Home » Gallery » Aktualijos » Švenčių stebuklo belaukiant

Švenčių stebuklo belaukiant

Švenčių stebuklo belaukiant

.

Algis CIBULSKAS

Gruodis – paskutinis metų rato mėnuo. Dalis atidūstame, kad vėl senstelėjome dar vieneriais metais, kiti gi su džiaugsmu laukiame spalvingiausių metų švenčių. Laukiame, lyg vaikai tikėdamiesi, jog nutiks kažkas malonaus ir stebuklingo, jog ateinantys metai atneš mūsų gyvenime džiaugsmingų permainų.

cibulskas

Laukiame ir… o, Dangau! Atrodo, kad svajonės pildosi su kaupu! Elektroninio pašto dėžutėje randame gundantį pranešimą: „Gerbiamas nugalėtojau, mums malonu pranešti, kad Jūs laimėjote Australijos tarptautinėje loterijoje! Visi laimėtojai buvo atrinkti kompiuteriu pagal elektroninio pašto adresą.“ Toliau laiške įtikinėjama, kad laimėjote 750 tūkst. USD, kviečiama dalyvauti antrame loterijos rate, kuriame bus galima laimėti 2,5 mln. USD, ir prašoma nurodyti konkrečius asmens tapatybę atspindinčius duomenis. Arba kitas panašaus turinio laiškas: „Mielas drauge, mano vardas James Powell. Aš esu bankininkas, dirbu Finansų ir apskaitos skyriuje banke, kurio pavadinimo kol kas negaliu skelbti dėl saugumo priežasčių, bet greitu laiku pranešiu. Mūsų klientas, kurio sąskaitoje 23,5 mln USD, 2010-04-21 žuvo kartu su žmona ir dviem vaikais automobilio avarijoje Aflao greitkelyje. Nuo to laiko nepavyko surasti minėto kliento giminių ir artimųjų. Todėl aš pagalvojau, kad lėšas kaip paveldėtojas gali gauti asmuo, turintis tokią pačią pavardę ir tautybę kaip žuvusysis.“ Toliau pasakojama, kad žuvusysis buvo naftos gavybos Vakarų Afrikoje bendrovių vadovas, jo pavardė – kaip ir laišką gavusio asmens, pažada atsiųsti reikalingus užpildyti dokumentus dėl paveldėjimo. Draugiškai perspėja, kad bankas gali pareikalauti duomenų apie jūsų sąskaitą, į kurią reikėtų pervesti pinigus ir pan.

Analogiško pobūdžio džiaugsmingų pranešimų apie „netikėtą sėkmę“ galite sulaukti ir telefonu. Šiuo atveju apgavikas į mobiliojo ryšio telefoną atsiunčia pranešimą, kad jūs laimėjote loterijoje, akcijoje ar žaidime. Dažniausiai pranešama, kad laimėjote piniginį prizą, turistinę kelionę ar kokį nors daiktinį prizą – mobilųjį telefoną, plazminį televizorių ar pan. Tam, kad pranešimas būtų įtikinamesnis, neretai prisiderinama prie prekybininkų organizuojamų akcijų, metinių švenčių. Kartais bandoma įteigti, kad prekybos centre esate atrinktas kaip atsitiktinis pirkėjas. Toliau pranešime nurodoma, jog norint gauti minėtą laimėjimą, reikia į konkrečią sąskaitą pervesti tam tikrą pinigų sumą, reikalaujama sumokėti „laimėto daiktinio prizo“ pridėtinės vertės mokestį, nupirkti mobiliojo ryšio telefono sąskaitos papildymo kortelių ir padiktuoti jų kodus, prašoma paskambinti nurodytu numeriu ar pan.

Suprantama, gavus tokį laišką ar pranešimą, labai jau norisi patikėti ta „netikėta sėkme“, kurios galbūt daugelis laukėte ne vienerius metus pirkdami įvairių loterijų bilietus, dalyvaudami žaidimuose. Tačiau nereikėtų skubėti džiaugtis laimėjimu ir stačia galva pulti vykdyti nurodytų sąlygų. Įsidėmėkite, kad loterijų, akcijų ar žaidimų organizatoriai niekada nereikalauja iš anksto pervesti pinigų, sumokėti kokio nors mokesčio ar, tuo labiau, perduoti pinigus per atsiųstus tarpininkus. Tikrieji akcijų ir žaidimų organizatoriai nereikalauja laimėto piniginio prizo pervedimui pasakyti banko sąskaitų prisijungimo kodų ir slaptažodžių, nereikalauja pirkti telefono sąskaitų papildymo kortelių ir padiktuoti jų kodus.

Jei vis tik, gavę pranešimą, negalite numarinti klausimo „O gal aš tikrai laimėjau?“, raskite galimybę susisiekti su minimu akcijos organizatoriumi, bet tik ne pranešime nurodytu telefonu. Sukčiaus nurodytas telefono numeris nėra jau toks nekaltas – geriausiu atveju už skambutį nuo jūsų sąskaitos nuskaičiuos keletą ar keliolika eurų, blogiausiu – sukčiaus bendrininkas sugebės jus įtikinti. Jeigu jūs tikrai laimėjote mūsų šalyje vykusioje loterijoje, – apie prizo atsiėmimo sąlygas sužinosite nuvykę pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorių. O dėl įvairių „Afrikoje ar Australijoje vykusių loterijų“, įvairių „palikimų“, – patarimas būtų vienintelis: kuo greičiau išmesite tokią žinutę iš galvos – tuo būsite saugesni. Supraskite, kad apgavikams išmonės tikrai netrūksta. Jie įvairiais būdais kėsinasi užmegzti ryšį su asmenimis, užvaldyti žmonių kontaktinius ir banko duomenis, o vėliau panaudoti juos nusikalstamiems tikslams. Visus gaunamus pranešimus derėtų vertinti kritiškai, būti budriems ir jokiu būdu neatskleisti savo elektroninės bankininkystės kodų bei asmens tapatybės duomenų. Išgavę šią informaciją, piktavaliai ne tik „iššvarina“ gyventojų sąskaitas, bet ir jų vardu pasiima greituosius kreditus, kuriuos grąžinti tenka jau tikriesiems banko sąskaitų savininkams. Todėl nepraraskite budrumo ir neprarasite pinigų!

p1140941

 Pranešimai apie netikėtą sėkmę – dažnai tėra spąstai

1338 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.