Home » Gallery » Aktualijos » Pas šiltnamininkus Dalių ir Mają Barzdas pavasaris ateina sausį

Pas šiltnamininkus Dalių ir Mają Barzdas pavasaris ateina sausį

Pas šiltnamininkus Dalių ir Mają Barzdas pavasaris ateina sausį

Daiva ČEPĖNIENĖ

Pavasario saulė kasdien kyla vis aukščiau, dienos ilgėja, o atėjęs pavasaris jau ruošiasi paryškinti gamtoje per žiemą išblukusias spalvas. Į netoli Dusetų miestelio gyvenančių Daliaus ir Majos Barzdų šeimos kiemą pavasaris atkeliauja daug anksčiau nei pas visus kitus. Ši šeima atokioje sodyboje įsikūrė prieš 22 metus, o šiltnamiuose, užimančiuose per 45 arus teritorijos, auginti gėles ir daržoves pradėjo prieš 16 metų. Tokiu ,,gyvenimo būdu“ juos užkrėtė Daliaus mama. Barzdų šeima šį verslą pradėjo savo lėšomis, nesinaudojo ES struktūrinių fondų parama, kasmet plėtėsi pastatydami vis po naują šiltnamį. Anot Majos, todėl ir šiltnamiai jų ne ,,europiniai“, bet paprasti. Dar sausio pradžioje šeima kimba į darbus: sėja įvairių veislių ir rūšių gėles, daržoves, lopo per žiemą suplyšusius šiltnamius, purena žemę. ,,Atšventę Naujuosius metus, sausio 4 dieną pradedame sėjos darbus: sėjame pirmąsias gėles begonijas, ledinukus ir tik po Vėlinių mums prasideda atostogos, kai jau galime atsikvėpti“, – paaiškina Maja. Sušilus orams kone kiekvienas dusetiškis skuba pas Mają, kad įsigytų moters darbščiomis rankomis išpuoselėtų, išaugintų gėlių ir pasipuoštų jomis savo kiemą.

Pažįsta augalus lyg savo vaikus

Šiltnamiuose Dalius ir Maja Barzdos augina agurkus, pomidorus, ankstyvuosius kopūstus, o gėlių pavadinimus Maja vardina lyg savo vaikų vardus: verbena, pakopa, sanvitalija, lobelija, begonija, šlamutis, kalibrachija, surfinija, diascija, pelargonija, lantana, dichondrija ir dar daug kitų sunkiai ištariamų vardų. Maja ne tik žino kokios sąlygos būtinos, kad kiekvienas augalėlis gerai augtų, bet mielai klientams pataria, kaip sukomponuoti kelias gėlių rūšis, kurią prie kurios derinti, ką sodinti pavėsyje, o ką saulės atokaitoje ir net pataria, kokiame vazone būtent tas augalas geriausiai atrodytų. Ne viską patys sėja, dalį daigų nusiperka. ,,Ne vieną kartą pavyko nusipirkti gėlių sėklų iš kurių neišaugo gražios formos augalas“, – pasakoja Maja. Agurkų daigų šiltnamiuose užaugina 10 000–12 000, visų kitų daigelių tiksliai neskaičiuoja. ,,Niekada nežinai kiek tu parduosi. Visada turi turėti daug įvairių rūšių, nes jei neturėsi – žmonės ieškos ir nusipirks kitur“, – savo verslo subtilybėmis dalijasi moteris. Žiemą, vietoj trąšų, pila pelenus į šiltnamių gruntą, o jei augalėlius kartais užpuola ligos – tai išgydo nupurkšdami ,,deciu“ (naikinantis kenkėjus insekticidas). Anot pašnekovės, to retai prireikia, nes prieš žiemos sezoną šiltnamiai išvalomi, nepaliekamos jokios atliekos, todėl ligų ar kenkėjų epidemijos šiltnamiuose – retas svečias.

IMG_0051

Daivos Čepėnienės nuotraukos

Dirba dviem etatais

Pats sunkiausias laikotarpis, kai darbas darbą veja, prasideda tada, kai reikia važiuoti į turgų su gėlėmis, o tuo pat metu reikia pikuoti pomidorus. Bet ši šeima ranka rankon įveikia ir sunkiuosius periodus. Į pagalbą tėvams visada atskuba sūnus Karolis, kuris po studijų Kaune, ieško savo gyvenimo kelio. Talkininkauja ir vienuolikmetė dukra Kornelija, jos pareiga į vazonėlius prikrauti žemių, padėti susiruošti į turgų, mergaitė tėvų skatinama ir mokoma supranta, kad norint kažką turėti – reikia dirbti, padėti tėvams. Prasidėjus darbų sezonui kone kasdien pagelbėti vaikams atskuba ir Majos mama Genovaitė, dažnai šiltnamiuose dirba ir Majos brolis Valerijus su žmona Aušra ir sūnumi. Kritiniais momentais, kai savų rankų nebeužtenka, Barzdos pasisamdo darbuotojų. Maja atvirauja: „Norėdamas turėti – turi tinkamai atsilyginti“. Todėl šiltnamių verslu užsiimantys Barzdos negaili dirbantiems atlygio. Maja juokauja, kad jau šiuo metų laiku dirba dviem etatais. ,,Dabar mūsų darbo laikas toks: Dalius naktimis kūrena šiltnamį, kas 3 valandas turi nueiti uždėti malkų, o aš keliuosi 6 valandą ir einu miegoti 11 vakare, tai dirbu 17 valandų. Prasidėjus sezonui mūsų darbai prasideda 4 valandą ryte ir baigiasi 23–24 val. Būna tokių dienų, kai byra ašaros ar nuovargis tiesiog traukte traukia prie žemės“, – savo dienotvarkę vaizdžiai apibūdina pašnekovė. Ši darbšti šeima neturi laisvadienių, tik pirmadienis šiek tiek laisvesnis, kai nereikia labai anksti keltis, nes tai vienintelė ,,ne turgaus“ diena savaitėje. ,,Jeigu draugai švenčia gimtadienį, tai jie derinasi prie mūsų, o ne mes prie jų, tai dažniausiai šventes ir švenčiame sekmadienį“, – sako Maja.

IMG_0040

Nežino, kurioje srityje dar galėtų save realizuoti

Kiekvienas daigelis paglostytas ir pamylėtas, prie kiekvieno prisiliesta paaugusį perkeliant į didesnį vazonėlį. Maja sukaupusi nemažai žinių apie gėlių auginimą, jų priežiūrą. Nors kiekvienais metais vis įgyja ir naujos patirties. „Kiekvienais metais kažką pastebi, kažko išmoksti. Jei matei, kad vienais metais tas augaliukas augo nelabai gerai, kitais metais keiti jo vietą. Žinių semiamės internete, konsultuojamės su kolegomis augintojais. Viskas priklauso nuo daugelio faktorių. Yra buvę kai lauke 20 laipsnių šalčio, o šiltnamyje jau auga gėlės, tai visą parą turi palaikyti vienodą temperatūrą iki 17 laipsnių šilumos“, – pasakoja moteris. Pakabinamos gėlės laistomos lašeline sistema, kai reguliariais intervalais tiekiamas dozuotas vandens kiekis kiekvienam vazonėlyje augančiam augalui. Anot pašnekovės, laistant lašeline sistema būtina augalus suskirstyti pagal rūšis, nes ne visiems augalams reikalinga vienoda drėgmė. Stelažuose augančios gėles laistomos pripilant vandens į padėklus, o žemei pakankamai sudrėkus, vandens perteklius išleidžiamas. „Turi žinoti kurioms gėlėms kiek drėgmės reikia, jei prilaistysi per daug ar jei pamirši ištraukti kamštį, tai gali ir nuostolį patirti. Yra buvę atsitikimų: šiltnamyje užsidegė kaminas, todėl dabar dažnai išvalome kaminus. Tada turbūt laiku neišvalėme, o atėję ryte į šiltnamį užuodėme sudegusio šieno kvapą, pasirodo nuo per didelio karščio nudegė visos gėlės. Kai kuriuos augalus išgelbėjom, nukirpome nudegusias viršūnes ir jie vėl atžėlė, o kitus teko išmesti. Mokomės iš savo klaidų, dabar jau žinome, kad kaminą kartas nuo karto būtina išvalyti“, – prisipažįsta Maja Barzdienė. Kai kurioms, tik sudygusioms gėlėms, reikalingas ir papildomas apšvietimas, kad jos augdamos sutvirtėtų. Bet nei elektros, nei sunaudoto vandens kiekio šeima neskaičiuoja, beje vanduo jiems ir nekainuoja, nes turi savo teritorijoje išsikasę tvenkinį. Anot Majos Barzdienės, plėsti savo verslo jie neplanuoja, nes ir taip nesibaigiančių darbų apstu. Užaugintos produkcijos realizacija rūpinasi trys šeimos nariai, kiekvienas jų važiuoja prekiauti į skirtingas prekyvietes. Renkasi aplinkines turgavietes: Visagine, Zarasuose, Dūkšte, Dusetose. „Ką bedirbtum, niekur nėra lengva, bet nežinome, kurioje kitoje srityje dar galėtume save realizuoti“, – teigia Maja Barzdienė.

IMG_0046

2478 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Sėklos parašė:

    Darbštūs ir išradingi žmonės, nebijantys darbo ir nedejuojantys, kaip Lietuvoje sunku gyventi. O toks darbas- tai ne tik papildomas uždarbis, bet ir atgaiva dūšiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.