Home » Projektų archyvas » Aktyvią bendruomenę „veža“ taupi suvalkietė

Aktyvią bendruomenę „veža“ taupi suvalkietė

Aktyvią bendruomenę „veža“ taupi suvalkietė

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Pačkėnų kaimo (Utenos r.) bendruomenė, susibūrusi prieš daugelį metų, kartais pavadinama netradicine, keista, o vietiniai gyventojai jai neretai pritaiko net ir „sektos“ epitetą. 2016 metais ši bendruomenė išrinkta aktyviausia Utenos rajono savivaldybės bendruomene. Apdovanojimuose „Lietuvos kaimo spindulys 2016“ Pačkėnų kaimo bendruomenė pelnė jaunatviškiausios bendruomenės titulą. Pakalbinus bendruomenės pirmininkę Daną Žigienę ir kitas aktyvistes susidaro įspūdis, kad šioje bendruomenėje visgi daug kas vyksta kitaip nei daugelyje kitų.

Pinigų ir taip užtenka

Pačkėnų bendruomenėje nėra registruotų narių sąrašo. „Mes visi, kurie gyvename čia, priklausome bendruomenei. Tais laikais, kai suardė kolūkius, visi ir susibūrėme. Pas mus nėra narystės mokesčio, todėl bendruomenės nariais gali būti visi, kas tik nori“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė D. Žigienė. Visgi artimiausiu metu ketinama sudaryti oficialų bendruomenės narių sąrašą, mat to reikalaujama pagal taisykles. Bet ir į sąrašą, anot pirmininkės, bus įtraukti visi, kas tik norės būti bendruomenės nariais. Bendruomenės pirmininkė atvirauja, kad lėšų jiems užtenka – dalį susirenka iš žmonių, kurie skiria savo 2 procentus pajamų. „Esame žiauriai taupūs. Išnuomojame bendruomenės patalpas, iš to šiek tiek uždirbame. Rašome projektus. Mes nesididžiuojame ir paieškome rėmėjų. Duos ar neduos, bet pabandyti verta. Paprašai ir įmonės – tai nuolaidas pritaiko, tai reikiamų medžiagų padovanoja. Mes visą laiką kažkaip išsisukame. Kadangi suvalkietė prie bendruomenės vairo“, – nestokodama humoro ir optimizmo šypsodamasi kalbėjo Dana Žigienė.

dsc_0014

Pačkėnų bendruomenės branduolys (iš dešinės) bendruomenės pirmininkė Dana Žigienė, Loreta Mikalauskienė, Neringa Matkevičienė, Judita Krutoguz / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Gandrai apsilanko po dukartus per metus

Klausimas apie tuštėjančius kaimus pašnekoves net įžeidė. Pačkėnų kaimas, pasirodo, toli gražu netuštėja. Čia gyvena 376 žmonės, o jei skaičiuotume dar ir aplinkinių kaimų gyventojus, tai būtų visi 900. Anot Danos Žigienės, galima sakyti, kad čia gyvena daugiau jaunimo nei vyresnio amžiaus žmonių. Ikimokyklinukų Pačkėnuose bendruomenės aktyvistės suskaičiavusios apie 25. Mokyklinio amžiaus vaikų šiame kaime apie 40. Gyventojų amžiaus vidurkis – apie 40 metų. Anot bendruomenės pirmininkės, gandrai šiame krašte apsilanko bent po du kartus per metus. O kalbant apie Pačkėnų apylinkes, tai per pastaruosius kelis metus čia gimė 22 naujagimiai. Pasak bendruomenės pirmininkės, jei lieka tuščia kokia sodyba mirus kaimo senoliams, tuojau pat atsiranda norintys ją nupirkti ir čia apsigyventi. Mat didelis privalumas yra tai, kad šis kaimas netoli Utenos miesto. Nors nebėra čia nei mokyklos, nei vaikų darželio, net bažnyčios nėra, tačiau čia verda aktyvus gyvenimas.

Veiklų organizuojama daugiau nei metuose dienų

„Mes viską darome bendrai. Nėra taip, kad sakytumėm – čia mano, o čia tavo darbas. Ar tai būtų kultūrinis, ar bibliotekos, ar bendruomenės organizuojamas renginys“, – pasakojo Pačkėnų laisvalaikio centro specialistė Loreta Mikalauskienė. Bendruomenės pirmininkė Dana Žigienė džiaugiasi, kad dirba dėkingą darbą, kurį gali baigti anksčiau nei 17 valandą. Todėl moteris turi ir gali daugiau laiko skirti bendruomenės reikalams. Kalbant apie veiklas, organizuojamas Pačkėnų bendruomenėje, pašnekovės tikino, kad būtų lengviau papasakoti apie tai, ko jos neveikia, nei apie tai, ką veikia. Veiklų čia per metus organizuojama kone daugiau nei metuose yra dienų. „Kai pas mus vyksta vakaronės, tai mūsų bendruomenės namai lūžta nuo žmonių gausos. Šventėse mes neskirstome žmonių pagal amžių. Stengiamės organizuojamą šventę adaptuoti visai šeimai. Netgi organizuojamoje vasaros stovykloje močiutės, atvežusios anūkus, kartu ir pačios užsiėmimuose dalyvauja“, – viena kitai antrino Pačkėnų aktyvistės. Bendruomenės narės nepamiršta pasveikinti ir garbingus jubiliejus švenčiančių apylinkių gyventojų. Juos per gimtadienį visada aplanko su dovanomis. Loreta Mikalauskienė neslėpė, kad vaikus visgi šiais laikais sudominti nėra lengva. Bet Pačkėnų bendruomenės moterims tai pavyksta. Prieš didžiąsias metų šventes vaikai, atėję į bendruomenės namus, padedami bendruomenės moterų, gali užsiimti rankdarbių gamyba, pasigaminti dovanėles artimiesiems. Šiais metais prieš Velykas mamos su vaikais mokėsi pinti verbas. „Vaikus reikia motyvuoti. Skelbdami kažkokius konkursus įsteigiame prizus. Vaikus, dalyvaujančius įvairiose organizuojamose varžybose, rungtyse ar pasirodymuose, skatiname įteikdami diplomus, tai jie vertina. Įteiktas prizas vaikams tiek reikšmės nesuteikia, kiek gautas diplomas. Mes su jaunimu bendraujame kaip su sau lygiais. Vaikais reikia pasitikėti. Patikime jiems ir tam tikrų užduočių ruošiantis šventėms, ir pan.“, – tikino Dana Žigienė. Organizuoja ir švenčia Pačkėnų kaimo žmonės visas didžiąsias ir kitas metų šventes: tradicine jau tapusią Trijų karalių šventę, Sekmines ir daug kitų. Šventėse, kaip tikino bendruomenės moterys, nevartojamas alkoholis. „Turime tiek organizacinių rūpesčių, kad net neturime kada jo vartoti. Tuo labiau, šventėse dalyvauja vaikai, tai ir negalime vartoti. Kai miestelyje vyksta vestuvės, statome jaunavedžiams bromą, pasveikiname ir gauname saldainių, šakočių. Visas šias dovanas panaudojame kaip prizus sportinėse ar kitokiose šventėse. Saldumynais apdovanojame nugalėtojus. Taip ir verčiamės. Kai tie prizai fonde baigiasi, jau laukiame, kol vėl bus kieno nors vestuvės kaime“, – atviravo moterys.

dsc_0026

Mažieji Pačkėnų gyventojai kaime turi ir lėlių teatrą

Norint susidraugauti su kitataučiais nereikia išvykti iš kaimo

Aktyvios Pačkėnų bendruomenės moterys užmezgusios draugiškus ryšius su kitomis bendruomenėmis, įvairiomis organizacijomis, įmonėmis. Bendradarbiauja su Utenos „Saulės“ gimnazija, Utenos specialiąja mokykla-daugiafunkciu centru. „Čia ir yra mūsų bendruomenės pliusas, kad mes bendraujame ir bendradarbiaujame, o ne sėdime susėdę. Organizuojant edukacinius užsiėmimus reikia ir įvairių medžiagų: siūlų, audinių gabalėlių ar pan. Neseniai užmezgėme kontaktus su Panevėžio AB „Linas“ ir jie mums padovanojo 2 maišus po 10 kilogramų lininių atraižų. Tikėjomės gauti medžiagų, nes norėjome pasisiūti tautinius kostiumus. Bet iš atraižų mes vaikams galėsime pasiūti drabužius“, – užmegztos draugystės „nauda“ džiaugėsi pašnekovės. Bendradarbiaudama su VšĮ Lietuvos Tarptautine žmogaus teisių organizacija, teikiančia labdarą, Pačkėnų bendruomenė gauna įvairių būtinų dalykų: avalynės, drabužių, kuriuos išdalina bendruomenės žmonėms. Gautus žaislus per Kalėdas vaikams išdovanoja Kalėdų Senelis. Bendruomenė draugiškai sugyvena ir su Pačkėnuose veikiančių savarankiško gyvenimo namų gyventojais. Ten gyvenantys žmonės kviečiami ir į organizuojamas šventes kaime, ir į talkas. Savarankiško gyvenimo namų gyventojus bendruomenė paremia ir drabužiais, maisto produktais ar pinigais. „Mes pirmieji ir mamyčių turgelį surengėme Pačkėnuose. Taip pat palaikome ryšį su VšĮ „Gyvenam“. Jie pas mus jau antrus metus rengia vasaros dienos stovyklą vaikams. Jie atsiveža savo priemones, maistą, trenerius. Šiais metais į stovyklą žada atvykti net 15 žmonių iš Amerikos“, – viena kitai antrino pašnekovės. Taigi Pačkėnų vaikams, norint susidraugauti su kitataučiais vaikais, net nereikia važiuoti toliau už savo kaimo ribų. Pačkėnuose vasaromis organizuojamoje vaikų stovykloje dalyvauja iš viso apie 70 vaikų. Apie 40 iš jų – vietiniai pačkėniškiai, kiti atvažiuoja iš įvairių Utenos rajono vietovių.

Įveisė sakurų sodą

Pačkėnų kaimo bendruomenės moterys neslepia, kad organizuoti šventes, edukacinius užsiėmimus, ieškoti rėmėjų nelengva. Neretai jos ir pavargsta, o po renginio galvoja, kad daugiau nebeužsiims organizavimu. „Pailsime ir vėl dirbame, bet kodėl tai darome, net nežinome. Gal taip jau esame įpratusios. Vienintelis esminis dalykas, kad mes tai darome ne dėl pliusiuko. Jei mums tai būtų privaloma daryti, nebūtų įdomu. O kai nusprendžiame patys, ko norime, atsiranda ir motyvacija, ir tai yra varomoji jėga“, – kalbėjo moterys. Kai pritrūksta minčių, idėjų, organizuojant šventes ir suėjimus, jų pasisemia dalyvaudamos kitų bendruomenių organizuojamose šventėse. „Pasižiūrėkite, kaip mes savo kaimą pagražinome. Visas teritorijas sutvarkėme savo rankomis. Įrengėme skulptūrų parką, praėjusiais metais su gyventojų talka pasisodinome sakurų sodą slėnyje. O kuo mes prastesni už vilniečius? Jie turi sakurų parką, o mes negalime turėti? Miestelį puošia ir vietinio menininko Vidmanto Adomėno sukurtas saulės laikrodis, šaškių lenta. Šeimos su vaikais mėgsta laiką leisti įrengtame lauko sporto aikštyne. „Pavasarį, kai sušils oras, visas šeimas planuojame pakviesti į pikniką, gal ateityje ir tai taps miestelio gyventojų tradicija“, – besididžiuodama kalbėjo bendruomenės pirmininkė Dana Žigienė. Dauguma Pačkėnų kaimo gyventojų iš kažkur čia atvykę gyventi. Aktyvistės, save vadinančios bendruomenės branduoliu – į Pačkėnus atitekėjusios moterys. Jos sako, kad šis kaimas nėra jų gimtinė ir čia negalioja ta taisyklė, kai tęsiamos perduotos senelių tradicijos. „Tačiau čia mes užauginome savo vaikus ir čia pačios jau apie 40 metų kuriame tradicijas“, – teigė Loreta Mikalauskienė.

dsc_0015

Treniruoklių salėje kaimo gyventojai laisvą laiką labiau leidžia šaltuoju metų laiku

dsc_0027

Pačkėnuose veikia biblioteka pritaikyta ir vaikams, ir suaugusiems

dsc_0034

 Saulės laikrodis, šalia sakurų sodo, sukurtas vietinio menininko Vidmanto Adomėno

dsc_0036

Kaimo erdvės sutvarkytos pačių gyventojų rankomis

dsc_0025

Loreta Mikalauskienė demonstruoja vietinės auksarankės Saulės Katinienės siūtą drabužį

dsc_0035

Praėjusiais metais bendruomenės moterys su talka slėnyje įveisė sakurų sodą

3791 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments 3 komentarai

  1. Anonimas parašė:

    Šaunuolės…

  2. Genovaitė parašė:

    Teko dalyvaut renginyje prieš du metus.Jau tada pagalvojau kad čia gyvenantys žmonės veiklus ir draugiški.Sekmės Jusų bendruomenei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.