Home » Kultūra » Ką skaitysime – reklamas, afišas ar romanus?

Ką skaitysime – reklamas, afišas ar romanus?

Ką skaitysime – reklamas, afišas ar romanus?

Kristina SAKAITĖ

Balandžio 23-29 dienomis šalyje vyko Nacionalinė bibliotekų savaitė, kurios metu nuvilnijo daugybė kultūrinių renginį. Trečiadienį Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje rinkosi leidėjai – čia jau trečią kartą surengta Pavasario knygų mugė. Dalyvių skaičiumi renginys, žinoma, neprilygo Vilniaus knygų mugei, tačiau mažesnių leidyklų atstovai dėl to įžvelgė privalumą, nes turėjo progą parodyti savo leidinius negožiami stambesnių leidėjų.

DSC_1764

Vyr. bibliotekininkė J. Gudelienė / Kristinos Sakaitės nuotraukos

Knygas pristatė leidykla-spaustuvė „Utenos Indra“, leidyklos „Adrena“, „Žara“, Charibdė“, Raidynėlis“, „Algarvė“, „Nieko rimto“ ir knygynas „Pegasas“.

„Tęsdami tradiciją bandome Utenos miesto gyventojus ir svečius pratinti prie šio renginio. Skiriamės nuo kitų mugių, nes joje dalyvauja mažosios leidyklos“, – sako viena iš mugės organizatorių Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė Jurgita Gudelienė.

DSC_1777

DSC_1770

Informacinių technologijų amžiuje mažiau vaikštančių į bibliotekas, skaitančių grožinę literatūrą. Tačiau knygos puoselėtojai įsitikinę, kad parašytas žodis visada bus reikalingas. „Iš tikrųjų, mes visi esame skaitantys, klausimas kitas: ką mes skaitome – reklamas, afišas ar romanus? Žmonės vis tik mėgsta knygas: populiariąją psichologiją, grožinę literatūrą. Vaikai taip pat ateina į biblioteką. Tiesa, jų norėtųsi daugiau, bet skaitymo kultūra ugdoma šeimoje, reikėtų vaiką nuo mažų dienų pratinti pamėgti knygą. Kai atsiranda įprotis skaityti, nors su kelių metų pertraukomis, jis išlieka visą gyvenimą“, – įsitikinusi pašnekovė.

Populiariausias knygas skaitytojai rezervuoja ir laukia savaites ar net mėnesius, kol galės jas perskaityti. Naujų knygų biblioteka gauna nedaug egzempliorių, todėl iškart visiems norintiems nepakanka. Šiuo metu nemaža eilė laukiančių bibliotekos naujienos – Charles Martin romano „Kalnas tarp mūsų“. Eilės ne tik prie naujausių knygų, pvz. rusų detektyvų rašytoja A. Marinina – nuo seno mėgiama autorė. Keletą metų nuo bangos nenueina Robin Sharma „Vienuolis, kuris pardavė Ferarį“. Tarp skaitytojų labai populiari R. Vanagaitės neseniai išleista knyga „Mūsiškiai“.

DSC_1756 DSC_1821

Daug knygų mugės lankytojų neslėpė – naujų knygų, ypač vaikiškų, įsigyjantys dovanoms, be to, naudojasi proga leidinių nusipirkti žemesnėmis kainomis.

„Pavasario knygų mugėje dalyvauju pirmą kartą ir išvis pirmą kartą lankausi Utenoje, todėl iš pradžių pasiklydau – nesitikėjau, kad Utena toks didelis miestas“, – juokiasi Vilniaus leidyklos „Garnelis“ vadovė Danguolė Garnelienė. Leidyklos stende – vaikiškos knygos, o jų autoriai, pasak vadovės, konkuruoja tarpusavy. Astrid Lindgren, Roald Dahl, P. L.Travels knygos jau tapo auksine klasika, o jų herojų nuotykiai prasidėjo prieš 60 metų. „Mūsų knygos labai populiarios bibliotekose, tiems tėveliams, kurie nelabai turi pinigų nupirkti naują knygą, tai tikras išsigelbėjimas. Vaikų apskritai mažėja, dar pusė turbūt išvažiavo į užsienį. Bet skaitančių, ačiū dievui, dar yra“, – sako D. Garnelienė.

Leidyklos-spaustuvės „Utenos Indra“ stendas traukė besidominčius kraštiečių kūryba, kraštotyra, fotografijų albumais, buvo norinčių įsigyti magnetukų, kalendorių. Nepastebėtos neliko neseniai išleistos Broniaus Šablevičiaus knyga „Nematomoji žmogaus pusė“ ir Antano Gasperaičio „Trys tiltai į šviesą“. Pastarojo autoriaus dar viena knyga – „Rykščių raudos Utenos dvaruos“ – laikui mažai pavaldi ir iki šiol atranda vis naujų skaitytojų.

Rita Kubilienė, leidyklos „Charibdė“ vadovė, į knygų mugę Utenoje sugrįžta trečią kartą. „Mums tai naudinga, parduodame knygų. Milijono neuždirbame, bet apsimoka. Be to, tai savotiška reklama. Jeigu nueitumėte į knygyną, abejoju, ar pastebėtumėte mūsų knygas, nes ten kita tvarka. O gaila, nes leidžiame geras knygas, – sako leidyklos vadovė. – Leidžiame grožinę, humanitarinę, mokslinę, medicinos ir meno literatūrą. Taip pat yra knygų vaikams. Atrodo, kad tai margumynas, bet iš tiesų viską darome labai sistemiškai. Negalėčiau pasakyti, kad skaitytojai neturi skonio. Paskutiniu metu populiari „Vilniaus istorija: legendos ir tikrovė“. Šiandien atėjo žmogus ir nusipirko Froido knygą“. Pirkėjų šioje mugėje galėtų būti ir daugiau, bet reikia, kad atsirastų tradicija.“

DSC_1804 DSC_1807

Knygyno „Pegasas“ atstovė Asta teigė, kad perkamiausių knygų sąrašo viršuje – gydytojos, žurnalistės Filomenos Taunytės, Algimanto Čekuolio, fitoterapeuto Juozo Vasiliausko knygos.

Mugės lankytojai taupesni, tačiau knygyne perkama ir „Beatos virtuvė“. S. Parulskis – ne visiems suprantamas autorius, tačiau turi savo gerbėjų. „Knygos perkamos pagal sezoną – vasarą į keliones žmonės pasiima lengvo turinio romanus. Į knygyną užsukantys vyrai dažniausiai ieško istorinių knygų, moterys gilinasi į psichologines knygas“, – pastebi knygyno atstovė.

DSC_1769DSC_1780

DSC_1786

DSC_1788

1406 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.