Home » Sportas » Rytų kovos menai padeda tobulėti

Rytų kovos menai padeda tobulėti

Rytų kovos menai padeda tobulėti


Pagrindinis „varžovas“ yra treneris. K. Stankevičiaus asmeninio albumo nuotraukos

Kastyčio Stankevičiaus laikraščio skaitytojams, manau, pristatyti nereikia. Karatė Shotokan klubo „Impulsas“ Utenoje įkūrėjas, vadovas ir treneris, I DAN juodojo diržo karatė meistras, paruošęs ne vieną čempioną ir prizininką, nenustygsta ir nesitenkina laimėjimais bei jau turima patirtimi. Karatė Shotokan, kikbokso, graplingo, bušido turnyrų dalyvis ir nugalėtojas savo patirtimi dalijasi su vaikais. Įdomu stebėti, kaip jo mokomi sportininkai stengiasi pelnyti trenerio pagyrimą atlikdami specifinius pratimus. Ką bekalbėti apie 14–16-mečius jaunuolius ir vyresnius, kurie savo rimtais laimėjimais garsina ne tik miestą, bet ir šalį. Bet gal apie tai papasakos pats treneris K. Stankevičius.

Gerb. Kastyti, pradėjęs nuo karatė, kaip ir kodėl susidomėjote boksu, kikboksu ir kitomis kovos menų šakomis?
Apsigynęs karatė juodąjį diržą supratau, kad norint visapusiškai pažinti kovos menus, reikia žinoti kuo daugiau kovos stilių. Tokie kovų stiliai kaip boksas, kikboksas, graplingas labai praplėtė mano žinias apie kovos menus.


Būsimieji ringo „džentelmenai“

Pastebėjau, kad bokso pirštinėm „kriaušę“ daužo net paaugliai. Kada pradėjote draugauti su boksu?
Nuo 2012 m. Utenos daugiafunkcio sporto centre atidarytas bokso skyrius. Tai olimpinė sporto šaka. Šiuo metu Utenoje šios sporto šakos treniruotes lanko 18 uteniškių, tai moksleiviai nuo 12 iki 17 metų. Lietuvoje boksas populiarus, o klubai turi daug patirties. Utenoje, galima sakyti, dar tik pradedame pirmuosius žingsnius. Tik pradėtos kurti šios sporto šakos tradicijos.

Vyresnės kartos žmonės prisimena Lietuvos bokso legendą, „ringo džentelmeną“ A. Šociką, dabartinis jaunimas žavisi E. Petrausku. Tačiau tėvai, ypač mamos, bijo leisti vaikus į šį sportą. Ar nuogąstaujama pagrįstai? Ką vaikui duoda šis sportas?
Daugelio žmonių manymu, boksas – tai tik beprasmis galvų daužymas. Manau, būtų teisingiau sakyti, jog boksas, kaip ir kiti kovos menai: karatė, kikboksas ir pan., yra savikontrolės, disciplinos bei charakterio grūdinimo mokykla. Boksas lavina koordinaciją, moko greitai orientuotis, stiprina bei lavina raumenis, gerina ištvermę, grūdina valią. Beje, remiantis statistika, boksas net nėra tarp 15-kos pavojingiausių sporto šakų.

Kikboksas. Ar tai karatė ir bokso sintezė? Papasakokite šios sporto šakos atsiradimo istoriją.
Išvertus iš anglų kalbos kikboksas reiškia „spyris“ ir „smūgis“. Tai kova bokso pirštinėmis, smūgiuojant ne tik rankomis, bet ir kojomis. Kikbokso gimtinė yra JAV. 1960 m. pasaulyje kovos menai įgavo milžinišką populiarumą. Sportininkai pradėjo praktikuoti pilno kontakto karatė dvikovas. Iš pradžių tai vadinosi „full-contact karate“ (pilno kontakto karatė), o vėliau pervadinta į kikboksą. Skirtingai nuo daugelio kitų tuo metu populiarių kovos menų (tekvondo, karatė), taisyklėse nebuvo smūgio jėgos kontrolės apribojimų, dvikova nebuvo stabdoma po techninio veiksmo atlikimo (kai smūgis pasiekdavo taikinį). Buvo leisti bokso technikos smūgiai rankomis bei įvairūs karatė, tekvondo spyriai kojomis. Kikboksui Lietuvoje – tik 22 metai.

Kikboksu domisi ir merginos. Jūsų nuomone, kodėl vis dažniau „silpnoji lytis“ renkasi agresyvias sporto šakas? Ar galite pasigirti laimėjimais?
Klube šiuo metu šia sporto šaka užsiima apie 20 narių. Tarp jų – nemažai merginų. Manau, kad tiek vaikinai, tiek merginos kikboksą mėgsta, nes tai paprasta, tačiau labai efektyvi kovos menų šaka. Ji nukreipia į savęs tobulinimąsi ir savigyną. Apie jokią agresiją ir kalbos negali būti. Nuo 1998 m. klubo „Impulsas“ sportininkai nuolat dalyvauja įvairiose pilno kontakto dvikovose. Turime ir nemažai pasiekimų. Vienas jų – šiais metais klubo sportininkas Kazimieras Šileikis tapo Lietuvos kikbokso jaunimo čempionu.

Aldona Blažaitienė

1885 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.