Home » Gallery » Aktualijos » Metai su euru – vieniems džiaugsmas, kitiems – tragedija

Metai su euru – vieniems džiaugsmas, kitiems – tragedija

Metai su euru – vieniems džiaugsmas, kitiems – tragedija

Prieš metus litą pakeitė euras. Nemaža dalis Lietuvos gyventojų valiutos keitimui prieštaravo ir baiminosi kainų augimo. Ar gyventojams pakako metų, kad apsiprastų su naujaisiais pinigais, ar keitėsi vartojimo įpročiai? Dar daugelis pirkėjų, paslaugų vartotojų kainas perskaičiuoja į litus. Tam tikrai daliai žmonių euras vis dar kelia nepatogumų. Kaip vertina dabartinę nacionalinę valiutą Utenos gyventojai, smulkaus verslo atstovai?

Edita Paurienė (turguje prekiaujanti naujais drabužiais)
Šiais metais labai sumažėjo pirkėjų. Keičiant litus į eurus aš kainas apvalinau į mažesnę pusę, kad būtų palankiau pirkėjui. Anksčiau šeštadieniais turguje būdavo labai daug žmonių, o dabar – tuščias turgus. Bet, manau, kad ne dėl euro įvedimo sumažėjo pirkėjų turguje, o dėl nelegalios prekybos internetinėse parduotuvėse. Su nelegalia prekyba mums, turgaus prekybininkams, sunku konkuruoti. Internetiniuose turgeliuose žmonės prekiauja nemokėdami mokesčių, be verslo liudijimo, uždėdami minimalų antkainį prekei ją greitai ir nesunkiai parduoda, o pirkėjai nusiperka net nepalietę, nepamatę tos prekės. Mes sau to leisti negalime, turime uždėti didesnį antkainį, nes reikia susimokėti už vietą turguje, išsipirkti verslo liudijimą, sumokėti mokesčius ,,Sodrai“. Kaip vartotoja galėčiau pasakyti, kad reikiamus produktus – pieną, bulves perku kaip ir anksčiau nežiūrėdama į kainą. Esu pastebėjusi, kad pienas yra pigesnis nei buvo anksčiau.

Nepanorusi prisistatyti dėvėtų drabužių pardavėja
Prie lito buvo geriau. Dabar sunku orientuotis kainose, viskas yra brangiau nei buvo litais. Aš savo prekėms kainų nekėliau, jos ir taip automatiškai pabrango. Mes perkame rūšiuotus dėvėtus drabužius kilogramais, tai drabužių kilogramo kaina, įvedus eurą, pakilo nuo 0,5 iki 1,0 euro. Dabar jau pirkdama dėvėtus drabužius pastebiu kainų kritimo tendenciją.

Vytautas (bedarbis)
Eurą reikia labiau taupyti. Ne visur litą sąžiningai pavertė euru. Euras slidesnis pinigas. Beveik viskas, kalbant apie maisto produktus, kiek kainavo litais tiek dabar kainuoja eurais.

Laima (avalynės taisykloje dirbanti su verslo liudijimu)
Ankstesnė mūsų valiuta buvo geresnė. Dabar viskas labai pabrangę. Jei anksčiau prekė kainavo 3 litus dabar kainuoja 1 eurą – tai jau yra brangiau. Mes savo darbe irgi pakėlėme kainas, keičiant litus į eurus kainas suapvalinome į savo pusę. Pavyzdžiui, įsiūti į vaikiškus batus užtrauktukus kainuodavo 10 litų, o dabar kainuoja 6 eurus. Turėjome pakelti kainas, nes mums brangiai kainuoja patalpų nuoma – 347 eurai, mokame valstybinei ligonių kasai, ,,Sodrai“, pabrango medžiagos, kurias perkame avalynei taisyti. Kai kyla minimalus darbo užmokestis, mums automatiškai brangsta sveikatos draudimas, o čia uždirbi tik tiek, kiek turi užsakymų. Klientų šiais metais sumažėjo, nes taisyti batus neapsimoka, kartais pigiau nusipirkti naujus batus.

IMG_0003

Janina
Sunkiai pripratau prie euro, tai pradžia su nauja valiuta nelabai smagi buvo. Labai gailėjau lito, širdyje taip neramu buvo. Atrodė taip: įsivedėme eurą – praradome Lietuvą, o dabar pripratau. Man atrodo, kainos labai nepasikeitė, gal šiek tiek pabrango paslaugos. Nors aš esu pensininkė, buvau politinė kalinė, vienerius metus praleidau kalėjime, paskui buvau išvežta į Sibirą, bet nedejuoju. Man yra gerai, aš esu patenkinta. Svarbu, kad turiu Lietuvą, kad galiu laisvai kalbėti, laisvai mąstyti. Aš džiaugiuosi ir visiems sakau, kad gyvenkime, džiaukimės, nedejuokime. Dabar esu laisva, turiu sūnų, 4 anūkus, visi jie jau baigę mokslus, ko daugiau galiu norėti. Reikia džiaugtis gyvenimu. Netrumpas laiko tarpas praėjo kol apsipratau su euru, ir dabar nuėjus į parduotuvę aš paskaičiuoju, palyginu, paverčiu litais. Jei kaina prieinama – perku. Mano pensija nemaža, užtenka pavalgyti, susimokėti už butą užtenka, tai ko daugiau galiu norėt. Svarbu, kad tik vaikai ir anūkai būtų sveiki. Nors aš nuo pat mažens mačiau daug vargo, 9 mėnesių tapau našlaite, bet nėra čia ko verkti, gyvenimas yra gražus ir vieną kartą duotas.

Genė
Euras tai yra tragedija. Kai nueini į parduotuvę iš karto pajauti, kas kainavo 3 litus, dabar kainuoja 3 eurus. Pensiją gaunu nedidelę, tai man nelengva. Viskam reikia taupyti, tai aš labai nepatenkinta. Prie lito buvo geriau, kažkaip daugiau tų pinigėlių buvo ir kainos buvo mažesnės.

 

IMG_0004

Regina
Su euru viskas gerai. Kas pabrango, tai pabrango. Norint žinoti ir atsiminti, kiek kas kainavo ir kiek pabrango reikia rašyti sąrašiuką. Sąrašiuko nerašau, ko man reikia, tą nusiperku, žinoma, žiūriu, kad mažiau išleisčiau. Kalbant apie paslaugas, naudojuosi tik kirpyklos paslaugomis, plaukų dažymas kainuoja 18 eurų, o kiek kainavo litais jau neatsimenu. Geriausia ir neatsiminti, kiek kokia prekė ar paslauga kainavo, daryti tai, ko tau reikia ir neperžengti ribos.

Kalbino ir fotografavo Daiva Čepėnienė

1062 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.