Home » Gallery » Švietimas » Kolegijų studentai siekia atverti duris į A lygio valstybės tarnybą

Kolegijų studentai siekia atverti duris į A lygio valstybės tarnybą

Kolegijų studentai siekia atverti duris į A lygio valstybės tarnybą

Neseniai vykusiame Utenos kolegijos ir spaudos atstovų susitikime direktorius prof. dr. Gintautas Bužinskas pasidalino džiugia žinia visoms Lietuvos kolegijoms bei jų absolventams – Lietuvos Respublikos Seimas patenkino Lietuvos studentų sąjungos peticiją, užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siekiama pakeisti Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 7 straipsnį. Šiuo metu jame įtvirtinta nuostata reglamentuoja, jog A lygio pareigybes gali užimti tik universitetinį aukštąjį išsilavinimą įgiję asmenys, tačiau aktyvių studentų bei visuomenės neabejingumo dėka galima tikėtis, jog A lygio pareigybes galės užimti ir kolegijų absolventai.


Utenos kolegijos direktorius dr. G. Bužinskas tikisi kolegijos absolventams naudingų įstatymo pataisų. Autorės nuotrauka
„Seniai pastebėjome šią diskriminaciją, kuri, mūsų nuomone, susijusi ne su vieno, o su daugelio žmonių likimu“, – apie šiuo metu esančią situaciją pasakoja prof. dr. Gintautas Bužinskas. – Nors pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašą ir tvirtinama, jog bakalauro (universitetinis išsilavinimas) ir profesinio bakalauro (koleginis išsilavinimas) laipsniai priskiriami VI kvalifikacijų lygmeniui, tačiau kolegijų absolventams durys į A lygio pareigybes yra uždarytos“.

Prof. dr. G. Bužinsko teigimu, dabar galiojantis Valstybės tarnybos įstatymas atsirado tuomet, kai Lietuvoje dar nebuvo binarinės aukštojo mokslo sistemos. „Kolegijos prototipas buvo aukštesnioji mokykla ir jos absolventai negalėjo tuo pačiu lygmeniu bei tomis pačiomis sąlygomis konkuruoti su akademiniais bakalaurais, todėl valstybės tarnybos įstatyme, tiksliau lydinčiuose teisės aktuose atsirado 3 lygmenys. Tačiau pasikeitus įstatymams bei įvykus daugeliui pokyčių visuomeniniame ir socialiniame gyvenime ši teisinė situacija liko nepakitusi. Leidimas kolegijų absolventams užimti A lygio valstybės tarnybos pareigybes ypač reikšmingas mažesniuose miestuose. Didelė dalis universitetų absolventų nori dirbti didmiesčiuose, o kolegijų absolventai neturi teisės užimti aukščiausio lygio pareigų Valstybės tarnyboje ir tuomet tenka spręsti specialistų trūkumo regionuose problemą“, – pastebi kolegijos direktorius. Jo teigimu, didžiuosiuose šalies miestuose pareigų pasiūla ir specialistų paklausa maždaug sutampa. Regionuose šie dalykai yra neproporcingi – specialistai iš kitų miestų nevažiuoja, o kolegijos absolventai, kurie čia mielai dirbtų, pretenduoti į A lygio pareigybes negali.

Klausimai, susiję su kolegijų absolventų įsidarbinimu A lygio valstybės tarnybos pareigybėse, jau ne pirmus metus diskutuojami įvairiais lygmenimis. 2010 m. sudaryta Vidaus reikalų ministerijos darbo grupė „Dėl galimybės aukštąjį koleginį išsilavinimą įgijusiems asmenims eiti aukštesnio nei B lygio valstybės tarnautojo pareigas“, kurios narys buvo ir Utenos kolegijos direktorius prof. dr. Gintautas Bužinskas. Procesus, susijusius su universitetų ir kolegijų absolventų lygių įsidarbinimo galimybių sudarymu, aktyviai stebi ir prie jų spartinimo prisideda Lietuvos kolegijos direktorių konferencija.

Ypač svarbu, kad ir patys studentai ėmėsi iniciatyvos panaikinti beveik 15 metų trunkančią kolegijų absolventus diskriminuojančią nuostatą ir atverti jiems duris į A lygio tarnybą. Lietuvos studentų sąjunga (LSS) inicijavo peticiją, kurią pasirašė daugiau nei 4000 studentų. Prof. dr. G. Bužinskas pasakoja, jog nepaisant to, kad daugelis LSS narių yra universitetinių studijų studentai, jie patys kelia šią problemą į viešumą ir ieško teisinių būdų jai pakeisti. „Mano nuomone, studentai surado gerą būdą – pasinaudoti peticija, kuri rašoma Seimui ir kurią Seimas privalo svarstyti. Studentai nusipelno pagarbos už aiškiai parodytą savo poziciją ir pasirinktą labai efektyvų teisinio poveikio kelią“, – sako kolegijos direktorius.

Sandra Stankevičiūtė

1394 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.