Home » Aplinkosauga » Šiandien – vieversio diena!

Šiandien – vieversio diena!

Šiandien – vieversio diena!

Dirvinis vieversys foto

Vieversėlis – vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų. Jis laikomas pavasario pranašu. Vieversėlis vadinamas ir lietuvių artojų draugu bei nuolatiniu palydovu. Senoliai manė, kad jei vieversėlis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta. Jei vieversėlis parskrenda vėliau nei vasario 24 d., pavasaris bus ankstyvas.
Tautosakoje dirvinis vieversys vaizduojamas kaip pavasario skelbėjas, kviečiantis artoją į laukus, savo čirenimu žadinantis gamtą, atgimimo, jaunatviškumo simbolis. Liaudyje dar vadinamas vyturiu, cyruliu, voversiu. Tai vienas dažniausių šalies paukščių ir dažniausias atviro kraštovaizdžio paukštis. Truputį didesnis už naminį žvirblį. Gerai žinomas ir mėgiamas kaime. Viršus pilkai rudas, dėmėtas. Apačia balsva su tamsiai dėmėta krūtine. Kuodelis išryškėja tik veisimosi metu. Sparno užpakalinis kraštas mažųjų plasnojamųjų plunksnų srityje balsvas. Patinas dydžiu ir apdaru panašus į patelę.

Paukštis aktyvus šviesiu paros metu, todėl maloniai nuteikia jo čirenimas, girdimas nuo ankstyvo pavasario iki rugpjūčio vidurio. Vieversio giesmelė sudėtinga, ilga. Ji girdima dažniausiai tuoktuvių skrydžio metu, kai patinėlis lėtai kyla beveik vertikaliai aukštyn iki 200 m aukščio. Pakilęs ilgokai plazdena beveik vienoje vietoje.

Anykščių regioninio parko vyr. specialistė Diana Martinavičiūtė

1439 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.