Home » Gallery » Pramogos » Uteniškiai siūlys turistams į gamtos paveldo objektus pažvelgti iš vandens

Uteniškiai siūlys turistams į gamtos paveldo objektus pažvelgti iš vandens

Uteniškiai siūlys turistams į gamtos paveldo objektus pažvelgti iš vandens

Kristina SAKAITĖ

Prieš prasidedant turizmo sezonui Utenos turizmo informacijos centras (TIC) kelionių organizatoriams pristatė rajono lankytinas vietas. Šiais metais uteniškiai negali pasigirti naujais pribloškiančiais turistiniais objektais, tad kviečia aplankyti jau žinomus ir pamėgtus. Iš miesto triukšmo ištrūkusiems poilsiautojams siūloma į gamtos paveldo objektus pažvelgti iš vandens ir pristatomas baidarių maršrutas.

Į Utenos rajoną atvykstantys poilsiautojai veržiasi prie Alaušo, Tauragno ežerų. Muziejai, ypač šiltuoju metų laiku, lankomi ne taip gausiai. Utenos kraštotyros muziejų pernai aplankė 9 tūkst. žmonių, V. Valiušio keramikos muziejų – per 5 tūkst., Utenos alaus darykloje-muziejuje pabuvojo apie 3 tūkst. lankytojų.

DSC_1786

Utenos TIC direktorė Rasa Jasinevičienė / Kristinos Sakaitės nuotraukos

Žiedė puodus ir degustavo alų

Norisi plačiau paskleisti žinią apie rajoną. Gauname daug užklausų iš agentūrų, bet jos turi per mažai informacijos. Norėjosi, kad prieš sezono atidarymą jie patys viską pamatytų ir „pačiupinėtų“. Kaip mes pristatysime keliavimo galimybes, priklausys ir nuo paslaugų teikėjų“, – sakė Utenos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Jasinevičienė. Praėjusią savaitę vietiniu turizmu besidomintys gidai, agentūrų darbuotojai, taip pat žiniasklaidos atstovai pradėjo kelionę po Utenos rajoną nuo Laisvės kovų muziejaus, kuriame apžiūrėjo ekspoziciją, atskleidžiančią pagrindinius 1940–1965 m. Utenos krašto ir Lietuvos įvykius. Kelionė tęsėsi Leliūnuose, V. Valiušio keramikos muziejuje, kur kelionių organizatoriai žiedė puodus. Lygiai vidurdienį visi patraukė prie Dauniškio ežero, kur stebėjo fontano šokius, vėliau ragavo rytietiškų patiekalų „Skonių fontane“. Popiet keliauninkai pajudėjo link Saldutiškio, į Antalamėstės kaimą ir aplankė „Triušiukų slėnį“, kuriame auginama per 40 veislių ilgaausių, galima pamatyti tauriųjų elnių, įvairių paukščių.

Kelionės pabaigai Utenos turizmo informacijos centras svečiams parekomendavo UAB „Švyturys-Utenos alus“ darykloje susipažinti su alaus gamybos procesu bei degustuoti.

Užsieniečių aktyvumą skatina kaimynai

Paslaugų teikėjai uteniškių ir miesto svečių nelepina pramogomis. Važinėti kartingais, vasaros rogutėmis, karstytis medžiais, klaidžioti labirintuose, kopti į apžvalgos bokštus turistai keliauja į aplinkinius rajonus. Mieste net dviračio neišsinuomosi. Pramogų mėgėjams siūloma nueiti į kiną „Taurapilyje“, aplankyti neseniai atidarytą galvosūkių kambarį SPRUK. „Norisi išjudinti ir hipodromą, kad būtų galima organizuoti ten ekskursijas, vaikai galėtų padėti prižiūrėti, pašerti žirgus ir pan. Tokia veikla nėra naujiena. Tačiau šiuo metu bendradarbiavimas su žirgynu minimalus, – pripažįsta turizmo specialistė. – Norėtųsi, kad būtų organizuojamos žirgų lenktynės – ne tik Utenai, bet ir visai Lietuvai, nes hipodromas puikus, atitinkantis tarptautinius standartus. Norisi, kad į lenktynes važiuotų pilni autobusai žmonių – kaip į Burbiškio dvare vykstančią tulpių žydėjimo šventę…“

Utenos rajone yra per 30 kaimo turizmo sodybų, sezono metu jos nestovi tuščios. Daug sodybų pritaikytos baliams. Sodybų šeimininkai skaičiuoja: sezonas trumpas, o išnuomoti sodybą švenčiantiems apsimoka labiau negu poilsiaujantiems. Naujų kaimo turizmo sodybų įsikūrė prie Alaušo ežero, važiuojant link Kuktiškių kviečia stabtelėti brolių Aido ir Vido sodyba, renginius organizuoja neseniai įsikūręs renginių ir poilsio centras „Gervalis“.

Rasa Jasinevičienė sako, kad turizmas Lietuvoje klesti nuo Joninių iki Žolinių, tuomet žmonės važiuoja ilsėtis. Keliauti pradeda gegužės ir birželio mėnesiais.

Į Utenos rajoną užsukančių užsieniečių nesumažėjo, ypač padaugėjo pravažiuojančių latvių – dėl to „kalti“ Anykščiai ir ten esantis medžių lajų takas bei kiti turistiniai objektai. Tranzitiniame rajone turistai palieka pinigų. Utenoje per porą pastarųjų metų atsirado kelios naujos kavinės: „Skonių fontanas“, „Food Lab“, vyninė „Burgundija“, Utenos sporto baras.

Kempingu rūpinsis sudeikiečiai

Sudeikiuose, Alaušo ežero pakrantėje 5 ha teritorijoje įsikūręs kempingas, kuriuo anksčiau rūpinosi Utenos turizmo informacijos centras prieš mėnesį perduotas Sudeikių mokyklai-daugiafunkciam centrui. Utenos TIC direktorė džiaugiasi nusiritusia našta ir teigia, kad kempingo priežiūra neatsipirkdavo. „Manau, tai turėtų būti privatus verslas. Mes, kaip turizmo informacijos centras, negalėjome investuoti, todėl liko neįrengtas pastato antras aukštas, nėra lovų. Žmonės gali atvykti tik su palapinėmis arba kemperiais, negalėjome teikti nakvynės paslaugos. Poilsiautojų atvykdavo daug, bet du mėnesiai – per trumpas sezonas tokiam keliavimo būdui“, – sakė R. Jasinevičienė.

Kaip informavo Sudeikių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Vilma Petrulienė, kempinge, kaip ir anksčiau, galės apsistoti atvykstantys su kemperiais, bus organizuojamos įvairios stovyklos – vaikų ir suaugusiųjų, bendruomenės renginiai, šventės. Artimiausiu metu Utenos rajono savivaldybės taryba turėtų patvirtinti kempingo paslaugų įkainius.

Sezono atidarymui – žygis baidarėmis

Oficialiai turizmo sezonas Utenos rajone bus atidarytas birželio 3 d. Utenos TIC atstovai, kartu su aplinkosaugininkais tądien ketina patys išbandyti maršrutą, kuriuo siūlys pakeliauti gamtos ir aktyvaus poilsio mėgėjams. Vandens trasa prasideda ežere ir driekiasi Šventosios upe pro gamtos paveldo objektus. 20 km žygis baidarėmis lengvai įveikiamas per dieną.

DSC_1803

Maršrutas prasideda Likančių kaime (Užpalių sen.), kur galima apžiūrėti Vaiskūnų geomorfologinį draustinį. Iš Paščio ežero baidarėmis galima plaukti iki Degesių kaimo, jame apžiūrėti Šeimyniškių piliakalnį ir Degesių pilkapius (apie 3 km žygis). Toliau vandens keliu plaukti link Šeimyniškių kaimo, susipažinti su senovine Kaniūkų gyvenviete. Pasiekus Šeimyniškių kaimą vėl teks trumpam palikti baidares norint aplankyti atodangą su konglomerato uola (laukia dar 3 km žygis). Susipažinus su geologiniu gamtos paveldo objektu Šventosios upe reikėtų plaukti iki Užpalių, o pirmoji stotelė miestelyje – Užpalių malūnas ir dvaro ansamblis. Galutinis baidarių maršruto taškas – prie šv. Krokulės šaltinio. Visai šalia bus galima pamatyti dar kelias gamtos įdomybes: akmenį „Laumės valtis“, Lygiamiškio piliakalnį ir riedulyną.

DSC_1849

Utenos keliauninkai — ne bambekliai

Tarp uteniškių populiarios Utenos TIC organizuojamos kelionės po Lietuvą. „Uteniškiai – aktyvūs, patys nustato ar pakoreguoja mūsų kelionių kryptį. Kelionių mėgėjai žingeidūs, jau žiemą teiraujasi, kokios bus ekskursijos. Surenkame pilnus autobusus, į organizuojamas ekskursijas dažnai vyksta tie patys keliauninkai. Daugiausia keliautojų – moterys. Vyrai turbūt lieka sode, kaime…“, – pasakoja Utenos TIC direktorė. Daug keliauninkų pritraukė neseniai organizuota kelionė į Druskininkus, aplankant Liškiavos piliakalnį, Merkinės apžvalgos bokštą. Gausi uteniškių kompanija susirinko į kruizą laivu iš Kauno į Birštoną.

Keliones organizuojanti R. Jasinevičienė giria, kad uteniškiai – nebambantys keliauninkai. Gal sutapimas, bet pasitaikė norinčių kartu keliauti iš aplinkinių rajonų miestų, kurie dar neįsėdę į autobusą teiravosi, kur kreiptis, jei turės pretenzijų…

DSC_1867

DSC_1866

DSC_1856

DSC_1822

1532 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.