Home » Kultūra »           Kalvystė nenyksta

          Kalvystė nenyksta

          Kalvystė nenyksta

 . 

Antanas KIBICKAS 

Dienos vis dar trumpėja, o vakarai vis ilgesni. Mėnulis buvo arčiausiai žemės, bet jį retas žmogus tematė, mat žemė apsigaubė storais debesimis ir prieblanda. Sniegui ištirpus, vėl tapo neaišku, ar rudeniu gyvenam, ar žiema, nors kalendoriuj jau lapkričio vidurys. Kaime lauko darbai sustojo, bet kūrybinė žmonių ugnelė dega ištisus metus. Štai praėjusį penktadienį  Ignalinos rajono Linkmenų bendruomenės centre nukaldintus dirbinius pristatė seniūnijoje gyvenantys kalviai: Mykolas Mačiulis, Raimondas Žievys, Povilas Noreikis, Gintautas Snieška.

Atsirado proga pasigrožėti dabar jau reto amato pavyzdžiais, pabendrauti ir realiai pajusti poreikį kurti. Puoselėdami savo namų aplinką, puošdami trobesius, vyrai nusikala vieną kitą dekoratyvinį darbelį, o kitas, žiūrėk, ir žemdirbišką padargą pasidaro. Raimondui Žieviui kalvystė – tas amatas, kuris yra ne tik kūryba, bet ir pragyvenimo šaltinis. Jo darbai pasklidę po Lietuvą ir jau keliauja už jos ribų.

Pagrindinis kalvio įrankis – plaktukas. Tad renginio pradžioje buvo apžiūrėta centro patalpose išdėstyta plaktukų kolekcija, kurioje sukaupta per penkis šimtus eksponatų. Dabar ji tapo gausesne, mat seniūnijos kalviai padovanojo keletą savadarbių įrankių.

Beje, Linkmenų pavadinimą galima suprasti ir taip – Link menų. Šis ramus miestelis įsikūręs prie Ūsių ir Žiezdro ežerų, tik paviršutiniškai žvelgiant gali atrodyti nuobodokai. Vaikštant neilgomis ir neseniai pavadinimą gavusiomis gatvėmis akį pavergia kruopščiai ir skoningai tvarkoma namų aplinka, ežerų pakrantės, keliai. Daug kalvių darbų nepateko į ekspoziciją seniūnijos patalpose.

Tai metalinės tvoros, vartai, tiltukų ar laiptų atramos, dekoratyviniai sodų puošiniai… Kitaip ir būti negali. Visko nesutalpinsi į vieną vietą – nei metalo, nei medžio dirbinių, nei muzikos, dainų ir pasakojimų, kurie tūno linkmeniškių kūryboje.

Susirinkusiems buvo smagu pavakaroti, nes renginį gyvino Dūkšto kultūros namų ansamblis, vietos muzikantai. Linkmenų seniūnas J. Alekna kalviams įteikė padėkos raštus.

 

 

img_9151

Plaktukų muziejuje / Antano Kibicko nuotraukos

img_9122

 

img_9163 img_9173

img_9181

img_9179

img_9174

img_9119

 

1651 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.