Home » Sveikata » Astmininkai nelaukia, kada pražys medžiai ir gėlės

Astmininkai nelaukia, kada pražys medžiai ir gėlės

Astmininkai nelaukia, kada pražys medžiai ir gėlės

Daiva ČEPĖNIENĖ

Astma – tai viena seniausiai medicinos istorijoje žinomų ir viena iš dažniausiai pasitaikančių lėtinių ligų, pasireiškianti dusulio, kosulio priepuoliais. Statistiniais duomenimis pasaulyje šia liga serga apie 300 milijonų žmonių. Prognozuojama, kad 2025 metais bronchine astma gali sirgti iki 400 milijonų planetos gyventojų. Vaikams ir jaunuoliams šią ligą dažnai sukelia įvairūs alergenai, o nealerginė astma dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms. Utenoje nuo 2001 metų veikia astmos klubas „Kvėpuok giliau“, kuriame buriasi tie, kurių gyvenimą paženklino astma ar kitos rimtesnės kvėpavimo takų ligos. Iki klubo įkūrimo Utenoje veikė astmos mokyklėlė. Šią mokyklėlę tuomet lankė per 40 žmonių, jai vadovavo VšĮ Utenos ligoninės gydytoja pulmonologė Violeta Griškevičienė, kuri ir subūrė savo pacientus į bendrą ratą. Apie astmos sukeliamus sunkumus, šia liga sergančiųjų klubo Utenoje veiklos aktualijas pasikalbėjome su dviem klubo aktyvistėmis: buvusia klubo pirmininke Darija Paragiene ir klubo nare Genovaite Adikliene.

IMG_0004

Gydytojo konsultacijos nepakanka

Prieš 35 metus sužinojau, kad sergu astma. Jaučiau didžiulį stresą ir nerimą. Ši liga man pasireiškė persirgus plaučių uždegimu, bet prisidėjo ir darbas kenksmingomis sąlygomis. Dirbau kolūkyje, augalų apsaugos srityje, agronome. Teko dirbti su chemikalais“, – pasakoja buvusi astmos klubo „Kvėpuok giliau“ pirmininkė Darija Paragienė. Anot pašnekovės, ši liga ją buvo labai nualinusi, sveikatos stiprinimo šaltinių anuomet tekdavo ieškoti Krymo, Užgorodo (Ukrainos miestai) sanatorijose, vaistų pasiūla šiai ligai gydyti nebuvo didelė. Bet atsitiktinis apsilankymas pas gydytoją V. Griškevičienę D. Paragienei gyvenimą pasuko į geresnę pusę. „Jos dėka išbandžiau įvairius vaistus, kol atradome man tinkamiausius. Sudėtingiausias laikotarpis man pavasarį, kai pradeda žydėti medžiai, gėlės ir rudenį, kai drėgnas oras. Ši liga neišgydoma, ją galima nebent pristabdyti, bet gydytoja mane pastatė ant kojų“, – teigia pašnekovė. Astmos gydymas yra pakankamai brangus. Kaip teigia D. Paragienė, dveji būtiniausi vaistai astmai gydyti mėnesiui kainuotų apie 150 eurų. Tačiau dažnam pacientui, sergančiam šia liga nustatomas neįgalumas, todėl valstybinė ligonių kasa vaistus kompensuoja. Pašnekovė teigia, kad vien gydytojo konsultacijos nepakanka, be to, gydytojas pacientui ir laiko gali skirti ne per daugiausiai. Klube renkasi žmonės, kuriuos sieja vienas tikslas arba viena problema. Susitikimų metu klubo nariai padedami specialistų mokosi išvengti ligos paūmėjimų, komplikacijų, naudotis savikontrolės priemonėmis, susitinka su įvairiais specialistais. „Pagrindinis mūsų tikslas – susiburti ir padėti sunkiau sergančiam, vienas kitam. Čia susirenka vieno likimo žmonės, bendraujame, dalinamės patarimais, domimės liaudies priemonėmis, galinčiomis padėti mūsų ligai. Mokomės taisyklingo kvėpavimo pratimų, kurie labai padeda. Einame su šiaurietiškomis lazdomis. Mums būtina reabilitacija, tik dabar labai sunku išvažiuoti į sanatoriją. Ligonių kasos labai mažai skiria pinigėlių, per metus tik vienas iš klubo narių gali išvažiuoti į sanatoriją“, – pasakoja buvusi astmos klubo pirmininkė. Anot pašnekovės, kiekvienų metų gegužės mėnesį klubo nariai „sveikatinasi“ Utenos reabilitacijos centro druskų kambaryje. Už 10 haloterapijos seansų druskų kambaryje, astmos klubo nariui, tereikia sumokėti 50 procentų paslaugos kainos. Klubas „Kvėpuok giliau“ gyvuoja iš žmonių paaukojamų 2 procentų pajamų mokesčio, taip pat kiekvienas klubo narys susimoka metinį 2 eurų nario mokestį. Kaip teigia buvusi astmos klubo pirmininkė Darija Paragienė, finansavimas taip pat gaunamas ir iš įvairių projektų. „Šiais metais patyriau daug ligų, o gal ir išsisėmiau, supratau, kad klubui reikia naujo vėjo, todėl atsisakiau pirmininkės pareigų.“ Dabar Utenoje veikiančiame astmos klube „Kvėpuok giliau“ sukasi naujas ir energingas vėjas. Šiam klubui vadovauja nauja pirmininkė Benita Jurkštienė.

IMG_0005

Buvusi astmos klubo „Kvėpuok giliau“ pirmininkė Darija Paragienė / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Gera būti su vieno likimo žmonėmis

Astmos klubo narė, Utenoje gerai žinoma tautodailininkė Genovaitė Adiklienė sako, jau senokai serganti šia liga, tik paūmėjimus labiau jaučianti žiemos sezono metu, kai drėgna. „Dar dirbdama vaikų darželyje pajaučiau šios ligos simptomus. Tai pakosėdavau, tai čiaudėdavau, tai pridusdavau. Jaučiau, kad sveikata silpsta. Kreipiausi į gydytojus ir man nustatė, kad tai astminiai reiškiniai“, – atvirauja astmos klubo narė. Turinti pomėgį keliauti, G. Adiklienė stengiasi lankyti saulėtus kraštus. Atostogavusi Turkijoje, Maroke, Egipte Genovaitė džiaugiasi, pabuvus ten „pasitaiso sveikata“ pusei metų. „Man liga netrukdo keliauti, gal trukdytų jei keliaučiau į drėgnus kraštus“, – dalinasi patirtimi G. Adiklienė. „Būti grupėje su vieno likimo žmonėmis yra labai gerai.

IMG_0050

Genovaitė Adiklienė

Tarp tokių pat žmonių ne gėda sukosėti ar inhaliatoriumi pasipurkšti vaistų, todėl, kad čia visi tokie pat. Dauguma aplinkinių žmonių labai smalsūs, nesikuklina paklausti: Kodėl purškiesi vaistus? Tai tu sergi? Tai kelis kartus per dieną tau reikia šių vaistų? Ar brangūs tie vaistai? Geriau būtų jei žmonės tiesiog tave priimtų tokį, koks esi, žinoma, yra išsilavinusių žmonių, kurie tavęs į keblią padėtį nepastatys, neužduos nepatogių klausimų. Astmos klube niekas nepaklaus: kodėl dabar purškiesi inhaliatoriumi ar kodėl dabar išgėrei tabletę?“ – atvirauja G. Adiklienė. Iš karto nesiryžusi priimti gydytojos V. Griškevičienės pasiūlymo jungtis prie astmos klubo narių rato, o vėliau ir ligai atslūgus, Genovaitė tik po metų, vėl pajutusi ligos paūmėjimą prisijungė prie klubo. Moteris neslepia dalyvaujanti ne vieno kolektyvo veikloje, bet astmos klubas „Kvėpuok giliau“ – labiausiai susicementavęs kolektyvas. „Susitinkame vieną kartą per mėnesį, darome įvairius darbelius. Karpome, klijuojame, iš gėlių darbelius komponuojame, mes ten labai nuoširdžiai bendraujame arba aplankome kokią įdomią vietą. Čia paminime savo šventes, dažnai klausome įvairių paskaitų. Jau turbūt nėra ligos apie kurią nebūtume girdėjusios paskaitos“, – sako Genovaitė Adiklienė. Pašnekovė neslepia, kad klubo nariais labai rūpinasi gydytoja pulmonologė Violeta Griškevičienė. Supažindina su naujovėmis, ne kartą ir inhaliatorių yra padovanojusi sunkesne ligos forma sergančiam klubo nariui. „Gydytoja netgi gulinčioms ligoninėje siūlo keltis iš lovos ir eiti į klubiečių susitikimą, nes mūsų klubo susitikimai vyksta ten pat ligoninės salėje“, – negaili gero žodžio gydytojai G. Adiklienė. Astmos klubą Utenoje „Kvėpuok giliau“ lanko įvairaus amžiaus žmonės, tik didesnė dalis klubo narių – moterys. Klubo nariai mėgsta pakeliauti, jau yra aplankę ir pabuvoję įvairiuose Lietuvos kampeliuose: Baltriškių (Zarasų r.) vienuolyne, prie Stelmužės ąžuolo, aplankę šventąją vietą Imbrade (Zarasų r.), Anykščių medžių lajų taką, Balninkų stiklo muziejų ir paveikslų galeriją (Molėtų r.), Bernardinų sodą Vilniuje ir kt. Taip pat aplankė ir ne vieną žymią vietą Latvijoje, Lenkijoje. Dalyvavo televizijos laidos „Kvieskite daktarą“ filmavime. „Nei vienas naujas narys atėjęs į astmos klubą tikrai nesigailėtų. Net jei keliaujant, lankant įvairias vietas pasireiškia ligos simptomai, dusulys, greta esantys visada supras, padės, pagelbės. Čia atėjęs žmogus gaus palaikymą, o jei prireiks – net ir vaistų. Jei ne vienas, tai kitas savo rankinėje visada turi vienokių ar kitokių medikamentų“, – pokalbį užbaigė astmos klubo narė G. Adiklienė.

1737 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.