Home » Sveikata » Pediatrų darbe – nemažai naujovių

Pediatrų darbe – nemažai naujovių

Pediatrų darbe – nemažai naujovių

Skaistė: „Net nekilo minčių, kad sūnaus Pijaus neskiepysiu“. Autorės nuotraukos

Jau ne vienerius metus diskutuojama apie skiepų naudą ir galimą pavojų sveikatai. Kone visos užkrečiamosios ligos, kadaise dažnos, neretai pavertusios žmogų neįgaliu ar mirtinos, šiais laikais valdomos skiepais. Sergamumas jomis sumažėjęs ar išnykęs, todėl nebejaučiama ligų grėsmės. Dalis tėvų atsisako skiepyti vaikus, o ligos ima ir šmėsteli, kai, rodos, buvo įveiktos.


Vaikų poliklinikos vedėja M. Pleckevičienė

Nuo Naujųjų – trys skiepai privalomi

Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministerija įteisino tvarką, pagal kurią nuo 2016 m. sausio 1 d. į ikimokyklines įstaigas bus priimami vaikai, paskiepyti nuo tymų, raudonukės, poliomielito. Šis laikas artėja.
„Niekas tos tvarkos neatšaukė, diskusijų daug.

Nuo sausio 1 d., išduodami vaikui sveikatos pažymėjimą, jame pažymėsime, kad vaikas neskiepytas, tarkim, nuo tymų. Priimant vaiką į ugdymo įstaigą, privaloma pateikti sveikatos patikrinimo pažymėjimą. Jei jame nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas nuo minėtų 3 ligų (jei nėra rimtų priežasčių neskiepyti), toks vaikas į ikimokyklinę įstaigą nebus priimamas. Situacija tokia: pažymėjimą išduosime mes, bet dėl priėmimo spręs ugdymo įstaiga“, – sako Utenos Pirminės sveikatos priežiūros centro Vaikų konsultacijos vedėja Marija Pleckevičienė. Kaip sako vedėja, gyvenime taip jau yra: kokia bebūtų sritis, visada yra „už“ ir „prieš“. Tokia žmonių psichologija. Visada buvo, yra ir bus tėvų, kurie atsisako skiepyti vaikus. Utenoje, kaip ir visoje Lietuvoje, atskirose amžiaus grupėse paskiepytų vaikų – nuo 92 iki 95 procentų. „Rodikliai geri, – sako gydytoja. – Tad atsisakančios skiepyti vaikus mamos tuo ir motyvuoja: kai toks didelis paskiepytų vaikų procentas, tai mano vaikas nesusirgs. Jos naudojasi kitais vaikais“. Kai dauguma vaikų paskiepyti, keletas iš šimto nepaskiepytų įprastinėje aplinkoje nesirgs, bet, pasak gydytojos, ligą galima „pasigauti“ svetur – žmonės daug keliauja. Poliomielitas pasaulyje buvo beišnykstąs, prieš keletą metų buvo svarstoma atsisakyti šio skiepo, bet visai netoli, kaimyninėse šalyse, ši liga vėl parodė grėsmingą veidą. Vyresni žmonės dar gerai pamena poliomielitą, paverčiantį žmogų neįgaliu. Kita atsisakymo skiepyti vaiką priežastis – komplikacijų baimė. Pasak gydytojos, mamos turi daug informacijos šaltinių, ir ne visada patikimų. Ne specialistų komentarai, kitų mamų pasisakymai lemia priešiškumą skiepams. „Kokius statistinius apibendrinimus gali daryti mama, augindama du vaikučius? – klausia gydytoja. – Nežymios reakcijos po skiepo gali būti: temperatūros pakilimas, paraudimas. Tokių pasitaiko“. Per 40 darbo metų gydytoja sako rimtų komplikacijų nepastebėjusi. Kita vertus, trys minėtosios ligos nėra dažnos. Daug baimių žmonėms kelia erkinis encefalitas, juo Utenos rajone kasmet suserga keli ar keliolika žmonių. „Tuomet visi puola skiepytis: ir tėvai, ir vaikai nuo vienerių metų skiepijami, nors už vakciną reikia sumokėti iš savo kišenės. Tuomet net neklausia, kokios galimos komplikacijos“, – juokauja gydytoja.

M. Pleckevičienė pasakoja, kad kalbant apie skiepus, mamų mąstymas kartais būna „keistas“. Jei vaiką kamuoja dažnos kvėpavimo takų ligos, ausų, gerklės uždegimai, kartojasi bronchitas, vaikas skiepijamas pneumokokine vakcina. Vaikai, kurie reguliariai skiepijami, rečiau serga kvėpavimo takų ligomis. Ankstesniais metais už šią vakciną reikėjo susimokėti, bet daug mamų ją pirkdavo ir skiepydavo vaikus. „Jau pusantrų metų vakcina skiriama nemokamai, bet dabar atsiranda mamų, kurios atsisako“, – sako gydytoja. Tiesa, atsisakančiųjų skiepyti vaikus, pasak gydytojos, pavieniai atvejai.


Rasa dukrą Pauliną papildomai paskiepijo nuo erkinio encefalito

Be ligos kodo – retas vaikas

Paklausta apie vaikų sveikatą, gydytoja sakė: „Be ligos kodo retas vaikelis pasitaiko. Daug vaikų turi regos, laikysenos sutrikimų – gal kaltas gyvenimo būdas: visi žinome, kad nesveika daug laiko praleisti prie kompiuterių ar televizorių. Nemažai virškinimo sistemos sutrikimų, kvėpavimo takų ligų: daug astmatikų, vaikų su besikartojančiais bronchitais. Negaliu sakyti, kad visi vaikai – rimti ligoniai, dauguma su funkciniais sutrikimais: negalima vadinti liga, bet kažkas truputį negerai. Daugiau nei trys dantukai išgedę – jau įrašome ligos kodą“. Gydytoja ragina neatidėti profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo prieš pat mokyklą: susidaro eilės, gydytojai dar atostogauja, todėl vaikas patenka ne pas savo apylinkės gydytoją, kurio nepažįsta. Patikrinti vaiko sveikatą galima jau gegužės mėnesį, tikrinimas užsitęsia, nes prireikia specialistų konsultacijų. Ypač tai aktualu būsimiesiems pirmokams, nes jų sveikatos patikrinimas užtrunka gerokai ilgiau, nei, tarkim, šeštoko ar septintoko. Vertėtų pasidaryti sveikatos patikrinimo pažymos kopijų: ji tinka ir stovykloms, ir neformaliojo ugdymo įstaigoms.


Dar vienas mažasis pacientas su tėveliu laukia vizito pas gydytoją

Profilaktikos tikslais vaikų medikai nelankys

Labiau nei skiepai gydytoją jaudina nuo lapkričio 1 d. įsigaliojusi naujovė – slaugytojos nebelanko sveiko vaiko iki vienerių metų namuose, nes naujoje tvarkoje nebeliko patronažo. Iki šiol kartą per mėnesį slaugytoja profilaktikos tikslais užsukdavo pas vaiką, o dabar iš gimdymo skyriaus grįžusį naujagimį trijų dienų laikotarpiu aplankys gydytoja ar slaugytoja, o vaikas bus apžiūrimas tik tada, kai jis atvyks į polikliniką. Dėl šios priežasties 1 val. pailgėjo Vaikų konsultacijos darbo laikas.
Kita naujovė – stengiamasi kuo anksčiau išaiškinti galimą vaiko raidos sutrikimą. Trijų, šešių, devynių mėnesių, vienerių metų ir kt. – iš viso aštuoniuose amžiaus tarpsniuose vertinama vaiko raida: ar vaikas daro tą, kas priklauso daryti pagal amžių. Gydytoja pateikia pavyzdį: „Tarkim, ar 9 mėn. kūdikis ilgai ir laisvai sėdi, tvirtai remiasi abiem kojom, gali svorį perkelti nuo vienos ant kitos kojos, abiem rankom paima daiktą, jo siekia, taria du skiemenis (mama, baba ir kt.)“. Informacija kaupiama vaiko medicinos kortelėje. Tam gydytojai pasiruošę, nupirktos spalvotos kaladėlės, kitos reikalingos priemonės.

Birutė Zabukienė

 

1092 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.