Home » Protakos » „Mažosios bibliotekėlės“ Visagine

„Mažosios bibliotekėlės“ Visagine

„Mažosios bibliotekėlės“ Visagine

Dalia SAVICKAITĖ

Galima turėti labai didelį knygų fondą, bet neturėti to, ko reikia gyventojui. Fondas yra bibliotekos veiklos pagrindas, o svarbiausia bibliotekininkų darbe – skaitytojus aprūpinti reikiama literatūra. Per 2015 metus Visagino viešoji biblioteka įsigijo 1982 egz. grožinės ir 715 egz. šakinės literatūros knygų. Naujos knygos lietuvių kalba biblioteką pasiekia žymiai greičiau nei rusų kalba, nes Lietuvoje nėra leidyklos, leidžiančios knygų rusų kalba. Nemažai laiko užtrunka informacijos apie reikalingas knygas rinkimas, viešųjų pirkimų organizavimas, sutarčių su tiekėjais sudarymas, gautų knygų aprašų kūrimas ir įtraukimas į elektroninį katalogą. Po sutarčių su tiekėjais pasirašymo knygos rusų kalba skaitytojus pasiekia vidutiniškai per 1,5–3 mėnesius, todėl pirmiausia stengiamasi užsakyti leidinius rusų kalba.

Visagino viešosios bibliotekos direktorė Dalia Sargūnienė su pasididžiavimu sako, kad jų miesto biblioteka – dvasinio susibūrimo centras. Biblioteka jau seniai išaugo iš to laikotarpio, kai žmonės į ją ateidavo tik knygų. Visagino bibliotekoje vyksta literatūros vakarai, kūrybiniai užsiėmimai, rengiamos meno parodos. Bibliotekoje renkasi dailininkai, fotografai, rankdarbių mėgėjai, šokėjai. Direktorė apgailestauja, kad bibliotekos pastate nėra jaukios atskiros erdvės, skirtos tiesiog pabendrauti. Fizinė biblioteka, biblioteka, kaip vieta, žmonėms yra reikalinga. Požiūris į skaitytoją taip pat turi labai daug įtakos, kaip ir požiūris į klientą bet kurioje kitoje paslaugas teikiančioje organizacijoje. Nuo požiūrio ir priklauso, norisi į ją grįžti ar ne. Visaginiečiai dažniausiai sugrįžta, vadinasi, jiems čia gerai. Šiuolaikinė biblioteka – ne tik vieta informacijos paieškai ir darbui, bet ir erdvė skatinanti socialumą. Visagino biblioteka ir filialas teikia ir viešosios erdvės paslaugas, skatinančias gyventojus bendrauti, dalyvauti pilietiniuose ir edukaciniuose renginiuose. Dalia Sargūnienė pabrėžia, kad bibliotekos tapatinti su kultūros centrais nederėtų, nes jos pramogų neorganizuoja.

visagino mažosios

Bibliotekos direktorė sako, kad diskusijos dėl klasikinės knygos situacijos ir ateities trunka jau ne vieną dešimtmetį ir vis vien tradicinė knyga ir toliau išlieka labai svarbia dvasine verte, kurios esmės negali pakeisti jokia moderni informacijos laikmena. Išgyvenęs 500 technologinių perversmų metų Gutenbergo išradimas atlaikys ir skaitmeninį antpuolį. Ji pastebi, kad yra kažkas tokio spausdintoje, įrištoje knygoje, ko mes visai nenorime atsikratyti. D. Sargūnienė mano, kad visuomet liks vietos gerai popierinei knygai. Kaip gyvos muzikos koncerto nepakeitė muzikos klausymasis per kompiuterį, kaip teatro nepakeitė kinas, taip ir kai kurių gražiai išleistų, širdžiai mielų knygų nepakeis elektroniniai leidiniai. Jos nuomone, klasikinė knyga turėtų išlikti svarbia visuomenės dvasinės kultūros dalimi ir neabejoja, jog Bibliotekų metai padės žmonėms geriau suvokti šiuolaikinės bibliotekos veiklos pobūdį, plačiau atvers jos turtus, labiau priartins prie skaitytojo.

2016-ųjų naujovės

Dinamiška aplinkos kaita įpareigoja bibliotekas ieškoti naujų lankytojų pritraukimo būdų. Viešoji biblioteka pamažu tampa „trečiąja vieta“, kurioje bendruomenių nariai gali realizuoti savišvietos ir saviraiškos poreikius. Nuo 2016 m. Visagino viešosios bibliotekos skaitytojai skaitykloje gali naudotis elektronine knygų skaitykle, kurioje talpinami lietuvių literatūros klasikos kūriniai. Elektroniniame bibliotekos kataloge iš anksto galima pasižiūrėti, ar reikalinga knyga yra bibliotekoje, ir ją rezervuoti. Pasiimti knygą iš bibliotekos dar reikia pačiam…

Rūpinimasis knygomis, jų likimu inicijavo ir atskiros lentynos skaitytojų atneštoms knygoms pastatymą. Tai nuolat „judantis“ fondas, kurio dalis iškeliauja pas jas pasirinkusius, tai lentyna, kuri nuolat pasipildo atneštomis ir kitiems reikalingomis knygomis. Tokių dovanotų knygų vis gausėja, o vasarą skaitytojai tingi užsukti į biblioteką, todėl Visagino bibliotekos direktorė pasiūlė „kalnui ateiti pas Mahometą“, t. y. miesto pliaže įkūrė mažąją bibliotekėlę, iš kurios kiekvienas besiilsintis gali pasiimti sau patinkančią.

Gegužės 29 d. Visagine vyko vasaros sezono atidarymo šventė „Vandens iliuzijos 2016“ . Pirmasis jo renginys – „Mažosios bibliotekėlės“ atidarymas paplūdimyje. Tai nėra joks „išradimas“ – visame pasaulyje sėkmingai plinta bendruomeniška knygų mainų iniciatyva „Little free library“, t. y. mažosios bibliotekėlės, dar vadinamos knygų namukais. Bibliotekėlės veiklos principas – „Pasidalyk tuo, ką jau perskaitei, ir pasiimk tai, ko dar neskaitei.“ Tokios bibliotekėlės veikia visame pasaulyje. Jų priskaičiuojama per 25 tūkstančius. Pirmoji mini bibliotekėlės idėja gimė Amerikoje. Vienas vyras, mirus motinai, sumanė jos didžiule biblioteka pasidalinti su kitais. Šalia namų pastatė nameliuką ir padėjo knygų. Apie jį pradėjo burtis bendruomenė. Pirmąją mažąją bibliotekėlę 2012 metais Vilniuje, netoli savo namų, kad matytųsi pro virtuvės langą, pastatė jauna filosofijos ir literatūrologijos mokslus baigusi mergina Milda Varnauskaitė – jos knygų nameliukas, buvo pirmas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Vidurio Europoje. Ši idėja kiek vėliau pradėjo plisti ir į kitus Lietuvos miestus.

Visagino viešosios bibliotekos direktorė Dalia Sargūnienė džiaugiasi, kad pavyko šią gražią idėją įgyvendinti ir Visagine, tuo labiau, kad 2016 metai – Bibliotekų metai. Pirmuosius tokius knygų namukus Visagine sukūrė ir pagamino bibliotekos direktoriaus pavaduotojas ūkiui Vilius Kuliešius. Ši iniciatyva skatins ne tik populiarinti skaitymą ir knygas, bet ir burs bendruomenę, skatins dalintis. Šiltuoju metų laiku visaginiečiai trijose miesto vietose pamatys miniatiūrinius namukus-bibliotekėles: paplūdimyje, III mikrorajone esančiame V. Ščiurovo vardo skverelyje ir ligoninės teritorijoje. Šios vietos pasirinktos neatsitiktinai – jose lankosi daug miestiečių, ypač mamos su vaikais, jaunimas, pagyvenę žmonės. Ligoninėje taip pat gydosi daug žmonių, kuriems laisvo laiko leidimas ar net terapinė priemonė gali būti ir knyga, todėl ši idėja turėtų pasiteisinti. Pasiėmus iš bibliotekėlės knygą ar žurnalą, bus galima skaityti atsisėdus ant suoliuko ar kitoje vietoje, ir, jei patinka, – pasiimti į namus.

Pristatydama naują Visagino „statinį“ pliaže, bibliotekos direktorė D. Sargūnienė sakė: „Kad knygų namukas nebūtų tuščias, kviečiame atnešti jau perskaitytas knygas, laikraščius, žurnalus. Jei vienam žmogui knygos ar žurnalo nebereikia, galbūt tai bus naudinga ir įdomu kitam. Nebūtina knygas pirkti – juk galima dalintis. Taip ir knygos, ir žurnalai gali gyventi naują gyvenimą. Be to, bibliotekėlės skatins bendruomenės draugiškumą. Tai yra išties unikalu, kadangi bibliotekėlės veiks visą parą, be atostogų, grąžinimo terminų ar skaitytojų pažymėjimų.“ Ji prašė visų susirinkusiųjų saugoti, nelaužyti bibliotekėlių – „Aš tikiu žmonių supratingumu. Juk tai dovana visaginiečiams. Argi gali kas naikinti savo dovaną?“ Tikėtina, kad pastaraisiais metais 400 žmonių pagausėjusį skaitytojų būrį bibliotekoje atvėsus orams papildys ir „mažosios bibliotekėlės“ skaitytojai.

Namelius pora kartų per mėnesį skaitytojų dovanotomis knygomis papildys bibliotekos darbuotojai. Griežtų naudojimosi taisyklių nebus ir visiškai nesvarbu, kaip tos knygos bus sudėliotos, kokios knygos atneštos. Svarbu, kad bibliotekėlėms pavyktų surasti draugų. Galima išskirti tik kelis reikalavimus joms: žmonėms turi būti smagu, įdomu, jauku, smalsu, nevaržoma ir laisva. Bibliotekėlės atviros visiems! Jose galima palikti atsiliepimus, laiškus ir kitą informaciją, pvz., kokių knygų reikėtų daugiau. Namelyje patalpintos naudojimosi ja taisyklės skelbia:

Kieno ši Bibliotekėlė? Ji priklauso visiems – kaimynams, draugams ar žmonėms, kurių mes net nepažįstame. Kiekvienas gali ja naudotis.

Paimk knygą. Jei matai knygą, kuri Tave sudomino, pasiimk ją.

Dalinkis. Perskaitęs knygą, nepalik jos namuose – grąžink į Bibliotekėlę arba pakeisk ją kita.

Palik knygą ir, jei nori, parašyk ant lapelio žinutę joje. Rekomenduok kitam, būk draugiškas! Bibliotekėlės knygos neperkamos ir neparduodamos, tik keičiamos ir dovanojamos.

Dalia Sargūnienė pritaria garsiojo amerikiečių rašytojo fantasto Rėjaus Bredberio minčiai, kad „Be bibliotekų neturėtume nei praeities, nei ateities.“ Kokios jos bus: ar pasipuošusios kolonomis, ar maži, lengvai pasiekiami „nameliai“ pliažuose – nuspręs valstybės ne/noras ugdyti išprususį žmogų, jos atsakomybės pajauta, o skaitytojo galioje pasirinkti, kurios paslaugomis naudotis. Dabar kūrybingoji direktorė džiaugiasi, kad Visagino mažosios bibliotekėlės jau gavo tarptautinius identifikavimo numerius ir tapo tokio pobūdžio tarptautinio judėjimo dalimi.

1360 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.