Home » Pro dienų prizmę » Protingųjų patarimas neprotingiems

Protingųjų patarimas neprotingiems

Protingųjų patarimas neprotingiems

 

Regina GUNTULYTĖ-RUTKAUSKIENĖ

Kaip jums atrodo, ar sveikam žmogui galima linkėti pasveikti? O protingam – būti protingu? Sakote, ne. Ir aš taip manau. Todėl nustebino toks tiesmukas ir net įžeidžiantis pasiūlymas visiems senjorams būti protingais. Ar jau kas nors turi statistiką, kiek tarp jų yra neprotingų? Bet apie viską išsamiau.

Valstybinės ligonių kasos tinklapyje (www.vlk.lt) aptikau pranešimą apie  VLK prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) socialinės reklamos kampaniją „Būk protingas, nepermokėk už vaistus“. SAM atstovai teigia, neva jų rūpestis – kad kompensuojamųjų vaistų sąrašai nuolat atsinaujintų ir juose visada būtų pigesnių vaistų pasirinkimo galimybė. Ir nuo pačių žmonių priklauso, kaip išmintingai jie pasirinks vaistus.

Šios SAM atstovų viešai išsakytos mintys sukelia nemažai klausimų. Ar naudotinų vaistų pavadinimai priklausys tik nuo „išmintingo“ pacientų pasirinkimo? Gydytojų rekomendacijos tampa mažiau svarbios, nei vaisto kaina? Manau, dauguma iš jūsų žino posakį; „Pigią mėsą šunys ėda“. Dėl šunų nežinau, bet katės pigios virtos dešros tikrai neėda. Pauosto ir letena užkapsto žemėmis, jei tai vyksta kieme. Bet, anot SAM specialistų, pigūs vaistai nė kiek neblogesni už brangius. Tada kyla klausimas, kodėl ministerija nė piršto nepajudino, kad brangūs vaistai taptų pigesni, o primygtinai perša pigiuosius?

Viena iš kaimyninės šalies atvažiavusi moteris pasakojo mačiusi televizijos laidą apie ten pigiai gaminamus vaistus. Buvusiame pramoniniame pastate du su guminiais batais vyrai kastuvais iš skirtingų krūvų semia nuo betoninių grindų baltus miltelius ir meta į veikiančią betonmaišę. Taip vyksta „pigių“ vaistų gamyba, kuriuos tautiečiai noriai perka. Jei nebūtų paklausos – neatsirastų ir pasiūla. Nesakau, kad taip „gaminami“ visi pigūs vaistai, tačiau anuos, įamžintus žurnalistų, taip pat kažkas nupirko.

Grįžkime prie reklaminės akcijos „Būk protingas, nepermokėk už vaistus“. VLK specialistai atliko 2015 metų kompensuojamųjų vaistų suvartojimo analizę ir nustatė: pacientai už juos sumokėjo 54 mln. eurų priemokų. Pasirenkant pigiausius vaistus būtų tekę mokėti tik 27 mln. eurų. Įdomu, kiek sumokėjo specialistams už tą analizę?

Reklaminė akcija „Būk protingas, nepermokėk už vaistus“ adresuota senjorams. Lietuvoje apie 400 tūkst. pacientų vyresni nei 65 metų. Vien jiems skirtų vaistų kompensavimui pernai išleista 77 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Tai sudaro 39 procentus visų PSDF lėšų, skirtų vaistų kompensavimui. Štai ir paaiškėjo, kodėl VLK griebėsi šios reklamos, kuri, beje, kainavo 64 tūkst. eurų. Krypstama į tai, kad visi, kuriems per šešiasdešimt penkerius, gali naudoti vien pigius vaistus, o gal juos net pakeisti placebo (tai tik vaistų pavidalą turintys, bet nepasižymintis jokiu gydomuoju poveikiu, preparatai)? Tada priemokos būtų dar mažesnės.

Lietuva labai atsilieka nuo kitų Europos sąjungos šalių pagal naujausių, efektyviausių vaistų naudojimą. Jie brangesni, jų neįtraukia į kompensuojamųjų sąrašą, o iš interneto puslapių sklinda pasmerktų mirčiai ligonių artimųjų pagalbos šauksmai. Užsienyje naudojamais vaistais tokius ligonius pagydo, arba gerokai prailgina jų visavertį gyvenimą, o pas mus tie vaistai kainuoja tūkstančius. Ne kiekvienas sergantysis jų gali įsigyti. O VLK užuot stengusis efektyviausius vaistus įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą švaisto didžiulius pinigus nelabai protingoms reklamoms. Taip ir norisi parašyti: „Būkite protingi – nepermokėkite reklamoms“. Keliems ligoniams buvo galima prailginti gyvenimą už 64 tūkst. eurų (221 tūkst. litų)?

962 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.