Home » Gallery » Veidai » Onutės ir Vygando Sprindžių šeimynoje Velykų laukimas – po kasdienybės šydu

Onutės ir Vygando Sprindžių šeimynoje Velykų laukimas – po kasdienybės šydu

Onutės ir Vygando Sprindžių šeimynoje Velykų laukimas – po kasdienybės šydu

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Taip lauktas pavasaris skelbia – artėja šv. Velykos. Tai gražiausia pavasario šventė, simbolizuojanti Kristaus prisikėlimą, siejama su atgimstančia, bundančia gamta, svarbi kiekvienam krikščioniui ir, vienaip, ar kitaip minima kiekvienuose namuose. Šv. Velykos – ypatinga šventė, nes šią dieną prie šventinio stalo susirenka visi šeimos nariai. Vienas iš svarbiausių šios šventės akcentų – tai velykiniai margučiai, simbolizuojantys gyvybę, vaisingumą. Sakoma, kad kiaušinių marginimas turi magišką reikšmę, juoda spalva simbolizuoja žemę, mėlyna – dangų, geltona – subrendusius javus, raudona – gyvybę, žalia – bundančią gamtą.

Pažvelkime iš arčiau į Vyžuonose (Utenos r.) įsikūrusios Onutės ir Vygando Sprindžių šeimynos gyvenimą, jų kasdienybę ir rūpesčius belaukiant didžiosios pavasario šventės. Onutės ir Vygando Sprindžių šeimynoje šv. Velykos – didi, neatsiejama nuo bažnyčios, šventė, nes šv. Velykų dieną į namus sugrįžta visi vaikai.

IMG_0030

Onutės Sprindienės šeimyna/Daivos Čepėnienės nuotraukos

Ši šeimyna įsikūrusi Vyžuonų miestelyje užaugino 2 savus vaikus ir 2 globotinius, kuriuos jau išleido į savarankišką gyvenimą, o šiuo metu globoja dar aštuonis nuo 2 iki 15 metų amžiaus vaikus. Penki iš jų lanko Vyžuonų pagrindinę mokyklą, o trys mažieji – Utenos vaikų lopšelio-darželio „Gandrelis“ auklėtiniai. Ši šeima apsisprendė globoti vaikus, kai studijuoti išvažiavo Sprindžių sūnus, pajutę, kad namuose tuščia ir kažko trūksta. ,,Namai dideli – 150 kvadratinių metrų ploto. Paėmėme globoti berniuką ir mergaitę, kuriuos jau irgi išleidome į savarankišką gyvenimą: vienas iš jų studijuoja lietuvių kalbą ir literatūrą, kitas dantų technologiją, abu nuėjo teisingu keliu“, – pasakoja Onutė Sprindienė. Užauginusi du globotinius šeima nusprendė įkurti šeimyną. Onutei ir Vygandui visi vaikai savi, visais jie didžiuojasi, bet ir problemų jų gyvenime pasitaiko. Anot Onutės, viena globotinė nusprendė grįžti į vaikų namus, nes ten galioja kitokios taisyklės nei šios šeimos namuose. ,,Ji, būdama 13 metų, panoro artimai draugauti su vaikinu, mes tai uždraudėme, nes mokome doro ir sveiko gyvenimo būdo, esame nusiteikę prieš ankstyvas meiles ir teikiame prioritetą mokslui. Visi vaikai su tuo puikiai susitaiko“, – teigia O. Sprindienė. Šeimyna neturi galimybės įsigyti ir didesnio automobilio, nes bankas nesuteikia kredito dėl per mažų šeimos pajamų. ,,Kai norime su vaikais kur nors išvažiuoti turime samdyti du ekipažus, kiekviename jų turi būti žmogus, kuris prižiūrės vaikus. Nors materialinė pagalba mums nėra tokia būtina, bet socialinė – būtina. Mes namuose neturime socialinių darbuotojų, pedagogų ar apsauginių, kurių kartais prireikia“, – atvirauja globėja. Bet ši moteris stipri, ji geba įveikti ir didžiausias negandas. Anot moters, dėl jos geros širdies ir gydančios rankos vaikai prisiglaudę prie jos krūtinės nurimsta ir net sunkias ligas įveikia. ,,Nesitikiu, kad visus išauginsiu gydytojais, bet gal tiesiog pavyks užauginti gerais žmonėmis: mokytoju ar vaistininku, o gal kitos garbingos profesijos atstovu“, – išreiškė viltį pašnekovė.

IMG_0037 - Copy

Nors gyvena kaimiškoje vietovėje vaikai nežino, kas yra sunkūs ūkio darbai. Vaikų pareiga – susitvarkyti kambarį, spintą, pasikloti lovą. Onutė keliasi 6 valandą ryte, išleidžia vaikus į mokyklą, darželį, o vakaroja iki 2 valandos nakties. Šeima užsiaugina ekologiškų daržovių, turi kelis šiltnamius, bet vaikų neverčia dirbti sode ar darže. Onutei svarbiausia, kad vaikai siektų mokslo. Šeimoje populiari pokalbių tema apie sveikatą, mediciną. O. ir V. Sprindžių sūnus – gydytojas rezidentas, todėl visi nuo mažiausio iki didžiausio šeimos nario daug žino apie ligas ir sveiką gyvenimo būdą. Onutė ir Vygandas yra lietuvių kalbos ir literatūros puoselėtojai, todėl šeimynoje daug skaitoma, dainuojamos lietuviškos dainos, o šeimynos mama dar ir kuria eilėraščius. Sprindžių globojami berniukai noriai eina į bažnyčią ir patarnauja mišiose. Vaikams diegiamos dvasinės, moralinės vertybės. Šeima palaiko draugiškus ryšius su parapijos klebonu, o vienas iš globojamų berniukų savo tolesnį gyvenimą svajoja pašvęsti kunigystei. O. Sprindienė yra įgijusi miškų inžinierės išsilavinimą, myli gamtą, todėl šeima nusipirkusi žemės plotą, kadaise priklausiusią poetui Pranui Raščiui, pasodino 30 000 ąžuoliukų. ,,Sakoma, reikia pastatyti namą – pastatėme, reikia pasodinti medį – pasodinome ąžuolyną, auginame didžiulį būrį vaikų“, – su pasididžiavimu kalbėjo O. Sprindienė. Vygandas daug laiko praleidžia su vaikais, visi kartu kala inkilėlius, sugalvoja ir kitokios įdomios veiklos. Šeimos vyras gamina valgį, tokios gausios šeimynos pietums pagaminti prireikia net kibirą bulvių suskusti. Vygandas savo rankomis ne taip seniai pastatė pavėsinę, gamina baldus, dar prižiūri ir savo tėvų sodybą Užpaliuose. Vygandas sako: ,,Nesu tylos mylėtojas, man reikia šurmulio, reikia vaikų“. Šeimynoje gyvenantys Mangirdas su Kornelija papasakojo, kad abu jie stengiasi mokytis, o labiausiai patinkantis dalykas – kūno kultūra, po pamokų kaip ir visi vaikai kartais paišdykauja, mėgsta žiūrėti televizorių, žaisti.

Onutės ir Vygando Sprindžių šeimynoje tiek vaikai, tiek suaugę laukia gražiausios pavasario šventės – šv. Velykų, laukia gamtos nubudimo ir viliasi, kad prisikėlimas nuneš visas negandas. Šeimynoje jau tradicija tapo visiems kartu marginti kiaušinius, tam naudojant augalinius dažus iš savų laukų, pievų, o mažieji pasitelkia ir senovinį dažymo būdą – marginimą vašku. Onutė ir Vygandas stengiasi savo globojamiems vaikams perduoti patirtį, švenčių šventimo tradicijas, papročius. Šventinį rytą sudalyvavę šv. Mišiose, gamina šventinius patiekalus ir draugiškai ruošiasi šventiniams pietums. Neapsieina ir be senos tradicijos: šv. Velykų dieną visi kartu, išėję į kiemą, supasi Vygando sukonstruotose sūpynėse taip žadindami gamtą.

1786 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.