Home » Kultūra » Naujajame bibliotekos sezone bus ir cheminių bandymų

Naujajame bibliotekos sezone bus ir cheminių bandymų

Naujajame bibliotekos sezone bus ir cheminių bandymų

Kristina SAKAITĖ

Šimtatūkstantiniu Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos knygų fondu naudojasi 25 proc. visų Utenos rajono gyventojų. Tačiau biblioteka, kurioje tik išduodamos ir grąžinamos knygos, jau seniai praeityje. Prieš devynerius metus atsinaujinusioje ir vienoje moderniausių šalyje bibliotekų vyksta mokymai, susitikimai, konferencijos.

Prasidedant renginių sezonui Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė ir skyrių vadovės pristatė numatomas  veiklas. Rudenį ir žiemą uteniškiai vėl kviečiami į diskusijas su klubo „Civitas“ lektoriais: politikais, mokslininkais, literatūros mėgėjai – į knygų pristatymus bei susitikimus su jų autoriais, taip pat spektaklius, literatūrines improvizacijas. Vaikams bus sekamos pasakos, kvies šešėlių teatras, edukacinės dirbtuvės.

Susitikimai su kraštiečiais ir keliautojais

Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Regina Mikalauskienė pasidžiaugė, kad rudenį dauguma grįžta prie knygų, renginių, kelia savo dvasią prieš ilgus žiemos vakarus. „Kadangi šie metai jubiliejiniai ir miestui, ir bibliotekai (Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka mini 85-erių metų sukaktį – red. past.), parengėme kultūros edukacijos projektą „Biblioteka – kultūros vartai“, kuriame numatytos kūrybinės diskusijos ir kiti renginiai. Ši veikla tęsis iki sausio mėnesio. Numatomi profesionalų pasirodymai: spalio mėnesį Lietuvos teatro sąjungos aktoriai Ramutis Rimeikis, Vaiva Mainelytė pristatys muzikinį-literatūrinį spektaklį pagal Justino Marcinkevičiaus dramą „Mindaugas“. Spalio 6 d. vyks Šiaulių dramos teatro aktoriaus Vlado Baranausko monospektaklis „Akių sunka“ apie poeto, vyskupo Antano Baranausko gyvenimą ir kūrybą. Spektaklyje susipina dokumentika, dienoraščiai, laiškai, pajuokavimai ir vis kita, ko nerasi vikipedijoje apie šį lietuvių literatūros klasiką“, – numatomus renginius vardijo R. Mikalauskienė.

Pasak pavaduotojos, planuojami susitikimai su žymesniais išeivijos rašytojais, poetais. Viena iš viešnių – jau keletą kartų Utenos bibliotekoje svečiavusis Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, poetė, rašytoja Aldona Ruseckaitė. Ji pristatys savo naująją tyrinėjimų knygą „Žemaitės paslaptis“. Uteniškiai galės dar kartą susitikti su Svajūnu Sabaliausku Geladuoniu, kuris gyvena Arijoje ir Utenoje jau pristatė savo knygą apie aktorę Rūtą Staliliūnaitę. Dabar autorius pasakos apie naują savo kūrinį – knygą „Atviri pokalbiai su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais“. Į susitikimą planuojama pakviesti bent porą šio knygos herojų, vienas iš jų – Korenelijus Platelis.

Kita grupė renginių – susitikimai su rašytojais kraštiečiais. Sauliaus Šaltenio kūrybos gerbėjai galės padiskutuoti su autoriumi apie jo knygą „Žydų karalaitės dienoraštis“. Spalio 12 d. į biblioteką pakvies produktyviausia Utenos rašytoja – Regina Guntulyte, kuri pristatys savo naują romaną „Laikas nesustoja“. Tai baigiamoji trilogijos „Naktinis ekspresas“ ir „Už posūkio“ dalis.

Nebus užmirštos ir skaitytojų pamėgtos kelionių knygos bei jų autoriai, išnaršę daugybę šalių. Utenoje dirbančios gydytojos Ritos Šemelytės ir Vytauto Brazausko knygoje „Ugnies ir ledo kelionė“ – įspūdžiai iš Antarktidos ir Naujosios Zelandijos. Anykštėnas Vidmantas Šmigelskas pristatys knygą apie emigraciją, kurioje dalijasi pamąstymais, kodėl ji prasidėjo bei kokios galimos pasekmės.

Bus tęsiamos diskusijos su mokslo ir politikos veikėjais. Artimiausia – su politologu Linu Kojala.

 

Kurs etnografinius maršrutus

Informacijos išteklių ir inovacijų diegimo skyriaus vedėja Laima Lapinienė pristatė naujus projektus. Šiais metais gavusi paramą biblioteka atnaujins ankstesnį projektą – žaidimą „Iššūkis“, kurį sukūrė 2010 m. Žaidimas plėsis, jis bus pristatytas Vilniaus ir Kauno savivaldybių bibliotekose. Žaidimas buvo pripažintas ir įvertintas tarptautinių ekspertų, o prieš 3 metus laimėjo Europos komisijos organizuotą konkursą, jam suteiktas nacionalinis apdovanojimas už geriausią turinį. Jaunieji uteniškiai matys atnaujintą žaidimo versiją, su naujais klausimais ir užduotimis.

Šiais metais biblioteka pradėjo vykdyti projektą „Kultūra kitaip“, skirtą jaunimo etnokultūriniam ugdymui, pasitelkiant šiuolaikinių technologijų galimybes ir inovatyvius edukacinius metodus. Naudojantis mobiliųjų aplikacijų programa bus sukurti kraštotyriniai etnografiniai maršrutai – lengvi ir sudėtingesni, jais keliaudami žmonės atliks įvairias užduotis, mokysis. Pėsčiomis ar dviračiu galė keliauti vaikai, seneliai, šeimynos. Vasarą uteniškiai jau galėjo išbandyti vieną netolimą maršrutą „Vasaros keliautojas“ neišklysdami iš Utenos miesto ribų.

Vyr. bibliotekininkė Dainora Narkūnienė pateikė informaciją apie neformaliojo švietimo užsiėmimus. Bibliotekoje veikia du būreliai, susiję su informacinėmis technologijom. Nuo praėjusio vasario pradedantieji gali lankyti robotikos užsiėmimus arba rinktis naują – šiuolaikinių technologijų pažinimo būrelį, kuriame mokoma konstruoti, programuoti, sportuoti su judesio atpažinimo įranga ir pan. Rudenį pradėjo veikti mažųjų literatų klubas, kuriam vadovauja D. Narkūnienė. Būrelis 7–10 m. vaikams, jie skatinamai atrasti skaitymo malonumą, kūrybos džiaugsmą.

Pasak V. Garunkštynės, metų pradžioje Vyriausybės priimtas sprendimas dėl papildomo ugdymo krepšelių, kurie dabar pasiekia ne tik mokyklas, bet ir kitas institucijas, labai išjudino užsiėmimus organizuojančias įstaigas. „Mes pradėjome nuo robotikos būrelio, dabar išsiplėtėme. Jeigu užsiėmimai patiks vaikams ir jų tėvams, tuomet būreliai klestės. Tačiau konkurencija išlieka“, – teigė bibliotekos direktorė.

Studijuoti – tik nuo 50-ties

Dar vienas bibliotekoje veiksiantis „būrelis“ – Utenos trečiojo amžiaus universitetas, į kurį šiemet įstojo 47 nauji nariai. Universitetas kasmet populiarėja ir jame moksi per 320 studentų, kurių amžius nuo 50 metų iki… Iš penkių fakultetų daugiausia smalsuolių ir kelionių mėgėjų sutraukia kultūros pažinimo ir turizmo fakultetas, „kūdžiausias“ – politologijos fakultetas.

Direktorės pavaduotoja Biruta Vaškelienė pabėrė įdomių skaičių: per dieną bibliotekoje apsilanko 470 žmonių ir apie 70 virtualių lankytojų. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos ir jos padalinių dokumentų fonduose – beveik 290 tūkst. leidinių, per 107 tūkst. knygų, žurnalų ir kt. leidinių yra kaimo bibliotekose. Skaitytojo kortelę turi beveik 10 tūkstančių nuolatinių bibliotekos lankytojų – maždaug ketvirtadalis  rajono gyventojų.

Direktorė V. Garunkštytė priminė skaitytojams, ypač laukiantiems naujų knygų: tie, kuriuos gąsdina eilės, knygas gali rezervuoti internetu.

Cheminiai bandymai bibliotekoje

Jau nebe pirmus metus erdvėje vaikams – „Pasakų ložėje“ vyksta teatralizuoti pasakų skaitymai, bibliotekininkės pačios persirengia knygų personažais. Šiuos pasakojimus-vaidinimus, kurie vyksta pirmadieniais ir antradieniais nuo 10 val. pamėgo darželinukai ir jaunesnių klasių moksleiviai. Trečiadieniais ir ketvirtadieniais vaikai gali apsilankyti šešėlių teatre, kuriame vaidina bibliotekininkių pagamintos lėlės. Bibliotekos darbuotojos neslepia, kad tokių vaidinimų idėją parsivežė iš Vilniaus knygų mugės. Penktadieniais vyksta garsiniai pasakų skaitymai vaikams.

Kūrybiniai atradimai laukia „Literatūrinių relaksacijų bibliotekoje“ metu. Pirmas renginys įvyks rugsėjo 28 d., kai vaikai susitiks su rašytoju Vytautu V. Landsbergiu ir išgirs muzikinę pasaką „Arklio Dominyko meilę“.   Spalio 11 d. vyks susitikimas su vaikų mėgiama rašytoja Renata Česūniene, kuri pristatys savo knygelę „Mėgintuvėlio kelionė“. Vaikai galės atlikti nesudėtingus chemijos bandymus. Spalio 25 d. bus susitikimas su rašytoja Lina Žutaute ir jos milžiniško populiarumo sulaukusia heroje Kake Make. Lapkričio mėnesį rašytojo Tomo Dirgėlos kūrybos gerbėjai laukiami literatūriniame-muzikiniame renginyje. „Apie raganą Šiokiątokią“ pasakos knygos autorius, o muzikuos – aktorius Giedrius Arbačiauskas.

Lapkričio 23 d. diena biblioteka kviečia mažuosius ir jų tėvelius į „Lėlės“ teatro spektaklį „Pasaka apie vėžliuką“, o gruodžio 2 d. vyks kūrybinės edukacinės-dirbtuvės „Judantis knygos pasaulio paveikslas“, kurias ves dailininkė Sigutė Chlebinskaitė ir rašytojas Marius Jonutis.

 

 

 

dsc_2005

Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė, pavaduotoja Biruta Vaškelienė ir Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Regina Mikalauskienė / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_2007

dsc_2014dsc_2008 dsc_2010 dsc_2013

2692 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.