Home » Gallery » Švietimas » Utenos rajone uždarytos dar trys mokyklos

Utenos rajone uždarytos dar trys mokyklos

Utenos rajone uždarytos dar trys mokyklos

Kristina SAKAITĖ

Jau tampa įprasta, kad Rugsėjo 1-ąją Lietuvos miestų mokyklos pasitinka tuštesniais suolais, uždaroma vis daugiau švietimo įstaigų. Ne išimtis ir šie naujieji mokslo metai. Vien Utenos rajone nuo rugsėjo nebeveiks trys mokyklos.

Direktorė pasitraukė iš pareigų

Kaip informavo Utenos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas, savivaldybės tarybos spendimu likviduota Leliūnų mokykla, kurioje buvo telikę keliolika mokinių. Patys mažiausi bus pavežėjami į Antalgę, kur mokysis ikimokyklinėje ir pradinėse grupėse, kiti lankys miesto mokyklas.

Nebelieka ir Sudeikių mokyklos, kurioje mokėsi vos 5 pradinukai. Geltonieji autobusiukai šiais mokslo metais juos vežios į Vyturių progimnaziją ir kitas ugdymo įstaigas. Miestelyje veikia Sudeikių daugiafunkcis centras, kuriame ugdomi ikimokyklinio amžiaus vaikai, vyksta vaikų ir suaugusiųjų neformalusis ugdymas.

Utenos jaunimo mokykloje, kažkada sukurtoje „sunkiems“ paaugliams, nebelieka ugdymo klasių, o buvę mokiniai pasklido po kitas mokyklas: vyresnieji perėjo mokytis į Utenos regioninį profesinio rengimo centrą, o jaunesnieji, pasak vedėjo, integruojasi į bendrojo ugdymo mokyklas. Utenos jaunimo mokykla keičia pavadinimą ir tampa Vaikų ir jaunimo užimtumo centru, kuriame veikia įvairios jaunimo erdvės, jaunimo centras ir neformalus ugdymas.

Permainos ir „Žiburio“ pradinėje mokykloje, kuri prijungiama prie Aukštakalnio progimnazijos ir tampa jos skyriumi.

Užpalių gimnazija mokslo metus pasitinka be vadovės – rugpjūčio 27 d. Utenos rajono savivaldybės taryba patenkino Virginijos Stukienės prašymą savo noru atleisti ją iš direktorės pareigų. Puse etato nepanorusi likti dirbti V. Stukienė gimnazijai vadovavo 10 metų. Kol konkurso būdu bus išrinktas naujas vadovas, buvusią direktorę pakeis laikinai pareigas einantis Vyžuonų pagrindinės mokyklos direktorius Rimantas Žvirblis.

Fizikų ir chemikų deficitas

Lyginant su praėjusiais metais, Utenos rajono mokyklose mokysis 170 mokinių mažiau, t. y. per 4 tūkst. vaikų. Juo mokys daugiau nei 700 pedagogų. „Mokytojų mažėja, ypač vyrų, tačiau mokinių mažėja sparčiau, – teigia R. Kraulišas. – Apie mokytojų perkvalifikavimą daug kalbama, tačiau, manau, ateityje išliks patys stipriausi mokytojai, dalis turės pasitraukti. Mokiniai keičiasi, bet to proceso mes nesustabdysime, todėl turi keistis ir mokytojai – ieškoti naujų mokymo metodų, tobulėti informacinių technologijų srityje, nes tai, kaip pateikiama mokymo medžiaga šiandien, vaikui nėra priimtina. Mes, pedagogai, truputį vėluojame. Išties, iššūkiai mokytojams yra dideli ir kasmet jie auga. Persikvalifikavimas vyksta: pradinių klasių mokytojai tampa ikimokyklinio ugdymo pedagogais. Kiti pritaiko savo žinias neformaliame suaugusiųjų švietime. Bet kas geriau gali orientuotis profesinėje veikloje, jei ne pedagogas? Todėl, netekus darbo, jam lengviausia matyti, kokia veikla bus perspektyvi.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas / Redakcijos archyvo nuotraukos

Dalis Utenos pedagogų išvyksta dirbti į kitus rajonus, mažiausia galimybė įsidarbinti savo mieste – pradinių klasių mokytojams. Situacija paradoksali: mokytojai ieško darbo už 100 kilometrų, o švietimo specialistai jau nerimauja, kas ateityje mokys vaikus. Dalis dabar dirbančių mokytojų jau brandaus amžiaus. Į Lietuvos edukologijos universitetą šiais ir praėjusiais metais nėra įstojęs nė vienas fizikas ar chemikas. „Turėtų būti keliamas pedagogo profesijos prestižas. Mokytis turėtų ateiti patys geriausi, o ne tie, kurie neįstojo kitur. Jaunus specialistus turėtų motyvuoti atlyginimas. Tuomet ir su pedagogais, ir su jų kompetencija viskas bus gerai. Šiuo metu valstybė dar neišsprendė tų problemų“, – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas.

Geltonųjų autobusiukų parką šiais metais papildys dar vienas, kuriuo bus pavežėjami vaikai į Daugailių pagrindinę mokyklą. Į įvairias Utenos rajono mokyklas mokiniai pavežėjami 12 geltonųjų autobusiukų.

Populiariausios – slaugos ir kosmetologijos studijos

Utenos kolegijoje naujuosius mokslo metus pradeda 458 pirmakursiai, dar 29 studentai įstojo į aukštesnį kursą. Kaip informavo Utenos kolegijos atstovė ryšiams su visuomene Ramutė Kavoliūnienė, šiais metais 7 proc. daugiau studentų gavo valstybės finansuojamą vietą (2015 m. studijų krepšelį gavo 200 studentų, 2016 m. – 214 ). Daugiausia studentų atvyko iš Utenos ir Vilniaus apskričių. Utenos kolegijoje šiais metais populiariausios studijų programos: bendrosios praktikos slauga, kosmetologija, burnos higiena, buhalterinė apskaita, informacinių sistemų inžinerija, aplinkos apsaugos inžinerija, transporto verslas.

IMG_1544

Utenos regioninio profesinio mokymo centro (RPMC) direktorius Zenonas Alekna informavo, kad likus vos trims dienoms iki rugsėjo pirmosios priimta beveik 250 mokinių – tiek ir buvo planuota. Priėmimas dar nesibaigė – dažnai mokiniai suskumba rašyti prašymus pirmosiomis rugsėjo dienomis. Utenos RPMC laukiami norintys mokytis viešbučių darbuotojo specialybės po 10 klasių. Centro direktorius džiaugiasi, kad populiarumo sulaukė šių metų naujiena – apskaitininko-kasininko profesija, didžiausios mokinių grupės surinktos mokytis automobilių mechaniko ir statybininko -apdailininko profesijos.

 

2630 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.