Home » Pozicija » Arba savo turtą sergėk dešimtmetį, arba parduok ir apmokėk mokesčius

Arba savo turtą sergėk dešimtmetį, arba parduok ir apmokėk mokesčius

Arba savo turtą sergėk dešimtmetį, arba parduok ir apmokėk mokesčius

 

Vytautas BAGDONAS

Prieš kurį laiką „Utenos apskrities žiniose“ išspausdintuose savo pamąstymuose teigiau, kad prieš artėjančius Seimo rinkimus „savižudžių valdžioje neturėtų būti“. Kitaip tariant, mintijau apie tai, jog prieš rinkimus kokių nors naujų ar papildomų mokesčių tikriausiai jau neatsiras, nes kas gi norės piktinti rinkėjus? Pasirodo, rašydamas tokias eilutes buvau tikrai neteisus. Mat, ir prieš artėjančius rinkimus vis tik atsirado „savižudžių“, kurie praėjusių metų pabaigoje, tautai pateikė tikrą „dovanėlę“ mokesčių pavidalu.
Anksčiau šalyje galiojo tokia tvarka. Parduodant gyvenamąjį namą, butą, žemę ar kitą nekilnojamąjį turtą mokėti 15 proc. pajamų mokesčio valstybei nereikėdavo, jeigu to turto savininkas savo nuosavybėje jį išlaikė bent trejetą metų. Po kurio laiko kažkam iš Vilniuje šiltose kėdėse įsitaisiusių pasirodė, kad trejų metų terminas yra per trumpas, tad Seimas prailgino jį iki penkerių metų. Tokiu būdu nuo 15 proc. pajamų mokesčio buvo atleidžiami nekilnojamojo turto savininkai, tą turtą paveldėję, gavę dovanų, nusipirkę ir sumanę parduoti jį ne anksčiau kaip po penkerių metų. Pasiryžę nekilnojamąjį turtą parduoti anksčiau, nei sukako penkerių metų terminas, jau privalėjo mokėti valstybei atitinkamą sumą, apskaičiuotą nuo parduodamo nekilnojamojo turto vertės.
Bet, pasirodo, ir penkerių metų terminas kai kam buvo per trumpas. Todėl pernai prieš pat Šv. Kalėdas Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme atsirado pataisa, vaizdingai tariant, tiesiog užnėrusi kilpą ant nekilnojamojo turto savininkų kaklo. Pagal naujai patvirtintą tvarką paveldėtą ar nusipirktą nekilnojamąjį turtą jau reikia išlaikyti visą dešimtmetį ir tiktai tuomet galima parduoti ar kitaip perleisti, nemokant valstybei jokių mokesčių. Norint tai padaryti greičiau, neišlaukus dešimties metų termino, jau teks mokėti į valstybės biudžetą 15 proc. dydžio mokestį nuo nekilnojamojo turto vertės.
Galbūt Finansų ministerijos klerkai, ruošdami tokias įstatymo pataisas ar parlamentarai, už tai balsuodami taip norėjo pažaboti nekilnojamojo turto perpardavinėtojų apetitą? Juk ne paslaptis, daugelis apsukruolių mūsų šalyje verčiasi „pirk–parduok“ verslu, masiškai supirkinėja gyventojų būstus, žemę, miškus, o paskui tą nekilnojamąjį turtą žymiai aukštesnėmis kainomis stengiasi parduoti. Tenka abejoti, ar visuomet tokie vertelgos sąžiningai sumoka valstybei atitinkamus mokesčius, ar nebando ko nors nuslėpti, apeiti įstatymus, išsisukti? Trejų penkerių, o dabar ir dešimties metų terminas nekilnojamojo turto perpardavinėtojams tikrai apsunkins jų padėtį. Teks rinktis: arba laikytis įsikibus į turimą turtą ne mažiau kaip dešimtį metų, arba parduoti kad ir tuoj pat, tik jau sumokant valstybės biudžetui 15 proc. pajamų mokesčio.
Tačiau Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nenumatyta jokių išimčių. Todėl vienodai šio įstatymo eilučių privalo laikytis ir nekilnojamojo turto perpardavinėtojai, ir teisėti paveldėtojai, turtą paveldėję iš artimų giminaičių: senelių, tėvų, vaikų, brolių, seserų ir kt. Dažniausiai paveldėtas nekilnojamasis turtas paveldėtojui suteikia ne džiaugsmo, o papildomų rūpesčių. Už būstą, žemę tenka mokėti mokesčius, reikia pasirūpinti pastatų ar buto apsauga, žemės išnuomavimu, priežiūra, paveldėto miško priežiūra ir pan. Mirus artimam žmogui namiškiams ir taip pakanka papildomų rūpesčių, solidžių išlaidų. Nemažai tenka pakloti pinigėlių tvarkantis paveldimą turtą notarinėse kontorose. Kai kas net įlenda ir skolas. Mieliau žmonės paveldėtą turtą parduotų. Kokius metus kitus gal ir galima būtų pakentėti. Bet visą dešimtmetį?
Tačiau kito kelio jau nebeliko. Nebent tiktai tautos išrinktieji atidžiau, reikliau pasižiūrėtų į visą šitą reikalą ir tą patvirtintą dešimtmetį sutrumpintų iki normalaus, protingo termino.
O kol kas visiems neseniai papildomo nekilnojamojo turto įgijusiems teks apsišarvuoti kantrybe ir laukti dešimtį metų ar ryžtis parduoti tą turtą anksčiau, tiktai papildant mokesčiais valstybės kišenę.
Šiuo atveju piliečiams suteikta pilna pasirinkimo teisė ir laisvė…

1855 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.