Home » Miesteliai » Sudeikiai – miestelis, kurį ne vienas čia atvažiavęs pamilo ir įleido šaknis

Sudeikiai – miestelis, kurį ne vienas čia atvažiavęs pamilo ir įleido šaknis

Sudeikiai – miestelis, kurį ne vienas čia atvažiavęs pamilo ir įleido šaknis

Daiva ČEPĖNIENĖ

Sudeikiai įsikūrę kalvotoje vietovėje, pietiniame Alaušo ežero krante. Šis miestelis daugeliui patrauklus savo vaizdingomis vietovėmis, nuostabiuoju Alaušo ežeru, ant kalno stūksančia ir miestelį saugančia Švč. Mergelės Marijos bažnyčia. Alaušo ežeras – tai visų sudeikiečių pasididžiavimas. Buvo kalbama, kad Alaušas be gyvos galvos neužšąla, gal todėl miestelio seniūnas visiems atėjusiems prie Alaušo prieš lipant į vandenį ar žiemą ant užšalusio ledo siūlo pabučiuoti akmeninę varlės skulptūrą. Anot seniūno, varlę pabučiavusiam žmogui ežeras – saugus.

Opios problemos

Sudeikių seniūnas Virgilijus Gaižauskas kilęs iš Utenos miesto, baigęs Klaipėdos konservatoriją, pagal tuometinę tvarką turėjo 3 metus ,,atidirbti“, todėl 1982 metais atvažiavo į Sudeikius ir taip čia pasiliko. Taigi jau per 30 metų gyvena Sudeikiuose, o miestelio seniūno pareigas eina 19 metų, taip pat yra Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos viceprezidentas. Todėl V. Gaižauskui puikiai pažįstamos ne tik Sudeikių problemos, bet ir situacija visose Lietuvos seniūnijose. ,,Sunku, kai nutikus kažkokiam įvykiui kaime kaltė metama seniūnui ar kitiems seniūnijos darbuotojams. Kaltindami žmonės arba nežino, arba neįsigilina, kad spręsti tam tikrus klausimus seniūnas neturi įgaliojimų, tai turi daryti kitos tarnybos prie savivaldybės ar atskiros viešosios įstaigos. Tačiau pas mus įprasta manyti: jei kas atsitiko seniūnijoje – tai kalta seniūnija. Todėl savivaldybių seniūnų asociacijoje mes siūlome, kad seniūnija taptų vienijančia organizacija. Taip galėtumėme žinoti, ką veikia iki šiol išsiskaidžiusios įstaigos: mokykla, socialinis centras, kultūros centras“, – sako Sudeikių seniūnas. Sudeikiuose, kaip ir bet kuriame Lietuvos krašte opios socialinės problemos. Seniūnas neslepia, kad miestelyje yra išgeriančių žmonių, tačiau į socialinės rizikos šeimų sąrašą įtrauktos tik 4 seniūnijoje gyvenančios šeimos. Anot V. Gaižausko, pašalpą gauti norinčių yra nemažai, tačiau dirbti, kad ir ne prestižinį darbą norinčių mažai. „Reikėtų remti tik tuos žmones, kurie stengiasi, kurie laikinai patiria sunkumus, daugiavaikes, dirbančias, sunkiai galą su galu suduriančias šeimas. Bet išauklėti suaugusius žmones sunku. Tačiau niekada nesutiksiu su nuomone, kad provincija yra prasigėrusi. Tos pačios problemos egzistuoja ir mieste, tik didesnėje žmonių masėje ne taip tos problemos matomos“, – pabrėžia seniūnas.

Sudeikiai tampa miegamuoju rajonu

Kaip prisimena seniūnas, Sudeikiuose 1997 metais buvo 1500 gyventojų, dabar miestelyje gyvena 1350, mokykloje belikę tik 6 mokiniai, vaikų darželį lanko daugiausiai 10 vaikų. Mažas vaikų skaičius lemia aiškią mokyklos ateitį. Tikrųjų sudeikiečių (čia gimusių) mažai belikę, tačiau kelios jaunos šeimos, baigusios mokslus mieste, visgi grįžo gyventi į savo gimtuosius Sudeikius.

Autorės nuotraukos

Visą straipsnį apie kaimo turizmą, vietos bendruomenės lūkesčius, Sudeikių šviesuolę skaitykite šeštadienio, kovo 5 d., laikraščio „Utenos apskrities žinios“ numeryje.

IMG_0105

IMG_0112

IMG_0109

IMG_0110

IMG_0118

1873 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.