Home » Kultūra » Ko tikėtis bibliotekoje 2016-aisiais?

Ko tikėtis bibliotekoje 2016-aisiais?

Ko tikėtis bibliotekoje 2016-aisiais?

Birutė ZABUKIENĖ

Per dieną Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje apsilanko vidutiniškai 508 žmonės, virtualiai85. Praėjusiais metais knygoms įsigyti buvo skirta 58 centų (vienam gyventojui), šiemet69. Šiuolaikinė biblioteka neapsiriboja tradiciniu knygų išdavimu skaitytojams, joje vyksta naujų knygų pristatymai, parodos, monospektakliai, teatralizuoti poezijos spektakliai, susitikimai su kūrėjais, mokymaisunku išvardinti visas veiklas. Visi renginiai ir 2016 m. išliks nemokami.

Nors biudžetas dar nepatvirtintas, preliminariai žinom, kad jis nebus „riebus“, – sako bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė. Todėl bibliotekos darbuotojos sukasi kaip išmano: kuria ir įgyvendina projektus. Šiuo požiūriu metai bibliotekai pakankamai dosnūs: įgyvendinti projektams, kuriuos finansavo Lietuvos kultūros taryba, buvo skirta 27,6 tūkst eurų. Direktorė akcentavo, kad pinigai skiriami tik veikloms, tikrai ne bibliotekininkų atlyginimams. Per veiklas kuriamos paslaugos gyventojams. „Biblioteka – labai brangi institucija valstybei. Bet dar brangiau valstybei kainuoja statyti kalėjimus, nes mes dirbame su vaikų nusikalstamumo prevencija, jų užimtumu. Mes įtraukiame vyresnius žmones, kurie Lietuvoje yra visiškai nurašyti, suteikiame jiems galimybę pasijusti reikalingais, išmokti naujų dalykų“, – pristatydama 2016 m. veiklą kalbėjo direktorė. Pasak jos, biblioteka vykdys tas pačias tradicines funkcijas: kvies skaityti, dalyvauti renginiuose, suteiks galimybę išmokti naujų dalykų. Visos bibliotekos paslaugos išliks nemokamos ir prieinamos kiekvienam. Iš projektų gautos lėšos bus skiriamos įvairioms reikmėms. Uteniškių laukia tradicinė šventė – 8-oji literatūrinė Aukštaitijos vasara, kuri vyks birželį. Į šventę kviečiami poetai ne tik iš Lietuvos, bet ir Rusijos, Baltarusijos kūrėjai, remiantys demokratinį judėjimą. Planuojama išleisti kultūros almanachą, numatytas meno kolektyvų koncertas.

Bibliotekininkė Regina Mikalauskienė pasakojo apie kultūrinius renginius. 2016 m. minėsime prezidento Kazio Griniaus 150 gimimo metines, vietos bendruomenių metus pažymėsime renginiais, atminimo vakarais ir kt. Vyks šalies teatrų monospektaklių pristatymai, scenos pamokos, susitikimai su kūrėjais, teatralizuoti poezijos vakarai, naujausios literatūros pristatymai, susitikimai su rašytojais, kritikais. Jau sutarta su aktore Agne Sunklodaite, kuri parengė poezijos ir muzikos programą, skirtą poetui Henrikui Radauskui. Programą „Lietuvos partizanų dainos ir romansai“ parengs dainininkas Liudas Mikalauskas. Vyks poezijos skaitymo vakarai su Andriumi Bialobžeskiu, Henriku Savicku, Oleta Dautartaite, dainuojamosios poezijos vakarai. Pavasariop uteniškių laukia susitikimas su rašytoju Pranu Treiniu. Šiemet nuspręsta bibliotekos lankytojus pradžiuginti pažintimi su populiarių Johno Irvingo romanų vertėja. „Civitas“ klubas ketina atnaujinti debatus – rudenį laukia rinkimai į Seimą. Šiemet planuojama rodyti dokumentinius filmus ir kviesti jų kūrėjus. Rugpjūčio 1 d. biblioteka minės 85 metų jubiliejų, bet šventinis renginys planuojamas rudenį. Ta proga bibliotekos kolektyvas lankysis Lvovo viešojoje bibliotekoje.

IMG_0116 - CopyUtenos A. ir M. Miškinių viešosios bibiliotekos direktorės pavaduotoja B. Vaškelienė, Utenos r. savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja J. Misiūnienė, bibliotekos direktorė V. Garunkštytė ir vyr. mertodininkė L. Maniušienė/Birutės Zabukienės nuotraukos

Mes ir toliau teatralizuotai skaitysime pasakas, toliau veiks šešėlių teatras – norinčių tikrai daug. Dalyvaujame įdomiame projekte „Mes knygų saloje“. Šis projektas yra skirtas per interneto erdvėje sukurtą žaidimą bendraujant nuotoliniu būdu su psichologu spręsti vaikų ir jaunimo psichosocialines problemas. Sudarytos dvi vaikų grupės. Žaidimo esmė tokia: vaikas skaito tekstą, o psichologas per teksto skaitymo prizmę identifikuoja vaiko problemas. Vaikams labai patinka, jiems tai yra žaidimas, bet taip koreguojamas vaiko elgesys. Vasario mėnesį vyks saugaus interneto paskaitos pradinukams, Vilniaus stalo teatro spektaklis, o nuo rugpjūčio mėn. pradėsime įgyvendinti projektą „Literatūrinė relaksacija bibliotekoje“, – su mažųjų laukiančiais renginiais supažindino Violeta Cicėnienė.

Bibliotekos darbuotoja Laima Lapinienė pasakojo, jog bibliotekoje antri metai vykdomas tęstinis projektas „Bendrų gebėjimų ir socialinių įgūdžių ugdymas bibliotekose panaudojant tikslinius žaidimus bei kompiuterines technologijas“. Praėjusiais metais buvo įsigyta įranga ir apmokyti bibliotekininkai, o šiemet visus metus vyks užsiėmimai su vaikais tiek su judesio atpažinimo žaidimais, tiek su robotais. Kovo 16 d. vyks pristatomasis teatralizuotas renginys vaikams. Nepamiršti ir vyresnio amžiaus žmonės. Informacinių technologijų užsiėmimai vyksta kone kas mėnesį, žmonės mokomi informacinių technologijų pagrindų. Mokymus veda pačios bibliotekininkės, bet per projektinį finansavimą pavyksta pritraukti specialistų, kurie moko sudėtingesnių ir patrauklesnių dalykų. Šiemet senjorai turės galimybę lankyti skaitmeninės atminties pamokas. „Žmonės išmoks skaitmeninti savo archyvus, nuotraukas, laiškus. Bendra mokymų trukmė yra 144 val., planuojama, kad dalyvaus 200 žmonių“, – pasakojo L. Lapinienė. Numatytos ir inovatyvios veiklos jaunimui. Jaunimo mėgstamą internetinį žaidimą „Minecraft“ galima panaudoti kitiems tikslams – pilietiškumui, visuomeniškumui ugdyti. Šis žaidimas plačiai naudojamas Amerikos bibliotekose. Derėtų paminėti ir tokį faktą – bibliotekininkei L. Lapinienei LR Kultūros taryba skyrė valstybinę edukacinę stipendiją vykti į Kolumbusą (Amerika), kur ji pristatys veiklas Pasauliniame bibliotekos informacinių specialistų kongrese.

Naujovė bibliotekoje – elektroninės knygos. Leidykla „Vyturys“ per 200 knygų patalpino internetinėje erdvėje. Bibliotekos lankytojas, atėjęs su planšetiniu kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu, gali gauti tą knygą – parsisiųsti ir parsinešti ją į namus. Nors ši paslauga, pasak direktorės, dar neišpopuliarėjo.

1016 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.