Home » Gallery » Aktualijos » Kriminogeninė situacija: Utenos paribiai ir užribiai

Kriminogeninė situacija: Utenos paribiai ir užribiai

Kriminogeninė situacija: Utenos paribiai ir užribiai

.

 

Kristina SAKAITĖ

Metams baigiantis apžvelgdami kriminogeninę situaciją Utenos rajone policijos pareigūnai konstatuoja: daugėja žūčių keliuose, plinta narkotinės medžiagos. Besaikį alkoholio vartojimą, kuris tampa įvairių pažeidimų ir nusikaltimųbendrininku, teisėsaugos atstovai siūlo stabdyti griežtinant pardavimo sąlygas ir uždraudžiant piktnaudžiauti alkoholiu viešų renginių metu.

Antikvariniuosekeliuose nesaugu

Pirmadienį vykusiame susitikime su žurnalistais Utenos apskrities VPK Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Antanas Skrebiškis pristatydamas situaciją keliuose sakė, kad skaičiai nėra džiuginantys ir kelia nerimą. Nors eismo įvykių Utenos apskrityje ir rajone sumažėjo maždaug 10 proc., mažiau ir sužeistųjų keliuose, tačiau žuvusiųjų daugėja. Daug netekčių keliuose atnešė metų pradžia – buvo keletas autoįvykių, pareikalavusių ne vienos gyvybės. Utenos apskrityje šiemet žuvo 15 žmonių, Utenos rajone – 7. Jau įprasta, kad eismo įvykiai nusineša dvigubai daugiau gyvybių, negu įvykdoma žmogžudysčių.

DSC_1670

Utenos apskrities VPK Kelių policijos viršininkas Rolandas Antanas Skrebiškis / Autorės nuotraukos

Lyginant šių ir praėjusių metų tą patį 11 mėn. laikotarpį – skaičiai panašūs. Truputį mažiau nubaustų važiavusių neprisisegus saugos diržų: pernai – 665, šiemet – 518. Prie vairo sėdo neturėdami vairavimo pažymėjimo ir policijos akiratin pateko 75 uteniškiai (2014 m. per 11 mėn – 57) – kuo daugiau vairuotojo pažymėjimų atimama, tuo daugiau vairuotojų be jų išvažiuoja į gatves.

Pėsčiųjų padarytų pažeidimų pernai užregistruota 170, šiemet – 270, uteniškiai taip pat dažniau vairavo neblaivūs: pernai nustatyta 241, šiemet – 258 neblaivių vairuotojų.

Konfiskuota 30 automobilių.

Utenos apskrities VPK viršininkas Vytautas Vaiškūnas tvirtino, kad policija gali užkirsti kelią maždaug penktadaliui kelių eismo taisyklių pažeidimų. Visa kita lemia aplinkybės, tarp jų ir „antikvariniai“ keliai. „Keliu Utena–Vilnius važiuoti nesaugu. Savaitgaliais eismas per daug intensyvus, lenkti neįmanoma. Kelias buvo nutiestas, kai automobilių srautai buvo žymiai mažesni, dabar magistraliniam keliui reikėtų bent 4 juostų, kad važiuoti būtų saugu. Dabartinis kelias turėtų būti arba uždarytas, arba rekonstruotas“, – įsitikinęs komisariato viršininkas.

Gyvenimas verda klubų prieigose

Utenos apskrities VPK Viešosios tvarkos skyriaus viršininkė Daiva Sapkauskienė apžvelgdama viešosios tvarkos pažeidimus teigė, kad jų skaičius auga, kaip ir mėgėjų viešai mėgautis alkoholiu.

Šiais metais per 11 mėn. Utenos rajone užregistruota 2510 viešosios tvarkos pažeidimų (400 daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį). Be pažeidimų dėl alkoholio vartojimo viešoje vietoje, išaugo ir chuliganizmas – surašyta 212 protokolų.

Ypač aktyvus gyvenimas verda šalia Utenos naktinių pasilinksminimo vietų, tarp kurių lyderiauja klubas „LAVA“. Prie jo siautėjusiems piliečiams dėl triukšmo, muštynių, išgertuvių policijos pareigūnai surašė 54 protokolus. Šalia „Laisvalaikio“ klubo šiek tiek ramiau, užregistruoti – 39, klubo „Feniksas“, esančio Aukštakalnyje prieigose – 32, prie naktinės alkoholio parduotuvės –15 ir prie kokteilių baro „Paletė“ – 8 viešosios tvarkos pažeidimai.

Pasak D. Sapkauskienės, prevencinių akcijų metu pareigūnai buvo nustebinti – jaunimas vis daugiau geria ir rūko prie mokyklų, mieste, parkuose. Tokius pažeidimus nustato neuniformuoti pareigūnai. Vien spalio mėnesį buvo surašyti 37 protokolai dėl rūkymo draudžiamose vietose, 36 protokolai dėl nepilnamečių rūkymo ir 13 – dėl nepilnamečių alkoholinių gėrimų vartojimo viešose vietose. Jauniausias policijos „klientas“ – trylikametis, kuris gaivinosi alumi.

Pareigūnai pastebi, kad dažniausiai nepilnamečiams alkoholinių gėrimų parūpina suaugusieji – prie parduotuvių paaugliai stebi žmones ir, išsirinkę tinkamą pagalbininką, paprašo aprūpinti alkoholiu. Vienas vyras, sutikęs už eurą trims jaunuoliams nupirkti alkoholinių gėrimų, buvo sulaikytas prie „Vyturių“ parduotuvės, tačiau, norint išgaudyti tokius padėjėjus, anot pareigūnų, reikėtų skirti labai daug laiko ir investicijų. Štai ir paskutinis renginys – kalėdinės eglutės įžiebimas Utenio aikštėje – iš namų išviliojo daug jaunumo. O šventė jie parkuose – kas su buteliuku, kas su cigarete. Kokia tėvų reakcija, kai pareigūnai pristato jų atžalas? D. Sapkauskienė sako, kad vieni tėvai nustemba, kiti reaguoja: „O, ir vėl?!“, trečia, mažiausia kategorija puola ginti savo atžalų ir kaltinti policininkus, kad šie pamatė, kaip paauglys linksminasi. Viena motina parašė skundą teismui, kad jos vaikas nerūko, o viską išsigalvojo policininkai…

Amfetaminą keičia chimkė

Utenos apskrities VPK Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo skyriaus viršininkas Remigijus Kutka kalbėjo apie rinkoje plintantį naują narkotiką vadinamą chimke. Šis bumas prasidėjo metų pradžioje ir šuo metu populiarumu lenkia kitas narkotines medžiagas: amfetaminą, kanapes. Chimkė – tai paprastas tabakas arba kanapės, prisodrintos psichotropine medžiaga. Jos poveikis stiprus, todėl bandžiusieji rūkyti žolės, dažniausiai perdozuoja, manydami, kad tai lengvas narkotikas. Tokios klaidos gali kainuoti sveikatą ar net gyvybę. Keletas apsirūkiusių, sąmonę praradusių uteniškių paauglių jau atsidūrė ligoninės priėmimo skyriuje. Narkotines medžiagas paaugliai užsisako internetu ir siunčiasi iš užsienio, dauguma jų yra įsitikinę, kad naujasis narkotikas yra legalus, kaip ir kai kuriose kitose šalyse. Policijos pareigūnai ragina tėvus atkreipti dėmesį, po kokius interneto tinklalapius naršo jų vaikai.

Šešiskart padaugėjo su narkotikų vartojimu ir pardavimu susijusių nusikalstamų veikų, per 10 mėn. rajone jų užregistruota 122.

DSC_1668

Utenos apskrities VPK viršininkas Vytautas Vaiškūnas

Utenos apskrities VPK viršininkas Vytautas Vaiškūnas pabrėžė, kad savivalda turi daugiau instrumentų ir padalinių, kurie galėtų prevenciškai dirbti su nepilnamečiais ir turi didesnį potencialą. Tai pedagogai, socialogai, psichologai… „Mes, policija, savo funkciją įvykdysime nustatydami pažeidimus, bet jų priežastis, sąlygas turėtų įvardyti ir užbėgti tam už akių šeima. Už nepilnamečius atsako tėvai.<…> 1997 m., kai atvykau dirbti į Uteną, buvo vartojami intraveniniai narkotikai iš aguonų ir juos leidosi labai nedaug žmonių, dažniausiai grįžusieji iš įkalinimo įstaigos. Dabar narkotikų rinka didžiulė ir pasilinksminimas turbūt daugumoje šalies barų beveik neįsivaizduojamas be jų. Tuo tarpu Seimas priima Baudžiamojo kodekso pakeitimą, švelninantį bausmes narkotikų prekeiviams. Šiuo atveju tikrai nepalaikau valstybės humaniškumo tiems, kurie nuodija mūsų vaikus, – sakė viršininkas. – Dėl vadinamų pasilinksminimo klubų – šiuose klubuose kultūros nėra ir nuo kitų metų savivaldą užversime raštais, kad spręstų klausimą dėl šių pasilinksminimo įstaigų ar būtent tokios jos išvis reikalingos“. Utenos policijos vadovas įsitikinęs, kad reikėtų griežtinti alkoholinių gėrimų pardavimą ir prekybos vietose. Alkoholis nesąs būtinos paskirties produktas ir valstybė turinti kuo skubiau įvesti tvarką, kad jį įsigyjant būtų privaloma pateikti dokumentą visiems be išimties.


Visą straipsnį skaitykite šeštadienio „Utenos apskrities žinių“ numeryje

1503 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.