Home » Sveikata » Dažniausiai uteniškius apkandžioja šunys, katės ir mangutai

Dažniausiai uteniškius apkandžioja šunys, katės ir mangutai

Dažniausiai uteniškius apkandžioja šunys, katės ir mangutai

.

 

 

 

Venkite kontakto su nepažįstamais gyvūnais

2016 metais Utenos apskrityje pagalbos į medikus kreipėsi 322 naminių ir laukinių gyvūnų apkandžioti žmonės. Iš jų nuo pasiutligės buvo paskiepyti 176 nukentėję asmenys. 2016 metais Utenos rajone medicininės pagalbos kreipėsi 79 asmenys, iš jų 47 paskirta vakcinacija.

Per tris 2017 metų mėnesius medikų pagalbos prireikė 44-iems gyvūnų apkandžiotiems ar apdraskytiems gyventojams, iš kurių 22 paskiepyti nuo pasiutligės. Utenos rajone per minėtą laikotarpį į medikus kreipėsi 13 nuo gyvūnų nukentėję uteniškiai. Šešiems iš jų skirtas vakcinacijos kursas.

Dažniausiai žmonės nukenčia nuo juos apkandžiojusių šunų, kačių, mangutų. Rečiau gyventojus sužaloja karvės, avinai ir lapės. Pasitaiko ir nukentėjusiųjų nuo žiurkių, pelių, kiaunių, šernų, voverių ar audinių.

Gyventojams patariame vengti tiesioginio kontakto su nepažįstamais, benamiais ir laukiniais gyvūnais, taip pat tinkamai prižiūrėti savo augintinius (juos registruoti, skiepyti nuo pasiutligės ir kitų ligų, nepalikti be priežiūros, vedžioti tik su pavadėliu ir su antsnukiu).

 

Pasiutligės vakcina žmogui – pavojinga

Atšilus orams paprastai padaugėja atvejų, kai žmones apkandžioja gyvūnai – tiek naminiai, tiek laukiniai. Šie apkandžiojimai yra pavojingi dėl pasiutligės grėsmės.

Pagrindinės pasiutligės kontrolės priemonės yra laukinių ir valkataujančių gyvūnų populiacijos mažinimas, oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija, profilaktinė naminių gyvūnų vakcinacija. Lietuvoje nuo 2006 metų pradėta vykdyti pasiutligės prevencijos programa, todėl gerokai sumažėjo laukinių ir naminių gyvūnų pasiutligės atvejų.

Kaip pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT), pavasarinis laukinių gyvūnų skiepijimas nuo pasiutligės (išmėtant jaukus su vakcina) pradėtas š. m. balandžio 6 dieną. Vakcinaciją baigti planuojama š. m. gegužės mėnesį. Iš viso Lietuvos teritorijoje bus išmėtyta apie 857 500 jaukų.

Įspėjame, kad jaukų su vakcina jokiu būdu negalima liesti. Nors pasiutligės vakcina išmėtoma taip, kad gyventojai ir naminiai gyvūnai neturėtų sąlyčio su jaukais ir vakcina, gali atsitikti ir kitaip. Patekus vakcinai (plastikinės aliumininės lizduotės turiniui) į akis, burną, nosį ar ant pažeistos odos, būtina nedelsiant ją nuplauti dideliu kiekiu vandens ir muilu bei nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos. Tokiais atvejais gydytojas nuspręs, ar turi būti skiriama imunoprofilaktika (penkių vakcinos dozių prieš pasiutligę kursas).

Jeigu jaukai aptinkami prie gyvenamųjų namų, apie tai nedelsiant praneškite teritorinei VMVT.

 

Alytė Žilienė,

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja

1225 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.