Home » Gallery » Aktualijos » Utenos gėlynai – savaime gėlės gražios neužauga

Utenos gėlynai – savaime gėlės gražios neužauga

Utenos gėlynai – savaime gėlės gražios neužauga

Birutė ZABUKIENĖ

Jau trečia savaitė UAB „Utenos komunalininkas“ moterys pluša sodindamos gėlynus miesto viešosiose erdvėse. Kad gėlynai nušvistų vasariškomis spalvomis prireikia bent mėnesio – želdinimo darbai bus baigti birželio pradžioje.

UAB „Utenos komunalininkas“ meistrė Janina Tumienė miesto apželdinimo darbams vadovauja jau šešiolikti metai. Pasak jos, per tiek metų užauginta sava „gėlininkų“ komanda. Moterys, sodinančios gėles, nėra šios srities profesionalės, bet jos nusimano apie gėlių priežiūrą: žino, kaip sodinti, kaip mulčiuoti ir kitus aktualius dalykus. Kuomet gėlynai pasodinami, jų priežiūrai pasitelkiami žmonės iš viešųjų darbų. Tik šiemet į pagalbą gėlininkėms skirta mažai žmonių – komandą papildys 5 žmonės. Tad Dauniškio parką prižiūrės vienas žmogus, o gėlynus reikia ir nuravėti, augalus ir pakirpti, ir patręšti, ir išskinti nužydėjusius žiedynus – savaime gėlės gražios neauga.

IMG_0015

 J. Tumienė pasitiki savo komandos narėmis / Birutės Zabukienės nuotraukos

Svarbiausia – augalus tinkamai komponuoti

Ne vienas uteniškis ar miesto svečias pastebėjo, kad želdiniuose gėlės gražiai komponuojamos ir dera tarpusavyje, o kiekvienas gėlynas – vis kitoks. Kokiu principu komponuojamos gėlės?

Svarų žodį taria kraštovaizdžio architektė Jūratė Paragytė, želdinių priežiūros meistrė Janina Tumienė. „Augalus derinam prie konkrečios vietos“, – sako J. Tumienė.

Klausiu, ar šiemet nesusigundys madinga puošmena – ant kokio nors šlaito gėlėmis išrašyti žodžių. Juk dabar populiaru šitaip gražintis. „O koks tikslas? – klausia J. Tumienė. – Mes nekopijuojam“. Pasak jos, toks gėlių sodinimo būdas – neestetiškas sprendimas. Didžiausia blogybė – ant šlaito išsodintų gėlių nepalaistysi, nes nutekės vanduo. Žemė dabar sausa kaip pelenai, reikia lieti ir lieti, o ant šlaito – keps saulėje. Kaip pasakoja meistrė, buvo pasiūlymų šlaituose sodinti gėles, bet tokių sprendimų pavyko išvengti. Meistrė kritikuoja ir kitą miesto puošybos būdą – sodinti augalus gėlinėse ir aukštai iškelti. Šitaip pasodintas gėles sudėtinga prižiūrėti, reikėtų bent du kartus laistyti, o tiek darbo rankų komunalininkai neturi.“ O kam kelti, jei mes turime žemės? Jei būtų uždara erdvė, betonas, plytelės ir nebūtų žemės lopinėlio – tuomet sakyčiau – taip, reikia“, – emocingai kalba moteris. Pasak meistrės, kai augalas iškeliamas iš vazonėlio į nuolatinę augimo vietą, turi gerai įsišaknyti, todėl jį būtina gerai laistyti. Paskui jį reikia nupurkšti nuo grybinių ligų, amarų. Visa tai daug lengviau padaryti, kai augalas auga žemės plote.

IMG_0011

Gėlynai išsiplėtė iki 1000 kvadratų

Jei skaičiuotume prižiūrimų gėlynų plotą, suskaičiuotume iki 1000 kvadratų. Rudenį sodina apie 300 kvadratų našlaičių kompoziciją su svogūninėmis gėlėmis, narcizais ar tulpėmis. Apie 700 kvadratų užsodina vasarinėmis gėlėmis. Šiemet įrengė dar vieną gėlyną Žalgirio g. prie vaikų žaidimo aikštelės. Ant keturių tiltų būna pakabinta iki 200 gėlių lovelių. Žmonės dirba ir šeštadieniais, ir sekmadieniais – nelaistytas lovelis neišbus dvi dienas. Gėlynams ir jų priežiūrai skiriama apie 45 tūkst. eurų, bet ši suma netiksli. Jei lietus laisto gėlytes, nereikia siųsti technikos, o jei sausra kaip šiemet, kasdien reikia siųsti techniką ir laistyti. Taigi suma priklauso ir nuo oro sąlygų. Gėlės perkamos Ukmergėje, UAB „Oliseta“. Utenos miesto gėlių lysvėse auga apie 30 rūšių gėlių. „Kas pasaulyje sodinama miestų gėlių lysvėse, auga ir pas mus“, – pasakoja meistrė. Kasmet stengiamasi pasodinti ir naujų, miesto gėlynų dar nepuošusių augalų. Šiemet gėlynuose naujovės – zinijos, kleomės, lantanos.

Vis dar pasitaiko augalų vagysčių

Tuščių duobučių gėlės vietoje moterys randa nuolat, bet masiniu reiškiniu vagysčių nepavadintų. Labai niokojamos ant tiltų loveliuose pasodintos gėles: tai lovelius į upę sumeta, tai daigelį skindami gėlę išrauna. Vagys atsirenka, ką vogti: išsirauna gražiausias gėles. Kaip pasakoja meistrė, antroje vasaros pusėje vagysčių sumažėja, o vasaros pradžioje jų būna daugiau: kas Tėvo dienai sumano „pasiskolinti“ gėlių ir pasodinti kapinėse, kas savuosius gėlynus nusprendžia papuošti vogtomis gėlėmis. „Vasarai baigiantis pasitaiko kitokių nelaimių – kas nors įgriūna į gėlyną“, – juokauja meistrė. Moterys išmoko, kaip pašalinti vagysčių pasekmes. Jei sodinami dviejų rūšių augalai, sodinamas tarpinis augalas. Tad pavogtų gėlių vietoje sodina tarpinius augalus arba sutrumpina gėlyną. Nelaiko tuščių vietų, bet papildomai gėlių nebeperka. O ką meistrė mano apie žmones, kurie gėlių nevagia su šaknimis, o nusiskina augliuką, kad vėliau iš jo užsiaugintų gėlę? „Negalima taip daryti. Dažnai skindami augliuką ištraukia su šaknimis ir augalėlis sudžiūva. Kita vertus, vogdamas žmogus dairosi, skuba ir nusiskina netinkamą variantą. Kiekvieną rytą ateina moterys palaistyti, geriau paprašyti darbuotojų ir jos atkirps trokštamą augliuką“, – mažesnę blogybę pasiūlo J. Tumienė.

Daugiametėms gėlėms – žalia šviesa

J. Tumienė pasakoja, kad stengiamasi didinti daugiamečių gėlių plotus. Dauniškio parką puošia puikios daugiametės gėlės. Aukštakalnio gėlyne bandoma pereiti prie daugiamečių gėlių. Tokioms gėlėms reikia mažiau priežiūros, mažiau išlaidų. „Jei kalbame apie žiedus, manome, kad žiedai turėtų būti ne vienmečių gėlių, o daugiamečių krūmelių. Tad etapais ir bandome šią viziją įgyvendinti. Šiemet sodiname kalnines pušis ir žydinčias lanksvas. Kitais metais galvojame gėlynuose bent vieną žydintį augalą sodinti daugiametį“, – gėlynų sodinimo perspektyvas atskleidžia J. Tumienė. Ji pasiūlo atidžiau žvilgtelėti į daugiamečius augalus miesto sode, jame – ir rožynas, ir viksvynas, ir astilbynas, o Dauniškio parką puošia nuostabiai žydintys daugiamečiai rododendrai.

IMG_0030

IMG_0019

IMG_0011

2171 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments 2 komentarai

  1. geles parašė:

    Smagu, kad uteniškiai rūpinasi savo aplinka ir kasmet išaugina tiek gražių gėlių.:)

  2. Stabilizuotos parašė:

    Žydintis miestas – ilgai akis ir širdį džiuginanti dovana gyventojams bei jo svečiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.