Home » Protakos » Zarasai kviečia

Zarasai kviečia

Zarasai kviečia

.

Dalia SAVICKAITĖ

Nustojus ilgėti tamsiajam paros metui, tuoj po šv. Liucijos dienos, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka padovanojo zarasiškiams ir miesto svečiams įstabią dvasinę šviesą, sklindančią iš pusamžyje anapilin išėjusio Mariaus Mindaugo Danio darbų. Dar būdamas gyvas jis buvo aktyvus bibliotekų draugas: jo darbai eksponuoti Panevėžio G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje reikšmingų jai dienų metu, jis iliustravo knygas, vadovėlius, pratybų sąsiuvinius. Tarp kolegų menininkų jis garsėjo ne tik savo ekspresija, bet ir komunikabilumu, organizaciniais gebėjimais. Šios jo savybės Utenos regiono gyventojams jau kiek anksčiau leido pamatyti jo darbus, nes jie buvo eksponuoti Sudeikiuose vykstančių plenerų uždarymo metu, šių plenerų retrospektyva buvo pristatyta Utenos krašto muziejuje, Molėtų krašto dailininkai taip pat tapė jo įkvėpti. Produktyvus viduriniosios kartos dailininkas garsėjo ir plenerais Lietuvos pietiniuose bei vakariniuose rajonuose. Kraštotyrine veikla garsėjantys panevėžiečiai jau 2013 metais buvo suskaičiavę, kad jis surengė 40 asmeninių ir dalyvavo 50-yje grupinių parodų, kuravo per 30-ies jų organizacinius darbus.

Aktyvus dailininkas savo kūryba įsitraukė ir į konkrečios mūsų epochos, praplečiančios grafikos meno kontekstą – skaitmeninio meno kūrybą. Skaitmeninė grafika – imitacijos menas, nors tai lyg ir meno priedermė: jame ir natūra, ir kultūra, išgyvenimai ir troškimai, kasdienybė ir sapnai, tikrovė ir fantazijos, net anapusybė… Skaitmeninį meną išskiria tai, kad jis imituoja patį meną. Kompiuteriniais apdorojimo būdais suformuoti jų ryšiai M. M. Danio darbuose tapo patrauklia, gyva menine forma, įrodančia glaudų įvairių technikų atlikimo ryšį. Dažniausiai tai – abstrakčios kompozicijos. Tokį meną būsiant, tikriausiai, nenujautė net didžiausi meno revoliucionieriai, tai – atitinkamų techninių galimybių ir menininko minčių sintezės didybė. Mikliai valdoma pelė, nuolat tobulėjančios kompiuterinės programos jas praplečia. Žiauru, bet kompiuterininkai tai vadina skaičių konvertavimu į vaizdus, gal todėl atsiranda visai kitokie tokio meno vertinimo kriterijai. M. M. Danio kompiuterinės kompozicijos augo iš jo paties sukurtų estampų ir pastelių. Abi – tiek tradicinė, tiek ir naujoji – kūrybos sistema jam buvo vienodai savos.

danys-apgaulinga-sviesa

marius-mindaugas-danys-68743634

Pavydėtinos energijos dailininkas sėkmingai dirbo keliose srityse. Vienu metu jis sugebėjo ne tik tapyti paveikslus, kurti skaitmeninę grafiką, bet ir organizuoti parodas, rengti tarptautinius plenerus. 1986 m. Dailės akademijoje baigusiam grafikos mokslus M. M. Daniui, pasak menotyrininkės R. Mikučionytės, temas dažniausiai įkvėpė gamta. „Būsenų peizažuose atpažįstame vakaro ar pievos motyvus. Jautriuose tonuose ištirpstantys kontūrai sukuria neapibrėžtos erdvės įspūdį, kuris veikia skirtingai: arba nuteikia ramiems apmąstymams, arba atspindi rimstančios stichijos dramatiškumą. Dailininkas mėgsta sodrias spalvas – raudoną, mėlyną, geltoną, kurias sušvelnina jautriomis atspalvių gradacijomis. Tai liudija apie puikius M. M. Danio koloristinius sugebėjimus. Potėpių dėka menininkas sukuria pulsuojantį faktūrų ritmą, kuris pabrėžia skirtingų būsenų nuotaikas.“

Marius Mindaugas Danys buvo vienas iš produktyviausių, sėkmingiausių ir aktyviausių mūsų laikmečio dailininkų Lietuvoje. Nenuostabu, kad kaip ir dažno tikro kūrėjo, jo įkvėpėja buvo gamta. Net jo gyvenimo datos liudija šį tamprų ryšį: gimęs 1961 metų vasaros saulėgrįžoje, šią žemę paliko 2016 metais tuoj po Žolinės… Liaudyje sakoma, kad 55 – tai du pjautuvai, juos pragyvenęs gyvensi ilgai… Kūrėjui nepasisekė, o gal jis tiesiog savo meno matymo galimybėmis jau buvo per toli nuo mūsų nužengęs. O tokius pasiima anksčiausiai.

Paroda Zarasų viešojoje bibliotekos renginių salėjė veiks visus metus, t. y. iki kitų metų pabaigos. Zarasiškiai ir miesto svečiai, plenerų dalyviai ir parodų ruošėjai galės susipažinti su daugeliu menininko kūrinių. Tai naujas kultūros reiškinys Zarasuose.

932 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.