Home » Gallery » Aktualijos » Likimas jiems nebuvo dosnus

Likimas jiems nebuvo dosnus

Likimas jiems nebuvo dosnus

 

Birutė ZABUKIENĖ

Mes esame kaip nedidelė gyvenvietėjoje gyvena, dirba 450 žmonių: 300 gyventojų ir 150 darbuotojų. Ir visokių nutikimų pas mus būna: liūdnų ir džiaugsmingų, skaudžių ir gerų. Turim savokultūros namus“ – salę, turimrestoraną“ – valgyklą, turim koplyčią ir šarvojimo salęviską, ko reikia nedidelei bendruomenei,pasakoja Utenos socialinės globos namų direktorius Osvaldas Žiezdrys.

 

IMG_0053

Atminčiai – bendra nuotrauka / Autorės nuotraukos

Sunku keliais žodžiais apibūdinti gyventojus: skirtingi keliai atveda į globos namus, kiekvieno vis kitoks būdas, vis kitokia negalia, o bendra visiems – likimas jiems nebuvo dosnus. Šiuose namuose gyvena senyvo amžiaus žmonės ir „jaunimas“, kaip juokaudamas vadina direktorius senatvės pensijos dar nesulaukusius žmones. Pastarieji – įvairaus amžiaus, turintys proto ar psichinę negalią. Dažnai šių žmonių kelio pradžia – vaikų globos namai. Jie neretai yra našlaičiai, o jei turi tėvus – jie vaikais nesidomi. Nors griežtų taisyklių nėra – globos namuose jau seniai gyvena moteris, kuri jaunystėje pateko į avariją, o po jos buvo lemta susidraugauti su neįgaliųjų vežimėliu. Senyvo amžiaus žmonės sudaro pusę visų globos namų gyventojų ir kas antram reikia visapusiškos slaugos – žmonės prikaustyti prie lovos. Žmogus gali būti šviesaus proto, bet senatvė yra senatvė – vaistų nevartoja vienintelė garbaus amžiaus socialinės globos namų gyventoja. Žmogaus su visiška negalia išlaikymas Utenos globos namuose kainuoja 583 eurus, o žmonių, kurie gali iš dalies savimi pasirūpinti, išlaikymas kiek pigesnis – 520 eurų.

Suderinti kambario kaimynus – menas

Kasdieninė globos namų darbuotojų problema – kaip vykusiai suderinti kambario kaimynus. Dauguma kambarių – dviviečiai. Jei vienas gyventojas ramus, o kitas – triukšmadarys, kyla problemų. Nepatenkintas žmogus, pyksta jo artimieji. Juk globos namuose gyvena skirtingų charakterių žmonės: yra ir tokių, kurių visuomenė nepriima dėl jų gyvenimo būdo – šiukšlynų ir konteinerių žmonės. Tarp jų yra ir uteniškių. Tie žmonės turi savo įpročius, ir alkoholizmas tik vienas iš jų. Pakliuvę į globos namus, jie sustiprėja, atgauna jėgas, o tuomet bandoma juos integruoti į visuomenę. Pasak direktoriaus, kai kada pasiseka. Vienas toks gyventojas globos namuose „atsigavo“, labai norėjo savarankiškai gyventi, susituokė su bendraamže moterimi, jam Ukmergės r. Taujėnuose buvo skirtas socialinis būstas. Ir gyventi žmogui visai neprastai sekasi. „Yra išėjusių dirbti ir gyventi pas ūkininkus, yra gyvenančių „Angelų pievoje“. Vidutiniškai į visuomenę kasmet pavyksta grąžinti 3–4 žmones“, – sako direktorius. Žmonės, kurie dėl visiškos negalios nepakyla iš lovos, gyvena triviečiuose kambariuose, o drausmingi ir ganėtinai savarankiški – vienviečiuose kambariuose.

Problemų kelia teisti gyventojai

Žmonės su psichine negalia, įvykdę nusikaltimus ir pripažinti nepakaltinamais, dienas leidžia Rokiškio psichiatrijos ligoninės sugriežtinto režimo skyriuje. Jie yra stebimi gydytojų, vartoja vaistus. Jei medikų komisija nusprendžia, kad žmogus pakankamai pagydytas, jam skiriamas ambulatorinis gydymas – dienos stacionaras. Šie žmonės siunčiami į socialinės globos namus visoje Lietuvoje. Utenos socialinės globos namuose gyvena daugiau nei 10 tokių žmonių. Lietuvos socialinės globos namų vadovų asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad ši praktika būtų išgyvendinta. „Negalima prognozuoti nepakaltinamų žmonių elgesio. Kas gali žinoti, ką toks žmogus gali padaryti?“– retoriškai klausia direktorius. Direktoriaus pavaduotoja teigia, kad ir tarp šių žmonių yra ramiai gyvenančių ir rūpesčių nekeliančių žmonių. „Bet byla visąlaik nugąsdina, – sako pavaduotoja. – Baisu dėl darbuotojų ir kambario kaimynų saugumo“. Direktorius pasakoja, jog neseniai per vargus vieną gyventoją grąžino į Rokiškio psichiatrinę ligoninę. Fiziškai stiprus vyras turėjo keistą pomėgį: rašė dienoraštį, kuriame minučių tikslumu užrašydavo, ką veikia darbuotojai. Dienoraščiui jis patikėjo ir ateities planus: atkeršyti tėvui ir broliui. Vaistų vyras nebevartojo. Netgi sukūrė laišką, kad brolis prašo išleisti jį iš globos namų atostogų. Darbuotojai susisiekė su broliu – brolis jokio laiško nerašė, bet laiškas išsiųstas iš jo gyvenamosios vietos. Kažkokiu būdu globos namų gyventojas sugebėjo taip padaryti. Darbuotojai vyro atostogauti neišleido. Tuomet pasipylė skundai Prezidentei, Seimui, ministerijoms. „Važiuoja komisijos ir tikrina, kaip mes pažeidžiam žmogaus teises“, – sako direktorius. O žmogus jau buvo pradėjęs kaupti visokius įrankius. Buvo kreiptasi į teismą: pirmasis teismas neįžvelgė pavojaus, tik antrojo teismo sprendimu žmogus buvo grąžintas į Rokiškio psichiatrinę ligoninę. Tokiems žmonėms, direktoriaus tvirtu įsitikinimu, ne vieta socialinės globos namuose: „Kai jis išvažiavo, mes giliai giliai atsidusom“.

IMG_0012

Globos namų saviveiklininkai

Gyventojai veiklų nestokoja

Ar socialinės globos namuose slogu ir nyku? Anaiptol. Kampas po kampo globos namai tvarkomi: suremontuota valgykla ir salė, „pramušta“ pastatų renovacija, vieno korpuso renovacija jau įpusėjusi, o direktorius džiaugiasi, kad ir kitiems metams paskirti pinigėliai tolesnei renovacijai ir bus atnaujinami visi korpusai. Direktoriaus pavaduotoja Vilma Bikerienė pritaria: „Nors aplinka pritaikyta neįgaliesiems, bet norim atsinaujinti: pavėsinės ir takeliai gerokai pasenę“. Ir tikrai: neveiklumu vadovų negali kaltinti, darbai vis juda į priekį. O kaip gi žmogus? Ar jam gera nuolat gražėjančiuose pastatuose? Kaip slenka gyventojo dienos? Vienas didžiausių senyvų ir neįgalių žmonių rūpesčių – sveikata. Šiam poreikiui tenkinti – visa medikų komanda. Globos namuose pernakt budi darbuotojai, prie lovų iškvietimo mygtukai, ir žmogus bet kada gali pasikviesti pagalbą. Jei daug senyvų žmonių jaučiasi vieniši, globos namuose bendravimo stoka jie nesiskundžia.

IMG_0008

Padėkos nusipelniusiems gyventojams

Globos namai – ne kalėjimas, gyventojas gali išeiti pasivaikščioti, apsipirkti prekybos centre, lankytis renginiuose mieste. Globos namų užimtumo centre žmonėms siūloma įvairiausių veiklų: įvairūs rankdarbiai, medžio darbai, aplinkos tvarkymas ir gėlynų priežiūra, pagalba virtuvėje ir skalbykloje, kapinių tvarkymas, uogavimas ir grybavimas – tik pasirink veiklą pagal savo jėgas ir polinkius. Gyvenimas verda: švenčiami jubiliejai, vyksta koncertai, parodos, popietės, koncertuoja globos namų saviveiklos kolektyvas, veikia literatų klubas, minimos valstybinės šventės. Pasak direktoriaus, kasmet globos namuose rengiamos dvi didelės šventės: Kaziuko mugė ir neįgaliųjų dienos minėjimas.

Šventėje – apdovanojimai ir Virgio Stakėno koncertas

Kasmet minime neįgaliųjų dieną, bet šiais metais mūsų šventė kitokia – neįgaliųjų dienos minėjimas ir kartu padėkos diena žmonėms, kurie mums padeda“, – šiųmetinės šventės metu kalbėjo direktorius O. Žiezdrys. Gruodžio 3-oji – tarptautinė žmonių su negalia diena. Ši diena svarbi ne tik gyvenantiems globos namuose, bet ir dirbantiems juose.

IMG_0023

Gerumo medalis įteiktas pavaduotojai V. Bikerienei

Ta proga į globos namus atvyko garbingų svečių: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė Danguolė Juozapavičienė, Socialinių paslaugų priežiūros departamento direktorius Aivydas Keršulis, Seimo narys Ričardas Sargūnas, Utenos savivaldybės atstovė Inga Šakalienė, UAB „Dauniškis ir KO“ vadovas Alvydas Rudokas, Aknystų socialinės globos namų direktorius Arūnas Kiaušas, Kupiškio socialinės globos namų direktorius Rolandas Paltinas, kunigas Henrikas Kalpokas.

IMG_0038

Kun. H. Kalpokas pašventino renovacijos darbus

Sveikindamas gyventojus ir darbuotojus kapelionas H. Kalpokas kalbėjo: „Lankausi šioje bendruomenėje 16 metų ir matau, kaip nuolat viskas kinta: gerėja sąlygos, gražėja pastatai. Gali būti gražiausi rūmai, bet jei juose šalta – kas iš tų rūmų. O šitoje bendruomenėje šilumos netrūksta, čia gera būti“. Kapelionas buvo paprašytas pašventinti renovuojamą gyvenamąjį korpusą – kad darbai sėkmingai vyktų. Kanclerė D. Juozapavičienė įteikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtus apdovanojimus ir padėkas globos namų darbuotojams.

 

IMG_0049

Savo rankų darbo dovanos – V. Stakėnui

Už nepriekaištingą darbą, šilumą Gerumo žvaigždė įteikta direktoriaus pavaduotojai Vilmai Bikerienei, padėkomis pagerbtos: Aldona Jankauskienė, Vitalija Kazakevičienė, Stasė Katinienė, Nijolė Kondratienė, Lina Guzelienė, Danutė Šutinienė, Kristina Zabukevičienė, Lina Druteikienė, Neringa Petravičienė. Už aktyvų dalyvavimą veikloje buvo apdovanoti šauniausi globos namų gyventojai, kurie šoka, dainuoja, kuria eiles, daro gražius rankdarbius ir garsina globos namus. Šventę vainikavo dainų autoriaus ir dainininko Virgio Stakėno koncertas. Dainininkas atliko 11 populiariausių dainų.

IMG_0015

Šventės svečių gretos

 

 

1581 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.