Home » Protakos » Jautrios sociokultūrinės veiklos Visagine

Jautrios sociokultūrinės veiklos Visagine

Jautrios sociokultūrinės veiklos Visagine

 

Indrė GRUODIENĖ

Šiandien dažniau kalbame apie „kitokius“ mūsų visuomenės žmones. Kas tie kitokie? Tai ir neįgalieji, ir kitataučiai, ir „ne tos“ lytinės orientacijos, ir netradicinės religijos, ir karštesnio temperamento, ir neįprastos aprangos, ir daugybe kitais požymiais išsiskiriančių žmonių… Vis drąsiau prabylama apie mūsų visuomenės dalį – žmonių su proto negalia gyvenimo kokybę socialinės globos įstaigose. Dažnai sunerimstame ir spekuliuojame negatyviais pavyzdžiais ar nesėkmingais įvykiais, kurių pasitaiko ir „sveikųjų“ pasaulyje. Viena aišku, kad apie šiuos žmones, jų kasdienybę, gyvenimo kokybę reikia atvirai diskutuoti tiek visuomenės, tiek politikos lygmenyje, rodant geruosius, o ne bloguosius socializacijos ir integracijos pavyzdžius.

Atlikti visuomenės tyrimai rodo, kad tiek subjektyviai, tiek objektyviai vertinama šios grupės neįgaliųjų gyvenimo kokybė siejama su suvokiama visuomenine „norma“. Apklaustieji sutiko, kad žmonės su psichine negalia kasdien patiria stresą įvairiose situacijose, kad jų gyvenimo kokybė priklauso nuo jausmo, kiek asmuo yra priimamas visuomenėje. Patys neįgalieji teigė jaučiantys, kad kiti visuomenės nariai juos menkina dėl sutrikimo, be to, kiti neįgalieji taip pat juos išskiria, vartoja žodinius užgauliojimus, neleidžia tapti neįgaliųjų draugijų nariais. Kalbant apie žmonių su psichine negalia gyvenimo kokybę, neatitikimas tarp objektyviai ir subjektyviai vertinamos gyvenimo kokybės pastebimas šiose srityse: savipagalbos grupių poreikyje, saviraiškoje, socialiniame dalyvavime ir kokybiško gyvenimo supratime.

Visagino socialinės globos namuose didelis dėmesys skiriamas gyventojų užimtumui. Čia veikia užimtumo centras, kuriame gyventojai gali užsiimti medžio, molio, floristikos darbais, įvairiais rankdarbiais. Organizuojamos kulinarijos, raštingumo ir edukacinės pamokėlės, teatriniai ir muzikiniai bei įvairių sporto šakų užsiėmimai. Gyventojai dalyvauja ir plačiai visuomenei skirtuose renginiuose Visagino mieste bei kituose Lietuvos regionuose.

Sužavėjo japonų kultūra

Japonija – daugeliui egzotiška, pilna paslapčių šalis, kurią stebime per televizorių ar girdime tik pasakojimuose. Pirmasis japonų kultūros pristatymas Visagino bibliotekoje vyko prieš pora dešimtmečių, šiemet – kultūros centre. Šiandien ir psichinę negalią turintiems žmonėms atsiveria vis didesnės galimybės prisiliesti prie įvairių pasaulio šalių kultūrų. Neseniai Visagino globos namų gyventojai galėjo gyvai prisiliesti ir susipažinti su šios šalies kultūra ir papročiais. Visagine vyko Japonijos kultūros pristatymo renginys „Mažoji Japonija“, skirtas Lietuvos– Japonijos diplomatinių santykių 25-mečiui paminėti. Globos namų gyventojai taip pat apsilankė jame.

Renginys prasidėjo meistro Sekisai Takemae kaligrafijos meno demonstracija. Visi norintys galėjo išmokti parašyti įvairius žodžius ir savo vardą. Kaligrafija – tai hieroglifų improvizacijos, linijos kalba ant ryžų popieriaus. Renginio metu taip pat buvo pristatytas tradicinis japonų rūbas – kimono, kuris yra ne tik drabužis, bet ir meno kūrinys. Alina ir Marytė, aprengtos kimono, net nušvito iš pasitenkinimo. Juk tokia proga tenka ne kiekvienam.

Prakalbus apie Japoniją atmintyje iš karto iškyla arbatos gėrimas. Šią ceremoniją stebėjo ir mūsų gyventojai. Ura-senke mokyklos meistrė Soubi, Japonijos ambasadoriaus žmona Michiko Shigeeda demonstravo arbatos gėrimo ceremoniją ir papasakojo apie šią tradiciją. Ceremonijos svečias irgi turi šiek tiek žinoti apie arbatos gėrimo ceremoniją. Pavyzdžiui, puodelis dažnai turi piešinį. Tai yra pati gražiausia ir svarbiausia puodelio pusė. Todėl viešniai puodelis ir yra paduodamas būtent geriausia puse į ją, tačiau svečiams nelabai mandagu gerti arbatą iš geriausios pusės, tad turi puodelį pasukti taip, kad galėtų gerti iš šono. Taip yra parodoma pagarba vienas kitam.

Renginyje taip pat dalyvavo Japonijos Nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Toyoei Shigeeda su žmona Michiko Shigeeda, Japonijos ambasados atstovai, Visagino savivaldybės vadovai ir darbuotojai.

Europrotais“ gali būti visi

Europos dienos proga Visagino socialinės globos namuose įvyko protų kovų žaidimas „Europrotai“, kuriame dalyvavo penkių Lietuvos socialinių globos namų komandos: Zarasų, Rokiškio, Utenos, Švenčionių rajonų ir Visagino.

Globos namų gyventojai linksmai pristatė komandas ir puikiai pademonstravo žinias apie Europos Sąjungą. Sveikinimo žodį tarė Visagino socialinės globos namų direktorius Petras Dubaka. Jis padėkojo atvykusiems į konkursą globos namams už jų organizuojamus tradicinius renginius. „Vis vykdavome į jūsų renginius. O dabar nutarėme pabandyti ir mes, organizuodami protų kovų žaidimą „Europrotai“, skirtą Europos dienai“, – linkėdamas komandoms sėkmės žaidime kalbėjo direktorius.

Visi komandų dalyviai, pasipuošę originalia europietiška atributika, kilo ant scenos, šmaikščiai ir įdomiai pristatė savo komandas. Skemų socialinės globos namų komanda „Galvočiai“ priminė visiems pasaką, kaip tėvas sūnus mokė būti drauge, kaip pavyzdį įvardydamas šluotą. „Imant vieną šakelę, ją lengva sulaužyti, o visos – nelūžta. Taip ir šalys susivienijo į Europos Sąjungą, kad stiprios būtų drauge“, – kalbėjo pasakorius. Už „europietiškiausią“ pasirodymą ši komanda gavo pakvietimą atvykti į ekskursiją Visagino „Europe Direct“ informacijos centre.

Vyko penki žaidimo turai, kuriuose gyventojai atsakė į 25 klausimus apie Europos Sąjungą, jos gamtą, geografiją, pademonstravo žinias apie sportą ir muziką. Kova buvo įtempta ir emocinga.

Tokie integraciniai renginiai – tai ne tik emocinis džiaugsmas socialiai atskirtiems žmonėms, turintiems negalią, bet ir priminimas „sveikiesiems“, kad šie žmonės yra „tavo“ visuomenės nariai“, – sakė Visagino „Europe Direct“ informacijos centro vadovė Indrė Gruodienė.

Komisija, kurią sudarė penkių globos namų atstovai ir Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Svetlana Davainienė, nutarė visoms komandos skirti nominacijas. Taigi, „Europrotų“ nominacija atiteko „Išminčių“ komandai iš Strūnos, „Gudruolių“ nominacija – „Optimistams“ iš Visagino, „Žiniuonių“ nominacija – „Žaibui“ iš Zarasų , „Proto bokštų“ nominacija – „Galvočiukams“ iš Utenos ir „Sumaniųjų“ nominacija – „Galvočiams“ iš Skemų.

Visos komandos gavo renginio organizatorių – Visagino socialinės globos namų ir Visagino „Europe Direct“ informacijos centro diplomus, medalius, suvenyrus, saldžias dovanas bei partnerio – Visuomenės sveikatos biuro prizus. Specialius medalius dalyviams pagamino rėmėjai – parduotuvė „Saromania“.

indrė zarasu komanda

indrė dovanos  Europrotams

indrė utenos komanda

1521 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.