Home » Gallery » Aktualijos » Pažiūrėjai į skilandį – mokėk, arba renovacijos grimasos

Pažiūrėjai į skilandį – mokėk, arba renovacijos grimasos

Pažiūrėjai į skilandį – mokėk, arba renovacijos grimasos

Kristina SAKAITĖ

„Tai būtų tas pats, jei parduotuvėje pažiūrėjus į skilandį paprašytų susimokėti!“ – vaizdžiai savo bėdą apibūdina uteniškis Balys Trinkūnas. Pirmos grupės neįgalumą turintis vyras karčiai pašmaikštauja apie žiūrėjimą – jis aklas. Tačiau įsitikinęs, kad klausimas, į kurį jis neranda atsakymo, kilo ne jam vienam.

DSC_1765

Balys Trinkūnas prie savo namo. Jo butas be balkono – antrame aukšte / Kristinos Sakaitės nuotraukos

J. Basanavičiaus 100-uoju numeriu pažymėtame name, vieno kambario bute gyvenantis B. Trinkūnas rodo popieriaus lape atspausdintą lentelę su sumomis, kurias jam teks grąžinti už namo atnaujinimą. Penkiaaukštis baigtas renovuoti praėjusiais metais, jo gyventojai už kreditą pradėjo mokėti nuo lapkričio. Vienas pirmųjų Utenoje statytų daugiabučių Vyturių mikrorajone – kelių dešimtmečių senumo. Jo atnaujinimas kainavo beveik 2 mln. litų. Renovacijos metu pakeisti šildymo sistemos magistraliniai vamzdynai rūsyje, pertvarkytos ventiliacijos ir rekuperacijos sistemos, apšiltintos fasadinės sienos ir cokolis, atstatyta nuogrinda, įstiklinti balkonai, suremontuoti ir pritaikyti įėjimų laiptai, įėjimai pritaikyti neįgaliesiems, pakeistos laiptinių durys, taip pat pakeisti butų ir bendro naudojimo patalpų langai į mažesnio pralaidumo langus ir kt.
Apskaičiuota B. Trinkūno butui tenkanti suma siekia 2480,38 Eur, kreditą uteniškis turės sumokėti per 20 metų. Į „Utenos apskrities žinių“ redakciją kreipęsis vyras sutinka, kad už darbus reikia mokėti, tačiau jį stebina viena sąrašo eilutė: „Balkonų konstrukcijų stiprinimas“. Už šiuos atliktus darbus jam teks sumokėti 339,59 Eur. „Kodėl turėčiau mokėti už balkonų sutvirtinimą, jeigu aš neturiu balkono?“ – nesupranta vyras. Kai lankiausi butų ūkyje ir domėjausi, kodėl priskaičiuotas mokestis už balkoną, man paaiškino, kad sumą išdalijo visiems butams. Kad stogas bendras – viskas suprantama… Bet mokėti už balkono sutvirtinimą – nesąmonė. Domėjausi, ką galvoja kiti gyventojai neturintys balkono, vieni pensininkai tik ranka numojo. Gal nieko nepakeisiu, bet nors kiti žmonės žinos, kurių namus renovuos ateityje.

DSC_1747
Utenoje renovacija dar tik įsibėgėja ir, matyt, gyventojams dar iškils ne vienas panašus klausimas: kodėl, kiek ir už ką mokėti.
Šią situaciją pakomentuoti paprašėme namo administratoriaus UAB „Utenos butų ūkis“ direktoriaus pavaduotojo Broniaus Šaukecko. „Visos daugiabučio balkonų konstrukcijos ir apdailos elementai priskiriami prie namo bendro naudojimo objektų. Už jų remontą moka visi butų savininkai proporcingai turto daliai (buto plotui)“, – sakė B. Šaukeckas.

IMG_0240

Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas/ Redakcijos archyvo nuotrauka

 

Bendro naudojimo objektai numatyti Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatyme.
Pavaduotojo teigimu, gyventojams dar iki renovacijos darbų buvo paaiškinta, už ką šie turės mokėti. Be to, pirmų aukštų savininkams buvo pasiūlyta įsirengti balkonus, jie papildomai turėjo sumokėti tik už grindų plokščių įrengimą. Anot B. Šaukecko, B. Trinkūnas lankėsi ir Būsto energijos taupymo agentūroje, kur jam taip pat buvo paaiškinta, už kokius darbus reikės mokėti.
Kaip sakoma, piliečio teisė abejoti kai kurių įstatymų logiškumu. Kažkada daugiabučių, kuriuose įrengti liftai, pirmųjų aukštų gyventojai irgi neapsidžiaugė mokesčiu už liftą ir kodėl turi jį išlaikyti, jei nesinaudoji. Administracinės nuostatos mokėti už pasižiūrėjimą į skilandį dar nėra.
Kita vertus, kažkodėl daugiabučių gyventojams nekyla abejonių, kai reikia mokėti už kitą bendrą nuosavybę – stogą.
Paklaustas apie dažniausia renovuojamų namų gyventojų pateikiamus klausimus, Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas B. Šaukeckas teigė, kad sunkiausia juos įtikinti dėl sienų, tiksliau, jog savininko balkone esančios sienos traktuojamos kaip išorinės namo sienos ir yra šiltinamos. Dėl to sumažėja balkono plotas, o tai savininkams kelia pasipiktinimą.

1270 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.