Home » Gallery » Aktualijos » Taryboje – apie mokesčius, socialines problemas ir policijos reformą

Taryboje – apie mokesčius, socialines problemas ir policijos reformą

Taryboje – apie mokesčius, socialines problemas ir policijos reformą

.

Kristina SAKAITĖ

Praėjusį ketvirtadienį vykusiame Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstyti mokesčių lengvatų, socialinio būsto įsigijimo, taisyklių viešose vietose ir kiti klausimai, atsisveikinta su vienu iš Tarybos narių.

Posėdis prasidėjo sveikinimais ir atsisveikinimais. Su 45-uoju gimtadieniu pasveikintas Vaidas Lankauskas, Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Utenos skyriaus pirmininkas. Jam beveik rimtai linkėta laikytis vienuolikto Dievo įstatymo – dirbti sau ir kitiems.

Su kolegomis atsisveikino Tarybos narys Edmundas Pupinis. Į Utenos rajono savivaldybės tarybą jis renkamas nuo 1997-ųjų. Laimėjęs rinkimus jis atstovaus uteniškiams naujajame Seime.

Utenos rajono savivaldybės meras, posėdžio pirmininkas Alvydas Katinas, Tarybos narių vardu sveikindamas E. Pupinį laimėjus rinkimus Utenos vienmandatėje apygardoje, įteikė politikui paauksuotą pasagą ir priminė, kad būtų pasikaustęs, kai reikės kovoti už Utenos krašto žmonių reikalus.

„Blogiausia tada, kai nebūna diskusijos. Tuomet daroma daugiausia klaidų. Oponavimas skatina pasitempti <…> Tikiu, kad daugumos mūsų noras geras, galbūt matymas skirtingas“, – sakė E. Pupinis, linkėdamas kolegoms toliau efektyviai dirbti, diskutuoti, ieškoti bendros teisybės.

dsc_2091

Utenos r. savivaldybės meras Alvydas Katinas  įteikė ženkliuką-auksinę pasagą Edmundui Pupiniui, uteniškių interesus atstovausiančiam naujajame Seime/ Kristinos Sakaitės nuotraukos 

 

Verslo liudijimai kainuos mažiau

Tarybos nariai pritarė socialdemokratų frakcijos ir rajono trišalės tarybos siūlymui nuo kitų metų 10 proc. sumažinti fiksuoto pajamų mokesčio dydžius dirbantiems su verslo liudijimais Utenos r. savivaldybės teritorijoje. Dėl to į savivaldybės biudžetą patektų maždaug 3 tūkst. eurų mažiau.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 2016 m. (per 9 mėn.) uteniškiams išduoti 3448 verslo liudijimai. Įvairiomis veiklomis vertėsi beveik 1400 Utenos rajono gyventojų (beveik šimtu mažiau nei prieš metus). Daugiau nei 500 verslo liudijimų įsigijo asmenys iki 29-erių metų amžiaus. Jauniausias smulkusis verslininkas dar nesulaukė 17-kos.

Pagal veiklos grupes daugiausia žmonių su verslo liudijimais darbuojasi prekybos srityje,

labai populiarios ir automobilių remonto, kirpyklų, statybos, medienos gaminių gamybos, kaimo turizmo paslaugos. Didžiausias fiksuotas pajamų mokestis (dirbantiems Utenos r. savivaldybės teritorijoje) kitąmet sieks 174 eurus, mažiausius mokesčius mokės langų valytojai, dovanų pakuotojai, šunų kirpėjai ir kt. – 16 eurų. Dirbantiems su verslo liudijimais neribojant teritorijos fiksuotas pajamų mokestis išliks 684 eurai. Taip pat išlieka anksčiau numatytos mokesčių lengvatos su verslo liudijimais norintiems pradėti veiklą bedarbiams, neįgaliesiems, nepilnamečiams ir kitiems asmenims. Verslo liudijimai Utenos r. savivaldybėje vieni pigiausių regione. Pvz., besiverčiantys poilsio parkų ir paplūdimių veikla Anykščių savivaldybėje moka 10 kartų daugiau.

Pirks 20 socialinių būstų

Pritarta sprendimo projektui dėl socialinių būstų plėtros įgyvendinant projektą ir pasinaudojant ES lėšomis. Pagal sutartį numatyta, kad būstai bus perkami tik mieste, ne kaimo teritorijoje, iš viso numatyta nupirkti 20 vieno ir dviejų kambarių butų su daliniais arba visais patogumais. Būstams pirkti reikės beveik pusės milijono eurų, didžiąją dalį lėšų sudaro ES fondų parama, iš savivaldybės biudžeto per trejus metus bus skirta beveik 75 tūkst. eurų. Utenoje socialinio būsto eilėje laukia per 300 asmenų.

 

Įmonėms – mokesčių lengvatos

Tarybos nariai balsavo už mokesčių lengvatas verslo įmonėms, remiančioms savivaldybės kultūros ir sporto renginius. UAB „Autopervežimai“ 2016 m. suteikta žemės nuomos mokesčio lengvata – 1500 Eur. Dvigubai didesne suma įmonė parėmė krepšinio klubą „Juventus“.

Nekilnojamo turto ir žemės nuomos mokesčių lengvatos už 2016 m. suteiktos UAB „Baltijos polistirenas“ – 4,5 tūkst. Eur, UAB „Umaras“ – beveik 11 tūkst. Eur, UAB „Utenos mėsa“ – beveik 4 tūkst. Eur, UAB „Švyturys-Utenos alus“ – 65 tūkst. Eur.

Švęsti – tik su kaimynais

Taryba pritarė projektui „Darnaus judumo Utenos mieste plano rengimas“, kurio pareiškėja – Utenos rajono savivaldybės administracija. Preliminari projekto vertė – 15,7 tūkst. eurų, iš jų savivaldybė dalis – 2355 eurai. Projekto metu bus parengtas bendrasis – transporto, pėsčiųjų, dviračių – judumo planas, kurio sprendiniai papildys bendrąjį planą.

Pritarta sprendimo projektui dėl triukšmo prevencijos Utenos rajono viešosiose vietose. Taisyklėse nurodoma, kad triukšmingi renginiai viešosiose vietose gali vykti nuo 8 iki 23 val., numatytos  išimtys – Joninių naktis, naujametiniai, miesto šventės renginiai.

Taip pat draudžiama naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22.00 val. iki 8.00 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka išduotas leidimas), kitu teisės aktuose ar Utenos rajono savivaldybės tarybos nustatytu laiku. Šiam draudimui paliekama vietos interpretacijai, nes taisyklė galioja tik tuo atveju, jei triukšmas trikdo viešąją rimtį. Kitaip tariant, jei švęsite kartu su kaimynais, išvengsite pretenzijų dėl viešosios rimties trikdžių…

Policija neblaivins

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Vytautas Vaiškūnas pristatė Lietuvos policijos vystymosi gaires 2016–2020 m.

Šalyje jau dabar prieštaringai vertinama policijos restruktūrizacijos reforma, po kurios daugiau pareigūnų turėtų išeiti dirbti į gatves, policijos darbas būtų orientuojamas ne į nusikaltėlį, o į nukentėjusį asmenį, pirminės grandies pareigūnams didinami atlyginimai iki 600 eurų, 80 budėtojų dalių perorganizuotos iki 10. Taip pat numatoma rajono komisariatuose sujungti viešąją ir kriminalinę policiją, protokolai, pareiškimai bus perkelti į elektroninę erdvę, planuojamos kitos permainos.

Tarybos narys Vaidas Lankauskas domėjosi, kiek gali spartėti įvykio ištyrimo procesas po reformos ir pateikė konkretų vagystės atvejį, kai nukentėjusysis išsiaiškina nusikaltėlius greičiau nei policija.

V. Vaiškūnas aiškino, kad procesai užtrunka ir 9 mėnesius ar net metus, ir reikėtų žiūrėti kiekvieną atvejį atskirai.

Nuo kitų metų sausio įsigalioja naujas administracinių nusižengimų kodeksas, kuriame nėra numatytas administracinis areštas. Naikinant areštines, kol kas vienintelė areštinė apskrityje liks Utenoje, kurioje įtariamieji bus laikomi iki 48 val.

Uždarius areštines bus sutaupyta lėšų – viršininkas pateikė pavyzdį, kad vien Visagino areštinė prieš uždarymą tik už vandenį sumokėdavo 6 tūkst. eurų per mėnesį.

Rimantas Dijokas domėjosi, ar policija žino, kokie svečiai atvyksta į Uteną. Neseniai buvo suimtas vėlyvu metu miesto gimtadienį su užsienio svečiais švenčiantis vicemeras. Tarybos narys taip pat domėjosi pabėgėlių klausimu: ar svarsto policija, kur saugiau juos apgyvendinti ir pan.

Utenos policijos vadovas sakė, kas Lietuva nėra totalitarinė valstybė, kad policija privalėtų žinoti apie svečių vizitus. Policija gaunanti informacijos iš savivaldybės apie rizikos šeimas, masinius renginius.

Kalbėdamas apie pabėgėlius, viršininkas teigė, kad policija nevykdo jų apsaugos funkcijų, nebent tai susiję su ikiteisminiu tyrimu. Taip pat reaguotų į situaciją iškilus problemai.

Paklaustas dėl išblaivinimo įstaigos Utenoje, nes blaivintojų funkciją dabar atlieka medikai, neretai susiduriantys su agresyviais asmenimis, V. Vaiškūnas teigė, kad priverstinis išblaivinimas – žmogaus konstitucinių teisių pažeidimas, ir blaivyklų negali būti. Jei prireiks, medikus ligoninėse apsaugos policija. „Policija nemoka detoksikuoti. Jeigu žmogus guli apsvaigęs nuo alkoholio – tai medikų problema, jei vaikšto – policijos problema“, – įsitikinęs Utenos apskrities VPK viršininkas.

Šiuo metu Lietuvos policija dalyvauja bendrame projekte su latviais. Jeigu projektas bus laimėtas, Utenos r. savivaldybė gautų 50 tūkst. eurų išmaniosioms vaizdo kameroms įsigyti. Pagaliau sulaukta ir remonto – bus apšiltinami policijos pastatai Utenio a. ir Maironio gatvėje.

Rokiruotė

Be nuolatinio vadovo mokslo metus pradėjusiai Užpalių gimnazijai laikinai vadovaus Viktorija Vilūnienė. Direktoriaus funkcijas jai pavesta vykdyti nuo spalio 31 d. V. Vilūnienė priimta į gimnaziją dirbti 0,5 etato direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Atleidus iš darbo ilgametę gimnazijos direktorę Virginiją Stukienę, šiai mokslo įstaigai laikinai vadovavo Vyžuonų pagrindinės mokyklos direktorius Rimantas Žvirblis.

Konkursas direktoriaus vietai užimti bus skelbiamas lapkričio vidury.

Integruos pabėgėlius

Taryba išklausė informaciją apie socialinės politikos Utenos rajone situaciją ir perspektyvas.

Statistikos departamento duomenimis, Utenos rajone 2016 m. sausio mėn. gyveno 40148 žmonės, iš jų per 9 tūkst. – pensininkų, beveik 3 tūkst. – neįgaliųjų. 2015 m iš Utenos rajono emigravo beveik 500 žmonių.

Šiais metais socialinę pašalpą gavo beveik 1000 rajono gyventojų, nemokamą maitinimą – per 800 mokinių. Liūto dalį socialinės paramos sudaro valstybinės šalpos išmokos, kurioms šiemet skirta 4138,38 tūkst. eurų.

Utenos rajone globojami 88 vaikai, 36 yra įvaikinti.

Pranešėja – Utenos r. sav. administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė informavo, kad Utenos rajono savivaldybės atstovai dalyvavo pasitarime LR prezidentūroje dėl pabėgėlių. Į Lietuvą daugiausia pabėgėlių atvyksta iš Turkijos ir Italijos. Pabėgėlių centre jie gyvena iki 3 mėn. Šiuo metu ten gyvena daugiausia daugiavaikės – 7–9 vaikus auginančios šeimos. Dauguma jų per tris mėnesius nesugeba išmokti lietuvių kalbos ir ši užduotis teks savivaldybėms. Šios turės padėti pabėgėliams ne tik išmokyti lietuvių kalbos, bet ir susirasti būstą, darbą, užtikrinti vaikų socializaciją.

dsc_2079

dsc_2083

dsc_2074

dsc_2107

dsc_2075

dsc_2094

dsc_2099

dsc_2102

dsc_2084

dsc_2085

1612 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.