Home » Gallery » Aktualijos » Renovacija: vėluoja statybininkai, moka gyventojai?

Renovacija: vėluoja statybininkai, moka gyventojai?

Renovacija: vėluoja statybininkai, moka gyventojai?

Sandra ŠEDUIKIENĖ

Renovuoti ar nerenovuoti senstantį daugiabutį – sprendžia patys gyventojai. Valstybė renovacijos procesą gali skatinti ir remti. Panagrinėkime konkretų atvejį: 2015 m. pabaigoje buvo baigtas renovuoti Utenoje Taikos g. 28 numeriu paženklintas daugiabutis. Svarstau, kurią žinią skelbti pirmiau: gerąją ar blogąją. Pradėsiu nuo gerosios: valstybė apmokėjo 100 proc. investicijų plano minėtam namui parengimo, 100 proc. padengė techninio darbo projektą, 100 proc. apmokėjo techninės priežiūros ir administravimo išlaidas ir apmoka 40 proc. rangos darbų vertės šilumą taupančioms priemonėms (15 proc. valstybės parama ir 25 proc. iš Klimato kaitos fondo). Ne vienas individualaus namo gyventojas apie tokią valstybės paramą gali tik pasvajoti. Blogoji žinia yra ta, kad patį renovacijos procesą daugiabučio gyventojai atsimena kaip nenutrūkstančią nesklandumų virtinę. Ir nederėtų užmerkti akių – jei problemų neįvardysi, jos savaime neišnyks. Renovacijos darbai vyko „sunkiai“, rangovui trūko kvalifikuotų darbuotojų, stogą dengė bene tris kartus, lietus apliejo laiptines ir t. t. Maža to, rangovas vėlavo atlikti darbus. Pasak į redakciją skambinusio namo gyventojo, renovacijos darbai užsitęsė 2 metais ilgiau, nei buvo planuota. Suprantamas ir pagrįstas daugiabučio gyventojų pasipiktinimas, bet kaltą, kad rangovas „nesusitvarkė“ su darbais, rasti sunku: rangovas (t. y., statybininkai) perkamas per Centrinę perkančiąją organizaciją. Tokia tvarka – jos ir laikėsi modernizavimo darbus administruojanti įmonė, UAB „Utenos butų ūkis“. Dabar Taikos g. 28 pažymėtas namas renovuotas ir iš tolo šviečia subtiliai suderintomis spalvomis. O mokestis už šilumą sumažėjo? Renovacijos nuostata tokia: kasmetinės buto šildymo ir renovacijos išlaidos kartu sudėjus turi neviršyti buto šildymo išlaidų iki namo atnaujinimo. Statistika teigia: 2015 m. spalio mėn. Taikos g. 28 gyventojai už šilumą mokėjo 0,13 Eur kvadr. m, lapkritį – 0,22 Eur, gruodį – 0,32 Eur, o 2016 m. sausį – 0, 50 Eur. Skaičiai, jų nelyginant su kuo nors panašiu, ne visada daug pasako. Pavyzdžio palyginimui toli ieškoti nereikia – greta analogiško dydžio nerenovuotas daugiabutis, Taikos g. 30. Šio namo gyventojai už šilumą moka dvigubai daugiau: 2015 m. spalį šiluma šio namo gyventojams kainavo 0,27 Eur kvadr. m, lapkritį – 0,51 Eur, gruodį – 0,58 Eur, o 2016 m. sausį – 0, 99 Eur. Šalčiausią mėnesį, sausį, renovuoto daugiabučio gyventojai už standartinio 50 kvadr. m buto šildymą mokėjo 25 Eur, o kaimyninio nerenovuoto namo už tokio paties ploto butą mokėjo 49.50 Eur.

IMG_0028
Renovuoto ir pigiai už šilumą mokančio daugiabučio gyventojų rūpesčiai nesibaigia. Ne vienam gyventojui nerimą kelia laiptinėje pasirodę skelbimai, kad kredito ir palūkanų mokėjimas už renovaciją atidedamas. Į redakciją skambinęs namo gyventojas sakė, kad nelabai suprantąs, kas nepervedė 25 proc. paramos. Pasak jo, laukimas gero nežada. Juk ir taip namo renovacija užsitęsė, statybininkai laiku nebaigė darbų, o pagaliau modernizavus namą, atsiskaityti su banku vis dar negalima, nors jau daugiau nei du mėnesiai renovacijos darbai baigti. „Mes esame be kaltės kalti – turėsime mokėti uždelstas palūkanas“, – sakė vyras. Vyro baimė pamatuota – visi, kas turėjo reikalų su bankais, žino, kaip svarbu laikytis terminų ir mokėjimų grafiko. Daugiabučių renovaciją administruojančios įmonės UAB „Utenos butų ūkis“ direktoriaus pavaduotojas B. Šaukeckas sakė, kad pradėti bankui mokėti kredito gyventojai negali dėl laikinų trukdžių: Aplinkos ministerija bankui nepervedė 25 proc. iš Klimato kaitos fondo. Pasak B. Šaukecko, Aplinkos ministerijos viceministrė D. Matonienė užtikrino, kad pinigai banką pasieks per 2–3 savaites ir tuomet bus galima pradėti atsiskaityti su banku. „Sakykite, ar tiesa: jei statybininkai vėluoja su darbais ir nesilaiko grafiko, bankui už tai turės sumokėti gyventojai?“ – klausė vyras. Tiesa. Šios tiesos nepaneigė nei B. Šaukeckas, nei Būsto energijos taupymo agentūros specialistė Nijolė Graužinytė. Už statybininkų vėlavimą turi sumokėti gyventojai, tik sumos, pasak specialistų, nedidelės. B. Šaukeckas sakė, kad tai aktualiausia žmonėms, kurie renovacijos išlaidas nori sumokėti iš karto. „Jei kreditas imamas 20 metų, kas mėnesį tektų sumokėti vos kelis centus“, – sakė N. Graužinytė. Štai taip: visi mes prieš įstatymą lygūs, bet statybininkai – lygesni.

1279 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. virginija parašė:

    reiktu prie to dar prideti,kad renovacija pabrango 2kambariu butui-300euru ,kad bankas neleidzia gyventojams susimoketi per 5m.kitaip tariant dabar visus arba per 20m. taikos g.20-uz 2k. buta kaina pakilo nuo pradines-300euru, jei per 20m.-reiks susimoketi beveik 7000euru. ZMONES BUKIT BUDRUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.