Home » Gallery » Pramogos » Utenos maudyklose gelbėtojų nebeliko

Utenos maudyklose gelbėtojų nebeliko

Utenos maudyklose gelbėtojų nebeliko

Kristina SAKAITĖ

Skęstančiųjų gelbėjimas – jų pačių reikalas“ – tokia taisyklė šį sezoną galios Utenos miesto maudyklose. Daugelį metų šalia Dauniškio ir Vyžuonėlio ežerų budėję vadinamieji gelbėtojai nebedirbs. Del to per sezoną bus sutaupoma po kelis tūkstančius eurų. Kiekvieną vasarą prie minėtų ežerų budėdavo keturi vyrai, ir taip jau ketvirtį amžiaus.

Į permainas poilsiautojai sureagavo skirtingai: vieni pataria maudytis „su galva“, tuomet bėdos aplenks, kiti nerimauja: ką reikės daryti ištikus nelaimei?

Drausmindavo girtuoklius ir vaikus

Uteniškė Rima Štikonaitė, gyvenanti netoli Vyžuonėlio, liaudyje dar vadinamo Malūno ežero, įsitikinusi, kad atsisakius gelbėtojų, paplūdimiuose trūks tvarkos: „Vaikai maudysis kaip norės. Jie ateina vieni, nelydimi tėvų, ir prie ežero praleidžia visą dieną. Anksčiau būdavo tvarka: gelbėtojai neleisdavo mažiems vaikams toli plaukti, šokinėti nuo tilto bokštelio, sudrausmindavo girtuokliaujančius, kartais net policiją iškviesdavo. Mes, moterys, kad ir bandome sudrausminti, poveikis ne toks, kaip tą darant specialiems darbuotojams. Prašalaitis gali ir keršto susilaukti: už tai, kad skundžia, kas nors sumanys akmenį į galvą paleisti…“ Karštą dieną moteris sako suskaičiavusi prie Vyžuonėlio ežero apie 50 vaikų. Prie ežero skelbimų lentoje juodu ant balto išdėstyta ne tik kad negalima maudyti šunų. Taisyklėse parašyta, kad vaikams iki 14 metų būti be suaugusiųjų priežiūros maudykloje negalima, nors čia vieni ateina žymiai mažesni vaikai.

Prie Dauniškio ežero ramiau, ten susirenka mamytės su vaikais, o prie Vyžuonėlio ežero paauglius traukia bokštelis šokinėjimui. Gal reikėtų dažnesnių vaikų teisių apsaugos specialistų reidų, kad vaikai apsiramintų, – svarsto R. Štikonaitė. – Pas mus taip jau įprasta: galvojama tik tada, kai nutinka nelaimė. Kol avarija neįvyksta, tol ženklo nepastato“.

20160601_123154

Vyžuonėlio ežeras / Kristinos Sakaitės nuotraukos

 Jaunimas pasigenda ne gelbėtojų, o sporto aikštelių

Karštą praėjusio trečiadienio priešpietę šalia Vyžuonėlio ežero netrūko mauduolių – vaikų ir suaugusiųjų. Būrelis jaunuolių iš Dauniškio, „Saulės“ gimnazijų bei Utenos regioninio profesinio mokymo centro ant skersinio išdarinėjo akrobatinius triukus. Paklausti, ar pasigenda gelbėtojų paplūdimyje, vaikinai paaiškino: „Jeigu maudaisi „su galva“, jokių gelbėtojų nereikia. Jeigu žinai, kaip nuo tilto nušokti, kaip panerti, nelaimės galima išvengti. Kad nepatirtum traumų šokant nuo tilto žemyn galva reikia laikyti rankas ištiesus į priekį“. Jaunuoliai išsakė ir pageidavimus: norintys daugiau sporto aikštelių ir aukštesnio bokštelio ant tilto – kaip prie Zarasaičio ežero, siekiančio 10 metrų. Trijų aukštų bokštelis Vyžuonėlyje siekia 6 metrus. „Kad būtų saugiau, galėtų bent jau tilto lentas sutvirtinti, nes kai atsispiriant lenta nulūžta, nelabai malonu pūkštelėti į vandenį ant pilvo“, – sakė uteniškiai.

20160601_124628

Beje, viena sporto aikštelė šalia ežero jau baigiama – tądien „Utenos komunalininko“ darbuotojai įbetonavo metalinius stulpus, lygino smėlį. Tinklinio aikštelėje, kuri įrengta šalia tos vietos, kur anksčiau stovėjo gelbėtojų būdelė, buvo telikę ištempti tinklą. Kaip informavo Utenos miesto seniūnas Valentinas Vaitonis, įrengti sporto aikštelę prašė sporto entuziastai, žadėdami patys prisidėti lėšomis. Dar dvi tinklinio aikštelės įrengtos prie Dauniškio ežero ir Aukštakalnyje.

Neatitiko kvalifikacija

Pasak miesto seniūno, gelbėtojus iš maudyklų nuspręsta atšaukti, nes neatitiko jų kvalifikacija. Gelbėtojas turi turėti gerus plaukimo įgūdžius, išlaikyti atitinkamus egzaminus. Už minimalius atlyginimus, kuriuos gaudavo gelbėtojai, tinkamų žmonių nusamdyti negalėdavo – dažniausiai maudyklas prižiūrėdavo darbo biržos atsiųsti žmonės. Gelbėtojų nebebus, bet pliažuose turėtų būti švaru – šiukšles rinks prižiūrėtojai. „Mūsų maudyklų statusas toks, kad gelbėtojai nereikalingi. Buvome vieni iš nedaugelio mažesnių miestų, kurie išlaikė pseudogelbėtojus. Jie reikalingi paplūdimiuose, kur susirenka daugiau negu šimtas žmonių. Tokį statusą turi Sudeikių paplūdimys. Mažesnėse maudyklose žmogus pats turi saugotis, o ištikus bėdai skambinti 112“, – sakė V. Vaitonis. Anot pašnekovo, kartais patys gelbėtojai bijodavo būti darbo vietoje – jų namelį aplankydavo stiklelio mėgėjai prašydami ne tik išgerti, bet ir užkąsti. Nuošalesnėje maudykloje energijos perteklių poilsiautojai išliedavo laužydami suoliukus. Miesto seniūnija susitarė su policija, kad į nuošalesnes maudyklas prie Vyžuonėlio ežero ir Klovinių užtvankos dažniau užsuktų pareigūnai. Kad vėlyvą vakarą ten verda „gyvenimas“ rodo rytinės bambalių krūvos ir išvartyti konteineriai.

Kad išlaikyti gelbėtojus miestui esanti per didelė prabanga seniūnui antrino UAB „Utenos komunalininkas direktorius Tautgirdas Narbutas. Atsisakius maudyklų prižiūrėtojų kasmet bus sutaupoma apie 5 tūkst. eurų. „Kai kas tuos žmones, kurie maudyklose palaikydavo tvarką, garbingai vadindavo gelbėtojais. Juridiškai jie buvo paplūdimio prižiūrėtojai – galėdavo perspėti toliau plaukiančius žmones, neblaivius poilsiautojus. Nusprendėme nebežaisti šio žaidimo, mūsų žmonės tikrai nebuvo panašūs į tuos, kuriuos matome seriale „Gelbėtojai“. Jie neatliko tos funkcijos. Turėti gelbėjimo tarnybą – labai sudėtinga ir brangiai kainuojanti procedūra. Negalime sau finansiškai to leisti… „Varlinykai“ maudyklose aptverti, maudykis į sveikatą, būk protingas ir nelįsk kur nereikia“, – pataria direktorius.

20160601_123307

20160601_124204

2467 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.