Home » Gallery » Aktualijos » Ar visi vyrai – kiaulės, o lietuviai – vagys?

Ar visi vyrai – kiaulės, o lietuviai – vagys?

Ar visi vyrai – kiaulės, o lietuviai – vagys?

Birutė ZABUKIENĖ

Gruodžio 14 dieną Utenoje lankėsi Lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė ir patarėjas viešiesiems ryšiams Valdas Dambrava. Vienas iš kontrolierės šių metų veiklos prioritetų – regionų lankymas. Utenos savivaldybė yra 25-oji, kurią aplankė kontrolierė. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos tyrimų dėl diskriminacijos daugėja, o 2015 m. jų atlikta daugiausia nuo Tarnybos įsteigimo 1999 metais. Gruodžio 10 dienos duomenimis, šiemet pradėta 319 tyrimų (gauta 260 skundų, sava iniciatyva pradėti 59 tyrimai). Tačiau skundai ir paklausimai dėl Lygių galimybių įstatymo galimo pažeidimo Tarnybą pasiekia daugiausia iš didžiųjų Lietuvos miestų. Suvokimo apie lygias galimybes trūksta regionuose. Į Tarnybą kreipėsi ir Utenos miesto gyventoja – 52-ejų moteris bandė įsidarbinti mokytoja, tačiau jai leido suprasti, kad moters amžius netinkamas. „Šiandien jau nieko nestebina, kad vyrams, gimus kūdikiui, suteikiamos mėnesio laiko trukmės tėvystės atostogos. Ilgą laiką visuomenėje vyravo nuostata, jog vaiko priežiūra – išskirtinai moterų darbas, tačiau požiūris keičiasi: rūpestis kūdikiu – ir tėvo reikalas. Tačiau tėvai, kurie pirmieji Lietuvoje naudojosi tėvystės atostogomis, pasakoja sulaukdavę įtarių žvilgsnių ir klausimų: gal žmona serga ir reikia pagalbos?“ – pasakojo Lygių galimybių kontrolierė A. Lobačevskytė. Pasak Tarnybos specialistų, diskriminaciją lietuviai patiria ir užsienyje, ir Lietuvoje.

Lietuvis – vagis ir pigi darbo jėga?

Turbūt ne vienam girdėtas teiginys – nekvalifikuotą darbą užsienyje dirbantis lietuvis laikomas antrarūšiu toje šalyje. V. Dambrava pateikė pavyzdį: garsus Didžiosios Britanijos laikraštis „The Independent“ išspausdino karikatūrą – pigios darbo jėgos, emigrantų lietuvių pakuotę. Tokią pakuotę galima nusipirkti „Tesco“ („Tesco“ – stambus prekybos centrų tinklas). Reikia emigranto, pigaus ir gerai dirbančio – imk lietuvį. Praplėši pakuotę ir sustatai: prie kasos, prie konvejerio, statybose. „Ar mokės lietuviui tiek pat kiek anglui? Ne.“ – apibendrino specialistas. Kitas diskriminacijos pavyzdys – užrašas parduotuvėje anglų, lenkų ir lietuvių kalbomis. Jame – įspėjimas parduotuvių vagims. „Belieka pasidžiaugti, jog užrašas lietuvių kalba pagal seką yra trečias, bet vis tiek užkoduota informacija, kad lietuviai – vagys“, – sakė V. Dambrava. Kažin kodėl nėra užrašų rusų, latvių ar vokiečių kalbomis?

IMG_0007

Daugiausia diskriminacijos – dėl amžiaus ir lyties

Diskriminaciją lietuviai patiria ne tik užsienyje, bet ir savajame krašte – diskriminacijos apraiškos pačios įvairiausios. Lygių galimybių įstatymas draudžia diskriminaciją dėl lyties, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės, tautybės, etninės priklausomybės, religijos, tikėjimo, kilmės, kalbos, socialinės padėties, įsitikinimų ir pažiūrų. Skundų ir paklausimų Tarnyba sulaukia dėl įvairiausių dalykų, šiemet nebuvo skundų tik dėl rasės. Dažniausiai žmonės skundžiasi, kad yra diskriminuojami dėl lyties, skirtingo apmokėjimo už tokį patį darbą vyrams ir moterims, amžiaus. Pasak specialistų, jei anksčiau darbo skelbimuose buvo pageidaujama darbuotojų iki 30 metų, dabar amžiaus riba turi tendenciją „pasistumti“ iki 50 metų. Visgi diskriminacija dėl amžiaus yra dažna ir netiesioginė: darbo skelbime nenurodomas amžius, bet akcentuojama, kad darbas – jauname kolektyve. Tarnyba sulaukė skundo ir dėl serialo „Visi vyrai – kiaulės…“ Vyrai jaučiasi diskriminuojami dėl žodžio visi. „Ne visos gyvenimo sritys įeina į Tarnybos kompetenciją – Lygių galimybių įstatymo nuostatos netaikomos žiniasklaidos turiniui“, – kalbėjo kontrolierė. „Norite daryti komercinę, politinę ar socialinę reklamą, bet nesate tikri dėl jos turinio – atsiųskite Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, pakonsultuosime“, – patarė V. Dambrava. Kažkada taip pasielgė „Utenos alaus“ specialistai – dabartinė alaus reklama gerokai skiriasi nuo juodraštinio varianto.

Jei žmogus patyrė diskriminaciją, reikėtų kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, nes ši institucija kontroliuoja, kaip laikomasi Lygių galimybių įstatymo.

998 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.