Home » Gallery » Aktualijos » Dėl „Brexit“ nerimaujantys lietuviai gyvena baimėje

Dėl „Brexit“ nerimaujantys lietuviai gyvena baimėje

Dėl „Brexit“ nerimaujantys lietuviai gyvena baimėje

Didžiajai Britanijai nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos kilo nemažas sąmyšis. Daug imigrantų nebežino, ko tikėtis ir ko laukti. Lietuviai, gyvenantys Anglijoje, nesitikėjo, jog balsavimui įvykus didžioji dalis anglų nuspręs išstoti iš Europos Sąjungoje. „Brexit“ sujaukė nusistovėjusią kasdienybę bei ramų gyvenimą ir sukėlė ateities nežinomybę. Gyventojai, neturintys Didžiosios Britanijos pilietybės, jaučiasi nesaugūs. Su baime laukia ekonominės krizės. Jau svaro sterlingo kursas yra šiek tiek nukritęs, mūsiškiai svarsto, kas bus jei svaras ir toliau taip stipriai kris, kas laukia žmonių, mokančių paskolas? Ar galės laisvai grįžti į Lietuvą atostogų, ar reikės vizų? Apskritai, kas dabar bus, vienintelė mintis neduodanti ramybės imigranto galvoje po įvykusio referendumo. Apie besiklostančią situaciją su mumis sutiko pasikalbėti tik ką į Lietuvą grįžusi atostogauti Irena, bei keletas uteniškių, kurių artimieji, taip pat išvykę ir šaknis įleidę Didžiojoje Britanijoje.

irena

Irena, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje

Susiklosčiusi situacija tikrai paini. Dauguma mūsiškių panikuoja ir nežino, ko laukti. Vieni baiminasi, kad teks grįžti gyventi į Lietuvą, kiti skuba tvarkytis dokumentus, kad gautų nuolatinio Didžiosios Britanijos gyventojo statusą. Aišku tai, jog jei galutinai bus patvirtintas išstojimas iš Europos Sąjungos, Jungtinė Karalystė atgautų visišką savo sienų kontrolę ir sumažintų iš ES atvykstančių imigrantų skaičių. Kol kas kalbama, jog jau gyvenančių ir įsikūrusių imigrantų niekas išvyti nežada. Taigi, nerimauti nėra ko, tačiau kaip bus toliau – nežinia. Manau, jog bus labai atsižvelgta į socialines išmokas bei lengvatas, jos tikrai bus apribotos. Pastarosiomis dienomis labai jaučiasi neigiamas pačių anglų požiūris į svetimtaučius. Teko matyti, kaip kaimyno mašinos numeriai buvo apipurkšti juodais dažais, o ant langų po valytuvais palikti rašteliai skatinantys palikti jų šalį. Tikrai nėra malonu gyventi ir matyti pasipiktinusius žvilgsnius, o dar ir jausti diskriminaciją. Kad ir kaip bebūtų, stengsiuosi dirbti tol, kol galėsiu. Pas mus darbe daugiausia yra lietuvių ir lenkų, tad mes didelės diskriminacijos kol kas nejaučiame, tikimės jog viskas išsispręs ir dirbsim toliau.

EVELINA JOKUBAUSKIENE

Evelina Jokubauskienė, uteniškė, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje

Mūsų šeima yra ne iš tų emigrantų, kurie gyvena iš pašalpų, tad „Brexit“ tikrai neišgąsdino. Bėgti iš UK nežadame. Dirbsime kaip dirbę, dukra eis į mokyklą ir gyvensime toliau. Tvarkomės rezidento dokumentus. Aišku, gaila, kad vėl reikės vizų keliaujant. Viskas bus truputį sudėtingiau, bet nepražūsim. Savo mieste kažkokių užgauliojimų ar kažko panašaus iš anglų nesulaukėme, kaip tik daugiau padrąsinimų gauname, kad viskas bus gerai, galbūt jie geranoriški mūsų atžvilgiu, nes gyvename nedideliame mieste… Ši tema plati, galima kalbėti ir kalbėti, svarstyti ir mėginti nuspėti ateitį, tačiau dar daug nežinomybės, ir viskas užtruks tikrai ilgai, kol galutinai nusistovės.

Šarūnas Jasiulionis, uteniškis, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje

Kol kas situacija Didžiojoje Britanijoje labai nesikeičia. Šiuo metu tai tik žmonių išsakyta nuomonė referendumo metu. Dėl išstojimo iš Europos Sąjungos dauguma britų pritarė, tačiau po referendumo valdžia visai neskuba sudėlioti galutinių taškų. Na, o jeigu galutinai nuspręs nebebūti Europos Sąjungos nare, manau, sunkiausia bus naujais atvykstantiems emigrantams. Žinoma, keisis ir svaro kursas…

Gintautė Černiauskienė, uteniškė

Didžiosios Britanijos išstojimu iš ES per daug nesidomėjau. Tačiau, manau, kad sprendimas tikrai apgalvotas ir logiškas. Tokia didžiulė šalis, kaip Anglija yra stipri ir nebūdama ES nare. Labiausiai panikuoja tik nelegalai ir tie, kurie naudojasi valstybės teikiamomis paramomis ir suteiktomis garantijomis. Tačiau iš esmės kategoriškos nuomonės šiuo klausimu neturiu, reikėtų išsamiau pasidomėti šia situacija.

Aistė, uteniškė

Manau, kad nemaža dalis balsavusių už Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos nė nežinojo tiksliai, už ką balsuoja. Per mažai buvo skelbiama informacijos. Vieni grindė savo balsavimą tuo, kad Jungtinė Karalystė daugiau neįleis svetimtaučių, kiti galvojo, kad per daug mokama Europos Sąjungos pinigų į fondus, o atgal nieko negaunama. Tačiau realios situacijos niekas neatskleidė. Visi sunerimo tik po balsavimo. Sprendžiu apie tai, iš to, kiek žmonių pasirašė peticiją dėl pakartotinio balsavimo, o jų buvo tikrai daug. Manau, svetimtaučiai, gyvenantys ten, tikrai kol kas nieko nepajuto. Jaučiasi tik pinigų atžvilgiu, jei reikia pervesti pinigus į Lietuvą, svaro kursas šiuo metu yra labai žemas. Dėl ateities jokių baimių neturiu. Taikysiuosi prie situacijos. Mąstau blaiviu protu, visų nesusodins į lėktuvą ir neišskraidins. Mano nuomone, šis įvykis palies tuos asmenis, kurie gyvena iš valstybės pašalpų. Ilgą laiką nedirba ir nemoka valstybei mokesčių. Taip pat palies tuos, kurie tik nori įvažiuoti į šalį. Gali būti iškelti atitinkami reikalavimai norint atvykti ar įsikurti. Bet niekas nežino, kaip ir kas bus. Kokios bus sutartos išstojimo sąlygos. Nes, manau, Anglija nenori prarasti prekybinių ryšių su Europos Sąjungos narėmis, o narės neleis per daug riboti migravimo į pačią UK. Pagyvensime ir pamatysime, kokia bus situacija. Prisitaikėme atvažiavę prie naujovių, jei reikės, taikysimės ir toliau.

Renata

Renata, uteniškė

Trumpai tariant nei pritariu išstojimui iš Europos Sąjungos nei nepritariu. Nemanau, kad kas nors pasikeis. Kad ir kas benutiktų, Anglija vis tiek glaudžiai bendradarbiaus su Europos Sąjungos narėmis. Tereikės vėl iš naujo susidėlioti visą teisinę bazę nesant ES nare. O lietuviams gyvenantiems ten, taip pat nelabai kas pasikeis. Kaip žmonės dirbo, taip ir dirbs.

Benas Stegvilas

Benas Stegvilas, uteniškis, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje

Manau, šiek tiek sumažės emigracija iš Lietuvos. Kai kurie planavusieji emigruoti, vis tik pasiliko kol kas Lietuvoje esant tokiai situacijai, kada nežinia, ar Didžioji Britanija pasiliks ES ar nebe. Manau, nemažai lietuvių netgi sugrįš atgal į Lietuvą. Tikiu, kad jaunimui, mokančiam anglų kalbą, turintiems darbus tikrai niekas nepasikeis. Tad nėra ko bijoti. Labiau išgyvena vyresnio amžiaus žmonės, kurie dirba sunkius darbus laukuose ar fabrikuose. Dirbantiems per įdarbinimo agentūras, kurios ne kasdien suteikia darbo taip pat iškyla grėsmė. Todėl, kaip ir minėjau, labiausiai bijo nemokantys kalbos ir dirbantys nekvalifikuotus darbus. Ar situacija labai pasikeis, matysime ateityje, dar anksti kažką prognozuoti.

Ignas Petravičius, uteniškis

Mano nuomonė apie Anglijoje susiklosčiusią situaciją yra vienareikšmiška. Šis poelgis tikrai neatneš naudos nei pačiai Britanijai, nei Europos Sąjungai. Šie dveji metai bus labai įdomūs, nes būtent per juos reiks abiems šalims susitarti ir suderinti visus klausimus ir neaiškumus. Iš dalies suprantu ir pačius anglus, išreiškusius tokią savo nuomonę. Anglai paprasčiausiai nori išsivalyti šalį nuo atvykstančiųjų išnaudotojų, tokių, kurie naudojasi pašalpomis ir nedirba, daro nusikalstamą veiką ir nesuka sau galvos. Tie, kurie atvažiuoja ne dirbti, o gauti pašalpas, niekur nėra laukiami ir pageidaujami. Dar situaciją paspartino pabėgėlių krizė. Taigi, situacija paini, tačiau tikimės, jog išsispręs ir sprendimas bus teisingas, po kurio visi liks patenkinti ir neteks gailėtis.

Vilius Spietinis

Vilius Spietinis, uteniškis

Mano nuomone, sprendimas išstoti iš Europos Sąjungos yra labai prastas pasirinkimas. Manau, žmonės pasigailės taip kvailai nubalsavę. Apskritai, šiame referendume daugiausia balsavo vyresni nei 45 metų žmonės, o jaunimas vis tik nutarė likti Europos Sąjungoje. Šiuo metu jaunimas tikrai nėra tokių siaurų pažiūrų kaip vyresni žmonės, kurie tepažįsta savo kiemą. O kas laukia ateityje, pamatysime. Gyvenu Lietuvoje, tad baimės po išstojimo manęs nekliudo, tačiau turiu daug pažįstamų, kurie yra išvykę, kaip seksis jiems pamatysime per šiuos dvejų metus.

Kalbino ir fotografavo Edita Daujotienė

1448 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.