Home » Kultūra » Aliejaus, šamoto, metalo, granito šokis svinguojant…

Aliejaus, šamoto, metalo, granito šokis svinguojant…

Aliejaus, šamoto, metalo, granito šokis svinguojant…

Dail. K. LATVIS

 

Metams baigiantis miesto dailininkai, paskatinti galerijos vedėjos Falmiros Sinicienės, sunešė savo darbus į Utenos kultūros centro dailės galeriją. Įdomu pažvelgti, kas naujo kiekvieno autoriaus darbuose, ką ypatingo jie dovanoja savo miestui, žmonėms.

Ekspozicijoje dominuoja tapybos žanras, yra ir skulptūrų. Nustebino bendras parodos vaizdas. Kūriniai padoriai įrėminti, geras apšvietimas, fortepijonas, gėlės ir džiazinis svingas, atliktas saksofonisto Mindaugas Aleknavičiaus.

Tapytojo Laimono Šmergelio drobė traukia žaviu jauduliu, realistiniu atlikimu ir giedančiu paukšteliu. Siužetine prasme – šventinis portretas, modelis ryškus, įdomus, artimas sielai.

IMGP1914 - Copy

L. Šmergelio „Karališki juokeliai“/ Autoriaus nuotraukos

Dailininkė Laima Kriukelienė po Lietuvos 1000 jubiliejaus savitai atsinaujino ir parodoje nustebino žavia drobe. Autorės siužetiniai darbai istorinėmis temomis tapo žinomi visoje Lietuvoje. Bravo. Laima ant žirgo tarsi sukilimo vadė Pliaterytė kviečia mus į ekspoziciją ir ragina nebūti abejingais spalvinei gamai, kraštui. Jausmas geras. Kompozicija „Aisčių pakerėta“ žavi grafiniu piešimu, švaria tapymo maniera. Tik raitelės batai XXI amžiaus.

IMGP1865 IMGP1910

L. Kriukelienės „Aisčių pakerėta“

Kaip visada šiek tiek paslaptingi tapytojo Jono Pleckevičiaus darbai. Autorius pateikė dvi drobes, nutapytas plenere Latvijoje. „Rebini parkas“, „Rebini“. Išlaikytas koloritas, jaučiasi meistro ranka. Subtiliai ir grakščiai rudeniniame peizaže alsuoja architektūra. Potėpiai veržlūs, ekspresyvūs.

IMGP1926

J. Pleckevičiaus „Riebini“

Menininkas Justinas Krasuckas – geras piešėjas, portreto meistras, darbai iš tolo primena fotografijas. Savitas žvilgsnis, rakurso pojūtis tapytojui suteikia kompozicinę erdvę judesyje. Portretai psichologiniai. Subtilus spalvinis pojūtis.

Reginos Skomskienės akvarelės alsuoja plastiškumu, skaidrumu, pasteline koloristine gaiva. Įdomiausia, kad mūsų Utena – iš paukščio skrydžio.

Dailininko Vidmanto Raugo kompozicijos ramios, žaviai gražios. Gaila, kad nedidelio formato. Autorius jaučia spalvą. Gal nereikėjo eksponuoti darbelio „Rožės“ ir natiurmorto su kauke. Studijiniai darbeliai, „užkankinti“ atlikimo prasme, net nepasirašyti. Atrodo lyg dviejų autorių.

Nustebino jautrios menininkės Aurinos Paškevičienės drobė – tiek atlikimo kultūra, tiek piešinio bei spalvine prasme. Šiuolaikinis angelas, laukiantis, gyvenantis, išsipuošęs, su paukščiu, pasidabinęs grakščia monograma ir sniego taškeliais. Rakursinis komponavimas, pastelinės spalvos. Rimtas žvilgsnis į realistinę tapybą.

IMGP1907

A. Paškevičienės „Sninga“

Dailininkė Violeta Andrašiūtė parodai pateikė du darbus. Gal reikėjo eksponuoti tik vieną. Mano požiūriu, tas etiudėlis kaip ne jos tapytas, neužbaigtas, nematau kompozicijos. Malūnėlis ir tiek. O natiurmortas šauniai geras, sodrus. Visai kitas piešinys, suvaldytas, daiktai realistiški, dažų potėpis reljefinis. Pavyzdinė studijinė tapyba.

Maloniai nuteikia Daivos Miškinienės drobė „Sapnas“. Literatūrinis pusiau grafinis piešinys. Nostalginis jausmas. Šaltų ir karštų spalvų virpėjimas. Keistas oro ir žemės pojūtis.

IMGP1906

D. Miškinienės „Sapnas“

Šaunuolis Danius Galiauskas. Jo drobė laisva, trys planai peizaže. Solidu. Tapyba gera. Anot dailininko Algirdo Indrašiaus, jei yra nervas, tai nesvarbu, kokiais dažais ar teptukais nutapyta, nors ir koja… Tapytojo peizaže krūmas be lapų, smilgos ir kalvos trečiame plane. Pastelinis spalvinis sprendimas. Išgyventas darbas.

IMGP1888

D. Galiausko „Diena prieš rytą“

Dailės mokyklos dėstytojas Giedrius Mazūras romantiškai kuklus. Eksponuoja suvenyrinį medalį atliktą šamoto medžiagoje. Rakursinis piešinio pateikimas. Gaila, kad nėra pašto „gimimo“ datos.

Džiugu, kad po ilgesnės pertraukos ekspozicijoje svečiuojasi ir skulptūros žanras. Jaunas menininkas Mantas Navikas parodai pateikė keletą įdomių skulptūrinių improvizų.

Varijuoja spalvinė granito gama. Kompozicijos grakščios, precizinis atlikimas. Mažoji skulptūra interjerams. Gaila, kad per žemi stovai. Eksponuoti buvo galima kitaip, darbai žiūrėtųsi geriau, išryškėtų forma. Dabar jos suspaustos, trūksta erdvės, skulptūra neturi trukdyti kitai. Šaunuolis Mantas. Daug žadantis debiutas, įvertintas K. Klemo fondo PATKAVA. Bravo!

Ekspozicijoje yra ir Klemenso Kupriūno bei buvusių jo mokinių dailininkių Falmiros Sinicienės ir odininkės Gražvydės Janinos Daujotienės menų.

IMGP1892

Odininkė G. J. Daujotienė

Dailės salono šeimininkė pateikė tapybinę kompoziciją „Trys saulės“. Romantinė drobė spalvine, siužetine prasme, švelnūs potėpiai. Tarsi gyvybės medis rytui bundant šildosi.

Gražvydė Janina buvo surengusi įdomią savo darbų ekspoziciją šiais metais. Parodoje mes matome keturis darbus iš odos. Tai „Saulėlydis“, „Portretas“ ir dvi „Kaukės“. Odą pajausti ir suprasti jos galimybes nėra taip paprasta, medžiaga įnoringa, reikalaujanti kruopštumo, kantrybės. Darbai saviti, gražūs, bareljefiški. Pustoniai kompozicijoms suteikia grakštumo. Jaučiasi meistrystė ir piešimo kultūra.

Menininko K. Kupriūno metalo kompozicija skirta Utenos „Verdenės“ klubo poetams. Eksponuojamas ir tapybos darbas „Mileso skulptūra su bulve“.

IMGP1902

K. Kupriūno „Kompozicija su metalu“

Dvi jaunos menininkės Aušra Bernotė ir Vaiva Kazlauskaitė kvietė kitus autorius pasitelkus flomasterius paklaidžioti didelio formato kryžiažodžio labirintuose.

Darbų autoriai pabendravo, prie kavos puodelio aptarė kas kam patiko. Parodoje buvo nedaug lankytojų. Gaila, kad neatėjo miesto muziejininkai, architektai, valdininkai. Ačiū kultūrininkei nepavargstančiai Zitai Mackevičienei.

Mano požiūriu, gal ateityje ekspoziciją parengti turėtų vis kitas dailininkas. Nebūtina viską eksponuoti, ką atneša. Kiekvieną parodą kuruoti turėtų vis kitas menininkas su savu mąstymu ir koncepsija. Gal būtų įdomu ir naudinga kasmet organizuoti miesto dailininkų plenerą. Anot dail. Falmiros, būtų galima surengti ir dvi parodas – vasaros ir žiemos.

Pasigedau įdomių menininkų – Jūratės Mitalienės, Algirdo Indrašiaus, Dalios Puodžiukienės, Vytauto Petronio, D. Binkio, Arvydo Mitalo, Roberto Reznikovo ir kitų dailininkų darbų. Manau, kad kiekvienas kūrėjas tapo, paišo, rašo savo gyvenimo kelionės dienoraštį. Kartais su daug duobių, kartais su liūdesiu, bet neabejingą meno mylėtojui ir savo miestui.

Tirpsta

Suodinas sniegas

Romantiškai

Užsidaryti prie molberto

Mūsų tylėjimas

Vedantis

Girgždantis

Valdantis

Nupiešiau didelį angelą

Ant dangaus skliauto

Kad saugotų

Lydėtų

Padėtų

Purvino

Vieškelio žiemos balose…

1624 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.