Home » Pozicija » Pokštininkams gali tekti atsisveikinti su laisve

Pokštininkams gali tekti atsisveikinti su laisve

Pokštininkams gali tekti atsisveikinti su laisve

Vytautas BAGDONAS

Praėjusiais metais šalyje užregistruoti 1907 melagingi specialiųjų tarnybų iškvietimai arba aštuoniais procentais daugiau nei 2014-aisiais. Pernai dažniausiai melagingai kviesti policijos pareigūnai (1828 kartus), teko reaguoti į melagingus pranešimus ir kitoms specialiosioms tarnyboms: medikai vyko pagal melagingus iškvietimus 57 kartus, ugniagesiai – 22 kartus. Apie tariamus sprogmenis pernai melagingai pranešta 81 kartą (2014-aisiais tokių pranešimų būta gerokai mažiau – 42). Daugiausia melagingų pranešimų apie esą padėtus sprogmenis prekybos centruose, teismuose, mokyklose bei kitose įstaigose sulaukta Vilniuje (26) ir Kaune (12). Provincijoje tokių liūdnai pagarsėjusių pokštų pasitaiko rečiau, bet ir čia nerimsta girtuokliai, chuliganiškai nusiteikę paaugliai, mėnulio pilnaties, saulės užtemimų ar kitokių reiškinių paveikti piliečiai.

Pasinaudojant šiuolaikinėmis moderniomis technologijomis nesunkiai surandami asmenys, telefonu Bendrajam pagalbos centrui ar tiesiog specialiosioms tarnyboms melagingai pranešę apie visuomenei gresiantį pavojų. Tokių asmenų laukia solidžios piniginės baudos, taip pat tenka padengti ir medikų, ugniagesių, policijos, greitojo reagavimo pajėgų patirtus nuostolius dėl sunaudotų degalų, sugaišto laiko ir t. t. Kaip skelbia oficiali statistika, praėjusiais metais vien tiktai Policijos departamentas bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pateikė beveik 1700 ieškinių, o pokštininkams priteistos žalos dydis siekia kone 19 tūkstančių eurų. O kur dar ieškiniai už prekybos centrų, įstaigų, organizacijų patirtą žalą, kuomet dėl tariamų sprogmenų nebuvo įmanoma normaliai dirbti.

Nors „žaidimus“ su telefonais labai mėgsta nepilnamečiai, tačiau ir jiems nepasiseka išvengti atsakomybės. Juk už nepilnamečius vaikus atsako jų tėvai ar globėjai, taigi, šiaip ar taip piniginę paploninti vis tiek tenka.

O nuo balandžio pirmosios pokštininkams jau reikės atsisveikinti su dar solidesne pinigų suma, be to, yra tikimybė netgi atsisveikinti su laisve. Tuomet įsigalios Administracinių nusižengimų kodekso pataisos, kuriomis nustatyta, kad už Bendrojo pagalbos centro trukdymą, skambinant telefonu 112 ir žinant, kad pagalba yra nereikalinga, piliečiams gresia įspėjimas arba bauda nuo 90 iki 200 eurų. Už melagingą specialiųjų tarnybų iškvietimą grės bauda nuo 200 iki 2000 eurų. Žinoma, atskirai bus priskaičiuojami specialiųjų tarnybų patirti nuostoliai. Ir tai dar ne viskas. Už melagingą žinią apie grėsmę visuomenei ar valstybinės reikšmės objektui bus skiriami ir viešieji darbai, taikomas laisvės apribojimas arba net laisvės atėmimas iki vienerių metų. Jei dėl melagingo pranešimo kils žmonių sumaištis ar bus sutrikdyta valstybinės reikšmės objektų veikla, grės piniginė bauda, laisvės apribojimas, o už grotų atsisėsti gali tekti iki dvejų metų. Jeigu dėl melagingo pranešimo bus padaryta didelė turtinė žala, nevykėlio pokštininko lauks net treji įkalinimo metai.

Reikia tikėtis, kad tokios griežtos poveikio priemonės piliečius sudrausmins. Tačiau kažin, ar liausis vaikigalių bjaurūs „žaidimai“ su telefonais? Antai, pastaruoju metu išpopuliarėjo melagingi skambučiai vaikų ir jaunimo psichologinėms tarnyboms. Skambinantieji teigia turį psichologinių problemų, yra vieniši, skriaudžiami, patiriantys iš bendraamžių patyčias, galvojantys apie savižudybę ir pan. Pasirodo, kad tokie nusiskundimai tėra tik… pokštas, į skambinusiojo žodžius rimtai reaguojantys psichologai, pagalbos linijų savanoriai sulaukia užgaulių žodžių, pašaipų. Bereikalingai trukdomi, užgauliojimų susilaukia ir įvairių įstaigų, organizacijų darbuotojai, kuriems pramogas telefonu pasirinkę jaunieji chuliganai taip pat neretai paskambina. Savotiška atrakcija tampa vaikų ir jaunuolių skambinimai telefonais pertraukų metu, laukiant autobusų ar po pamokų važiuojant namo, kuomet surenkami pirmi pasitaikę skaičiai, o atsiliepę į skambučius žmonės išgirsta juokus, keiksmus, įžeidinėjimus. Kai kam tai būna tik juokingas žaidimas, bandymas papokštauti, gana keistokai praleisti laisvalaikį. Betgi sulaukusiems tokių skambučių, išgirdus keiksmus ir užgauliojimus ilgam sugadinama nuotaika, atsiranda net sveikatos problemų.

1116 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.