Home » Pozicija » Keturkojams ateina liūdnos dienos

Keturkojams ateina liūdnos dienos

Keturkojams ateina liūdnos dienos

Vytautas BAGDONAS

Šalies valdžia tautiečius vis kokiais nors siurprizais „pamalonina“. Bene pats naujausias Vyriausybės žingsnis jau labai greitai palies tiek žmones, tiek ir jų keturkojus augintinius.

Nuo pat pirmosios Naujųjų 2016-ųjų metų dienos pradės veikti trejetą metų rengtas, apie 100 tūkstančių eurų kainavęs biudžeto lėšomis naminių gyvūnų registras, įsigalios Vyriausybės nutarimas suregistruoti ir suženklinti visus Lietuvoje turimus šunis, kates ir naminius šeškus. Dėl tokio ketinimo buvo ilgokai diskutuojama. Iš pradžių ketinta registruoti tiktai laikomus veislinius gyvūnus ir tuos, kuriuos ketinama išvežti į užsienį arba įvežti į Lietuvą iš užsienio šalių. Buvo galvojama ir apie tiktai miestuose auginamų šunų, kačių ir naminių šeškų registravimą. Tačiau dabar užsimota itin plačiai, nebedaroma jokių išimčių, todėl nuo ateinančių metų sausio pirmosios bus registruojami visi tiek miestuose, tiek ir kaimo vietovėse laikomi šunys, katės ir šeškai. Pasak šio nutarimo sumanytojų, niekas nežiūrės nei gyvūnų kilmės dokumentų, nei veislės, nei amžiaus, nei jo laikymo vietos ar sąlygų – visi keturkojai privalės būti suregistruoti.

IMG_0463

Redakcijos archyvo nuotrauka

Savaime suprantama, kad tokia „visaliaudinė“ priemonė kai kam atneš gražaus pelno. Juk šalyje priskaičiuojama apie pusantro milijono, o gal ir žymiai daugiau gyvūnų, kurie turės patekti į naująjį registrą. Ir tai bus daroma, ne už „ačiū“. Kiekvienas užregistruotas šunų, kačių ir naminių šeškų veislės keturkojis dar bus paženklinamas specialia mikroschema, populiariai vadinama „čipu“. Planuojama, kad viena tokia mikroschema kainuos apie 15 eurų. Dar reikėtų įskaičiuoti ir veterinarijos specialisto atvykimo išlaidas. Šis darbas bus patikėtas veterinarijos gydytojams, kurie, be abejo, veltui tam negaiš laiko. Jis reikalaus papildomo užmokesčio už nuosavo transporto panaudojimą, degalus, sugaištą laiką ir t. t. Keturkojams ženklinti veterinarų neteks kviesti – jie atvyks patys savo iniciatyva, tačiau už tokius „vizitus“ teks pakloti pinigėlių nemažai. Dar reikia prisiminti, kad dažna šeima laiko namuose ne po vieną augintinį, tad kiekvieną „čipuojant“ ir registruojant susidarys jau nemenki pinigai. Ne mažiau finansiškai nukentės ir tie keturkojų augintojai, kurie neįsileis veterinarijos specialistų į namus, nesutiks savo gyvūnėlių suregistruoti. Valdžia nebūtų vadžia – ji numatė ir atitinkamas sankcijas. Šio nutarimo kontrolė patikėta Vidaus reikalų ministerijai, tad nedrausmingiems šunų, kačių ir šeškų augintojams policijos pareigūnai rašys administracinės teisės pažeidimų protokolus, o skiriamos piniginės baudos sieks 30 eurų. Ir tai dar toli gražu ne visos problemos ir ne visos išlaidos. Kadangi gyvūnėliai bus suregistruoti, suženklinti mikroschemomis, įtraukti į registrą, jiems nugaišus atsiras papildomų rūpesčių. Registruoto nugaišusio gyvūnėlio jau bet kur nepalaidosi, neužkasi. Teks kreiptis į veterinarijos specialistą, kuris turės tą vargšelį išregistruoti. Tiktai po to jau bus galima nugaišusį keturkojį palaidoti ne bet kur, o tam tikslui skirtoje vietoje, gal net specialiose gyvūnų kapinėse. Arba net kviesti Rietavo utilizavimo įmonės darbuotojus, kurie gaišeną išsiveš, kaip dabar išsiveža nugaišusius arklius, galvijus. Ir vėlgi tokias paslaugas tenka paversti pinigėliais.

O kol kas nekalbama apie jokias kompensacijas, lengvatas, išimtis. Tiesa, puse lūpų bandoma užsiminti, kad tiktai socialiai remtiniems žmonėms gali būti taikomos kai kurios lengvatos. Tokiu būdu, jiems mikroschemos – „čipai“ pigiau atsieitų. Bet tai dar lieka tik kalbos.

Kaip ir panašiais atvejais dažniausiai būna, kai kas tiesiog ploja rankomis ir dėkoja Vyriausybei už tokius žingsnius. Antai, tuo labai džiaugiasi gyvūnų globos organizacijų atstovai, teigdami, kad gyvūnų registras labai reikalingas ir naudingas dalykas. Esą, sumažės benamių šunų ir kačių, registro duomenys leis sužinoti, kokiam šeimininkui priklauso vienas ar kitas gyvūnas, išsiaiškinti, ar jis paskiepytas, lengviau bus sugrąžinti pasimetusius keturkojus ir t. t.

Ar pasiteisins naujasis naminių gyvūnų registras, parodys netolima ateitis. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad nieko gero iš to tikrai nebus. Juk šalyje yra įsisenėjusi problema dėl nenormalaus kai kurių gyventojų elgesio su šunimis, katėmis, kuomet gyvūnėliai neprižiūrimi, mušami, kankinami, marinami badu ir pan. Kas bus sutikus Naujuosius metus, kuomet įsigalios nutarimas dėl šių gyvūnų registravimo ir ženklinimo? Ne paslaptis, daugelio sodiečių kiemuose amsi po keletą šunų, šmirinėja po kelias kates. Kas norės už kiekvieno tokio augintinio registravimą ir ženklinimą mokėti po 15 eurų? Dažnas nueis lengviausiu ir drastiškiausiu keliu – atsisveikins su savo keturkojais.

Nerimą kelia tai, kad beglobių gyvūnų priežiūros paslaugas teikiančių nedaugėja, naujų gyvūnų globos namų nesteigiama, o likimo nuskriaustų, be priežiūros paliktų, išmestų keturkojų daugėja. Su Naujaisiais metais artėja keturkojams žmonių draugams ir naujos liūdnos dienos…

993 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.