Home » Gallery » Aktualijos » Kariuomenės vengiančius šauktinius gelbsti savanoriai

Kariuomenės vengiančius šauktinius gelbsti savanoriai

Kariuomenės vengiančius šauktinius gelbsti savanoriai

 

Kristina SAKAITĖ

Pernai į kareiviškus batus devyniems mėnesiams įšoko daugiau nei pusšimtis uteniškių. Į tarnybą Lietuvos kariuomenėje išėjo ir penkios merginos iš Utenos. Jaunuoliai nebebijo kariuomenės, bent jau tie, kurie pas mus ateina. Gal daugiau jų mamos bijo“, – tikina Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės Regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Karo prievolės komplektavimo poskyrio viršininkė vyr. srž. Lolita Puslienė. Pernai atkūrus šauktinių kariuomenę, savanoriai „gelbėjo“ tarnybos kariuomenėje vengiančius jaunuolius. Tikėtina, kad šiemet savanorių taip pat užteks. Šių metų sausio mėn. paskelbtuose šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašuose – per 30 tūkst. pavardžių, ir tik 3 tūkst. iš jų bus pakviesti. Pirmieji šauktiniai tarnybą pradės balandžio mėnesį, vėliau – nuo birželio iki spalio karių gretos bus papildomos kas mėnesį.

Į kariuomenę – tiesiai iš mokyklos suolo

Pirmieji šiemet pašaukti jaunuoliai tarnaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje, prieš tai per tris mėnesius išeis pradinį kario kursą Rukloje.

Paskutinio šaukimo jaunuolių laukia tarnyba Karaliaus Mindaugo husarų batalione Panevėžyje.

Ateinantys tarnauti į kariuomenę savo noru turi pranašumą, nes gali pasirinkti tarnybos vietą ir laiką. O šaukiami bus ten, kur trūks žmonių. Pernai mes nepašaukėme nei vieno šauktinio, visi į kariuomenę išėjo savo noru. Dalis iš jų – nepatekusieji į sąrašą, dalis – iš sąrašo galo, parašę prašymus būti pašaukti pirmumo teise“, – sakė L. Puslienė.

Utenos Karo prievolės komplektavimo poskyris atsakingas už karo prievolės administravimą Utenos, Zarasų, Rokiškio ir Anykščių savivaldybėse. Pernai iš keturių rajonų buvo pašaukta 115 jaunuolių (iš Utenos r. – 54, Anykščių r. – 20, Rokiškio r. – 22, Zarasų r. – 19), nemažai – tiesiai iš mokyklos suolo, į kariuomenę ypač veržėsi Utenos „Saulės“ gimnazijos abiturientai.

Šiemet didelio atoslūgio nėra – norą tarnauti kariuomenėje jau pareiškė 70 jaunuolių, po medikų išvadų paaiškės, kiek iš jų tinkami tarnybai.

Dabar kariuomenėje sudarytos geros sąlygos: kiekviename dalinyje yra internetas, neturintys nuobaudų tarnaujantys išleidžiami namo aplankyti namiškių kas antrą savaitgalį. Tarnybos metu du kartus per metus priklauso savaitinės atostogos. Pernai pirmas šaukimas buvo rugpjūčio pabaigoje, išėję tarnauti iškart po mokyklos jaunuoliai grįš vasaros pradžioje ir galės studijuoti, taip pat turės užsidirbę pinigėlių, – sako L. Puslienė. – Dauguma atvykstančių į poskyrį jaunuolių jau turi pakankamai informacijos apie būsimą tarnybą, ir ne tik iš žiniasklaidos. Kiekvieną smulkmeną jie išsiklausinėja iš kariuomenėje tarnaujančių savo draugų ar pažįstamų“.

DSC_1666

Kristinos Sakaitės nuotraukos

Motyvuoja ir galimybė įgyti profesiją, ir pinigai

Noras tarnauti nėra garantuotas bilietas į kariuomenę. Dažniausia priežastis, užkertanti tam kelią – sveikatos problemos. Netinkamų tarnybai jaunuolių dėl sveikatos sutrikimų nustatoma apie 12 proc. Anot pašnekovės, sveikata nesiskundžiantys, sportuojantys jaunuoliai kartais būna nemaloniai nustebinti po karo medikų patikrinimo ir sužinoję apie savo sveikatos sutrikimus. Žinoma, po metų jie gali bandyti dar kartą. Pareiškusieji norą atlikti pareigą Tėvynei motyvuoja norintys susieti savo gyvenimą su profesine tarnyba, vienas kitas planuoja studijuoti Karo akademijoje, kitiems motyvas – pinigai. Yra neapsisprendusių, kur studijuoti, ir kad metai nenueitų veltui, praleidžia juos tarnyboje. Tie, kurie patenka į sąrašus ir dar nesusiradę darbo, neslepia: geriau atitarnauti anksčiau nei vėliau galbūt palikti darbo vietą.

Pernai Utenos Karo prievolės ir  komplektavimo poskyryje duomenis apie gyvenamąją vietą ir kt. turėjo patikslinti apie 1200 į sąrašą patekusių jaunuolių. Kokie argumentai vengiančių kariuomenės? Poskyrio viršininkė teigia, kad kalbantis su jaunuoliais kai kurie neslėpė nenorintys griauti savo planų – prarasti darbo vietos, kiti atvirauja, kad sveikata neleistų. Pacifistu nepasiskelbė nei vienas, tačiau keletas jaunuolių buvo labai nepatenkinti, kad kvietimas patikslinti duomenis sutrukdė dieną… Šiemet tvarka pasikeitė, į poskyrį kviečiami sąrašo viršuje esantys jaunuoliai, kurie, pritrūkus savanorių, rudenį papildytų karių gretas.

DSC_1682

Sunkiausios – pirmosios savaitės

Šiais metais iš Utenos, Anykščių, Rokiškio ir Zarasų rajonų planuojama pašaukti 105 jaunuolius.

Manau, kad ir šiais metais į kariuomenę išeis tik norintys joje tarnauti jaunuoliai. Dar tik metų pradžia, o jau turime 70 savanorių. Iki spalio mėnesio tikimės sulaukti jų daugiau, ypač – baigusių mokyklas“, – sako Utenos Karo prievolė komplektavimo poskyrio viršininkė vyr. srž. L. Puslienė.

Ar išankstinis jaunuolių įsivaizdavimas, kas jų laukia tarnyboje, atitinka lūkesčius? Patekusiųjų į kariuomenę atsiliepimai skirtingi: vieni stebisi, kad viskas einasi per lengvai, kitiems kario pradžiamokslis atrodo sunkus. Dažnas pripažįsta, kad sunkiausios pirmosios savaitės: reikia priprasti prie dienotvarkės, fizinių krūvių.

Visuomenėje vėl kyla diskusijos: jeigu užtenka savanorių, ar reikia privalomojo šaukimo?

Viršininkės nuomone, kviečiant į kariuomenę visus šaukiamojo amžiaus vyrus, nebūtų kur jų dėti. Tačiau šauktinių sąrašai reikalingi tam atvejui, jeigu pritrūktų savanorių, o žmonės iš anksto žinotų, kad šiemet jie galbūt eis tarnauti.

Prieš savaitę Utenoje vyko rezervo karių mobilizacijos pratybos, buvo tikrinama karių sveikata.

Rezervo kariai, tarnavę 2000–2008 m., po karo medikų patikrinimo bus siunčiami į pratybas, kurios vyks rugpjūčio–spalio mėn. Planuojama, kad tai bus tarptautinės pratybos su užsienio valstybių kariais.

Tokios pratybos organizuojamos nuo 2010 m. siekiant atnaujinti prieš 10–15 m. tarnavusių karių įgūdžius.

2312 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.