai nebegrįžta, daug žmonių išvyksta dirbti į užsienį, Dusetų K. Būgos gimnazijoje mokinių skaičius nesiekia 300, – tačiau bibliotekoje lankytojų netrūksta, nes dusetiškiai myli ir brangina knygas. ,,Nors gyventojų mūsų miestelyje mažėja, tačiau dirbdama bibliotekininkės darbą jau 45-tus metus, galiu sakyti, kad poreikis skaityti išlieka ir, manau, kad išliks, nes knyga yra neįkainojama vertybė žmogaus gyvenime“, – pokalbį užbaigia Dusetų K. Būgos bibliotekos vedėja Elena Gaižiuvienė.

Daiva Čepėnienė

1610 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.