Home » Gallery » Aktualijos » Kalėdinių eglių „medžioklė“ – ieškoma tiesių ir nebrangių

Kalėdinių eglių „medžioklė“ – ieškoma tiesių ir nebrangių

Kalėdinių eglių „medžioklė“ –  ieškoma tiesių ir nebrangių

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Visoje šalyje prekyba Kalėdinėmis eglutėmis jau įsibėgėjo. Utenos miškų urėdijoje prekiauti žaliaskarėmis pradėjo gruodžio 14 dieną. Dauguma įstaigų papuošę savo erdves eglėmis ir žybsinčiomis girliandomis jau gerokai anksčiau. Šeimos auginančios vaikus, kad smagiau mažiesiems būtų laukti švenčių, taip pat eglutes puošia nelaukdami Kūčių vakaro. Gal tik vyresnės kartos žmonės labiau linkę laikytis tradicijų ir žaliaskarę namuose puošia Kūčių vakarą. Aplankėme ir mes pora prekybos eglutėmis vietų. Pasidomėjome parduodamų eglučių kainomis, apie artėjančias šventes pasikalbėjome su pirkėjais apžiūrinėjančiais žaliąsias miško karalaites.

Utenos miškų urėdijos eigulė Žaneta Deveikienė urėdijos teritorijoje pardavinėjanti eglutes pasakojo, kad pirmąją dieną, pradėjus prekybą eglėmis, sulaukta vos 7 pirkėjų. „Visokių turime eglučių. Bet idealių tikrai nėra. Žmonės ieško gražesnių. Reikia pripažinti, kad miške medis idealus neužauga. Kad medis būtų idealus, simetriškas reikia pirkti arba plastmasinę, arba egles pirkti ten, kur jas specialiai augina Kalėdoms. Augintojai jas pageni, pakarpo. O pas mus eglutės tokios, kokios miške užauga. Mes jas pjauname retindami mišką arba nupjauname tas, kurios auga po elektros linijomis“, – sakė Žaneta Deveikienė. Moteris per keletą metų yra pastebėjusi, kad dažnesni pirkėjai jaunesni žmonės auginantys mažamečius vaikus. Taip pat ir seneliai, kurie eglę puošia ne tik dėl savęs, bet ir dėl anūkų. „Praėjusiais metais prieš šventes pardavėme iki 200 eglučių. Ir dauguma prašė nedidelių, iki 1,5 metro. O šiemet, žiūriu, nori didesnių“, – pastebėjimais dalijosi Ž. Deveikienė. Utenos miškų urėdijoje parduodamos nuo iki 1 metro aukščio iki 3 metrų eglės. Beje prekybos aikštelėje, tarp eglučių buvo ir keletas neaukštų pušelių. Ž. Deveikienės teigimu, retas kuris pirkėjas pageidauja namuose turėti šventėms papuoštą pušį. Bet tokių, kuriems namuose reikia būtent pušies kvapo, vienas kitas atsiranda. Eglutės iki 1 metro aukščio kainuoja 3 eurus, iki 2 metrų – 6 eurus, 2 – 3 metrų – 15 eurų. Virš 3 metrų aukščio eglės kainuoja 15 eurų, pridedant dar 15 eurų už kiekvieną papildomą metrą. Eglės šakos parduodamos po 1 eurą. Pasak Žanetos Deveikienės, pirmomis prekybos dienomis dar nejaučiamas intensyvus pirkimas. Daugiausiai klientų sulaukiama paskutines 2 dienas prieš Kūčias. Pasak moters, tuomet žmonės sulekia ir perka perdaug nesirinkdami, tokias kokios yra prekybos vietoje.

img_0022

Utenos miškų urėdijos eigulė Žaneta Deveikienė sako, kad šiemet populiarios aukštesnės eglutės / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Puošia tik gyvas eglutes

Vytautas, atvažiavęs į Utenos miškų urėdiją, tik apžiūrėjo žaliaskares. Nusipirkti nusprendė atvažiuoti vėliau kartu su vaikais. „Vaikams patiems įdomu išsirinkti eglę. Kasmet puošiame gyvą eglutę. Vieni žmonės sako, kad esu seno sukirpimo. Mano tėtis į namus atnešdavo gyvą eglutę ir aš nešu gyvą. Puošiame eglę įvairiais žaisliukais. Vaikai dar maži, bet jau yra ir patys pagaminę žaisliukų. Rūpinamės parsinešti eglę ir labai laukiame šventės“, – sakė Vytautas.

3,5 metukų dukrytę Emiliją auginantys Rasida ir Darius, atvažiavę į urėdiją eglutės, pasakojo, kad nuo tada, kai apsigyveno savo namuose visuomet puošia tik gyvą eglutę. „Auginame vaiką, nesinori, kad liestų plastmasinę eglutę. Anksčiau, kol neturėjome vaikelio, eglutę puošdavome pas senelius kaime per Kūčias. Dabar puošiame anksčiau. Dukrytė laukia, klausia: „Kada bus eglutė?“ Planavome ir pirkti važiuoti visi kartu. Bet vakare, grįžus iš vaikų darželio, jau tamsu, sunku būtų išsirinkti. Puošiame visi kartu pirktiniais žaisliukais. Dukrytei puošimas pats įdomiausias dalykas. Ji laukia, skaičiuoja ant pirštų kada bus Kalėdos. Kūčių vakarą svečiuojamės pas senelius. Ten ateina ir Kalėdų Senelis. O namuose naktį po egle padedame dovanas, kurias vaikas randa atsikėlęs Kalėdų rytą“, – apie savo šeimos tradicijas pasakojo Rasida. Pasak pašnekovės, eglutę, kad ji išsilaikytų ilgiau ir nenubyrėtų spygliukai, įstatantys į kibirą su žvyru ir retkarčiais palaistantys. O nupuošiantys eglę tik po Trijų Karalių.

Čia pat pakalbintos Rita ir Jogailė pasakojo, ieškančios eglutės, bet gražios nerandančios. „Aš esu išranki. Visada puošiame gyvą eglutę, tokios tradicijos jau nuo senų laikų. Senelis būdavo visada eina į mišką kirsti eglutės. Dabar senelio nebėra, todėl eglutę perkame“, – sakė Rita. Moteris tikino, puošdama eglutę stengiasi „pasivaikyti“ madų. Šiais metais, pasak pašnekovės, madinga puošti sidabrinės, auksinės spalvos žaisliukais.

Ir piktinasi, ir derasi

Prie parduotuvės „Rašė“ eglutes pardavinėjo anykštietė Laima Tamošiūnienė. Moteris teigė, prekiaujanti eglutėmis pirmus metus. Jos sūnus, pasak Laimos, šiuo verslu užsiima jau keletą metų. „Mes eglutes perkame iš girininkijos. Truputį pavyksta užsidirbti. Šiek tiek pinigėlių prisiduriu, šventes pasiruošiu“, – kalbėjo moteris. Mažesnes, iki metro aukščio eglutes moteris parduodanti po 3–5 eurus. Didesnės, virš 2 metrų, kainuoja 10 eurų. Už išvaizdesnę prašanti ir 15 eurų. „Eglių šakas daliname nemokamai. Vakar viena moteriškė atėjusi sakė, kad labai nori miško kvapo namuose. Mes jai padovanojome eglę. Bet ateina ir piktų žmonių. Viena moteris apibarė. Sako, kad brangi eglutė. Ar tu ją augiai?“ – neslėpė Laima Tamošiūnienė. Moteris teigė, prekybą eglutėmis pradėjusi gruodžio 10 dieną, tačiau didelio pirkėjų srauto nejaučianti. „Pirmą dieną pardavėme tik 4 eglutes. Pirkdami žmonės nori eglučių tankesnėmis šakomis. Įstaigos perka aukštesnes. Žmonės į namus perka apie 1,20 m aukščio. Dauguma žmonių pasižiūrėję, žada atvažiuoti savaitgalį ir nusipirkti. Anksti pasipuošę bijo, kad nepradėtų byrėti. Nori išlaikyti iki Trijų Karalių“, – sakė anykštietė Laima. Prekybininkė papasakojo ir apie tai, kaip savo namuose puošia eglę, švenčia šventes. „Mūsų šeimoje eglutė puošiama Kūčių vakarą. Puošiame burbulais. Anksčiau puošdavome senoviniais žaislais, jie būdavo labai gražūs, dabar jų nebeturime. Pati karpau snaiges iš popieriaus Suvažiuoja virš 15 žmonių. Atvažiuoja mano sesė su šeima. Vaikai su antromis pusėmis, anūkai. Kūčias švenčiame linksmai ir smagiai. Pavalgome Kūčių vakarienę. Ant Kūčių stalo visada būna troškintų kopūstų pyragėliai, pyragėliai su aguonomis, silkės patiekalai, riešutai, vaisiai, medus, aguonpienis ir svarbiausia kūčiukai. Kepu įvairius pyragus su varške, razinomis. O tada ateina Kalėdų Senis su pilnu maišu dovanų. Kiekvienas šeimos narys iš dovanų maišo išsitraukia maišelį ir spėlioja: „Kas tame maišelyje? Klausia Senelio: Ar tai valgomas daiktas? Ar saldus?“ Jei pavyksta atspėti, gauna dovaną. Dovanų būna tiek kiek žmonių, visi būna apdovanoti. Dovanėlės būna kuklios: Saldainių dėžutė, kava, arbata ar kokia knyga, anūkams dėlionės. Aš pati perku dovanas ir Kalėdų Seneliu persirengiu. Anūkei 2,5 metų. Tai jai svarbiausia, kad ateitų Kalėdų Senis. Mes šeimoje esame nusprendę nesikeisti reikalingomis ir nereikalingomis dovanomis. Kartais gauni dovaną ir nežinai kur ją dėti. Jau keletą metų laukiame Kalėdų Senio su kukliomis, bet vertingomis dovanomis“, – pasakojo eglutėmis prekiaujanti Laima Tamošiūnienė.

Apžiūrėjęs egles, uteniškis Julius su prekiaujančia eglutėmis Laima iš Anykščių derėjosi. „Šešis eurus duosiu, daugiau ne. Kaip nori, – kiek griežtoku tonu kalbėjo vyras. – Kur matei, kad eglutė kainuotu 40 litų. To gyvenime neregėjau. Eglė galėtų kainuoti 6, nu 7 eurus, tai jau visi pinigai. Jeigu 10 eurų – 30 litų, kur matyta“. Pakalbintas Julius teigė visada perkantis gyvas eglutes. „Tokia tradicija jau. Tada namuose kvepia eglutė žaliuoju mišku. Eglutę puošia maną panelą (dukra). Kas be ko, laukiam švenčių. Kas jų nelaukia? Mūsų šeimoje šventės būna linksmos. Švenčiame daugiau su savais, vaikais. Dabar, kai vaikai sukūrę šeimas, tai gausesnis būrys susėda. Žinoma, rūpinuosi ir dovanomis“, – su šypsena veide kalbėjo uteniškis Julius.

img_0031 img_0019 img_0018 img_0026 img_0029

1466 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.