Home » Pro dienų prizmę » Apie lietuvišką lyčių „lygybę“

Apie lietuvišką lyčių „lygybę“

Apie lietuvišką lyčių „lygybę“

Regina GUNTULYTĖ-RUTKAUSKIENĖ

Gal niekam nekyla abejonių dėl mūsų pagrindiniame įstatyme, Konstitucijoje, įtvirtintos lyčių lygybės. Tik labai abejotina, ar to įstatymo laikomasi. Pas mus įprasta pabrėžti: vyrai – stiprioji lytis, moterys – silpnoji. Su tuo tenka taikstytis, juolab patvirtinančių pavyzdžių – daugybė.

Už vienodą pražangą stipriajai, juolab pinigingai, lyčiai tik pagrasinama pirštu, o silpnajai – rėžiama iš peties, nes silpnoji lytis retais atvejais priešinasi arba ginasi. Sakysite nesąmonė, įstatymai visiems vienodi. Tačiau liaudies išmintis sako: įstatymas – stulpas, kurį galima lengvai apeiti. Stiprioji lytis tai puikiai žino ir dažnai tuo naudojasi. Nebent stulpų būna tiek, kad apeiti beveik neįmanoma. Tačiau tada dar geriau – kol neskubėdami žingsniuoja, ateina senaties terminas ir teisėjai tik rankomis skėsteli.

Nenorėdama rašyti abstrakčiai, pateiksiu daugumai girdėtus įvykius: du žinomi Lietuvoje žmonės, vyras ir moteris, sučiupti už vairo neblaivūs. Neminėsiu jų pavardžių. Viena – kovo pradžioje, kitas – pabaigoje. Silpnosios lyties atstovę kone du mėnesius jos kolegos žurnalistai kasdien po kelis kartus kala prie gėdos stulpo. Reportažai televizijoje, straipsniai spaudoje, nuotraukų, vaizdo įrašų ir straipsnių pilni interneto puslapiai… Taip, moteris nusižengė. Ją, negalinčią tinkamai susitvarkyti su automobiliu stovėjimo aikštelėje pastebėjo „pilietiškas vairuotojas“ (žurnalistų terminas) ir paskambino į policiją. Ta žaibiškai prisistatė ne viena, o su vaizdo kameromis apsiginklavusiais televizijos reporteris. Kas buvo toliau – jau žinote. Nesikartosiu. Tik norėčiau žiūrėdama į akis „pilietiškam vairuotojui“ paklausti, ar jis labai nusižengtų savo „principams“, jei būtų pasiūlęs moteriai pats pastatyti jos automobilį, sugėdinęs ją ir palydėjęs iki namų? Ar tai nebūtų „pilietiškiau“? Juk ji tuo metu nesiruošė niekur važiuoti. Taip, ji buvo neblaivi, pasimetusi, sugniuždyta ją užgriuvusios emocinės naštos. Bet „pilietiškas vairuotojas“, jeigu jis nėra visiškas analfabetas, tikrai turėjo žinoti, kas ta moteris. Juk ne kokia „vakarėlių liūtė“, ar išgarsėjusi įvairiais akibrokštais, kaip jos neblaivus kolega. Dabar jai atimta teisė vairuoti automobilį, sumokėjo baudą ir neteko darbo. Dėl pirmųjų dviejų nuobaudų nediskutuoju – viskas pagal įstatymus. O dėl darbo? Koks ažiotažas sukeltas žiniasklaidoje, kai televizija pakartojo dokumentinį filmą, kurį lietuvių kalba jau seniai įgarsino ši moteris! Kiek paplavų šliūkštelėta šį kartą jau televizijos vadovams… Net girtas tris vaikus pražudęs policininkas susilaukė mažiau patyčių, nei vargšė žurnalistų kolegė.

O dabar grįžkime prie antro įvykio. Neblaivus už vairo sulaikytas žinomas televizijos laidų vedėjas. Ne automobilių stovėjimo aikštelėje, o gatvėje, su keleiviais automobilio salone. Ir ką gi? Ogi žiniasklaida tik puse lūpų užsiminė apie šį įvykį. Kaltininkas pasiteisino gėręs vyno, prisipažino esąs kaltas, į teismo posėdį pasiuntė advokatą ir gavęs minimalias nuobaudas ramiausiai toliau tęsia darbą televizijoje. Kaip jums atrodo, kas stipriosios lyties atstovui padėjo išsisukti su minimaliais nuostoliais? Teisybės niekas ir niekada nesužinos. Tokiems visos bausmės – „lyg nuo žąsies vanduo“ (citata iš liaudies išminties lobyno).

Man gaila moters, kuri nesugebėjo atsispirti pagundai atsiriboti nuo streso lengviausiu būdu – pavartoti alkoholio. Dabar jai tenka kęsti nesibaigiančias patyčias, ją, tarsi maitvanagiai, puola „paparaciai“ kur ji bepasirodytų. Stiprioji lytis kaifuoja radusi nesugebantį apsiginti taikinį. Tik paaiškinkite man, kodėl spaudoje sunkius nusikaltimus padariusius vyrus įvardija rašydami tik po vieną vardo ir pavardės raidę, o talpindami nuotrauką uždengia akis, kad niekas neatpažintų? Todėl, kad tai stipriosios lyties atstovai? Ar todėl, kad jų ir taip niekas nepažįsta? O nieko, išskyrus save nenuskriaudusią moterį, gal pirmą kartą gyvenime susidūrusią su policija ir praradusią savikontrolę, tarsi didžiausią nusikaltėlę jau du mėnesiai pasimėgaudami apmėto akmenimis kviesdami prie šios „akcijos“ prisijungti visą Lietuvą. Gal todėl, kad ją visi pažįsta, kaip ilgametę pavyzdingą žurnalistę ir laidų vedėją? Tai tokia pas mus lietuviška lyčių „lygybė“.

1117 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.