Home » Gallery » Aktualijos » Ugniagesiams metai buvo ramesni, tačiau tragedijų neišvengta

Ugniagesiams metai buvo ramesni, tačiau tragedijų neišvengta

Ugniagesiams metai buvo ramesni, tačiau tragedijų neišvengta

.

Kristina SAKAITĖ

Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Olegas Kovalevskis sako, kad ugniagesiai gelbėtojai metus skaičiuoja ne nuo sausio, o nuo Florijono iki Florijono. Pastaraisiais metais gaisrų mažėjimo tendenciją pastebintys ugniagesiai džiaugiasi, kad praėjusieji metai nusinešė mažiau ir žmonių gyvybių. Vis tik tragedijų neišvengta.

Kokie buvo praėjusieji ir šių metų pradžia Utenos apskrityje, kalbėjomės su Utenos apskrities PGV viršininku O. Kovalevskiu.

Kiek gaisrų užregistruota Utenos apskrityje 2016-aisiais?

Pernai užregistravome 577 gaisrus, 129 iš jų – Utenos rajone. Metai buvo ramesni, lyginant su ankstesniais. 2015 m. kilo 599, o 2014-aisiais gesinome net 946 gaisrus. Tie metai buvo labai sausi, daugiausiai gaisrų kilo atvirose teritorijose, pavasarį žmonės degino žolę.

Mes labai džiaugiamės, kad sumažėjo namų valdose (butuose, individualiuose namuose, pirtyse, ūkiniuose pastatuose) kylančių gaisrų.

13103310_1733479073578042_4101942783380478101_n

Olegas Kovalevskis / Utenos APGV archyvo nuotraukos

Nebuvo išvengta nelaimių, kai ugnyje žuvo žmonės. Kiek tokių atvejų įvyko pernai?

20 žmonių buvo patekę į nelaimę dėl gaisrų. 6 iš jų žuvo, 7 išgelbėjome, 7 patyrė traumas. Pagal žuvusiųjų skaičių – tai vienas mažiausių rodiklių per dešimtmetį. 2013 m. žuvusiųjų buvo net 16…

Utenoje žuvo vienas žmogus – Tauragnų seniūnijoje senukas prarado gyvybę dūmindamas avilius.

Užsidegė žolė, kai jis lietlempe bandė įkurti pjuvenas.

Dažnai gaisrą namuose sukelia neblaivūs lovoje rūkydami užmigę žmonės. Vos prieš kelias dienas kilęs gaisras Utenos rajone, Užpaliuose, būtent toks. Namuose radome 5 sudegusias lovas su charakteringais pradegimais nuo cigaretės. Žmogus nežuvo, bet namas supleškėjo.

Ugniagesiai ir aplinkosaugininkai su nerimu laukia pavasario dėl nuolat pleškinamos pernykštės žolės. Ar dažnai tenka vykti gesinti pievų?

Gaisrų atviroje teritorijoje mažėja. 2015 m. gesinti pievų važiavome 566 kartus, pernai – perpus mažiau. Gaisrų skaičius priklauso ir nuo oro sąlygų, ir nuo prevencijos. Šiais metais mes su aplinkosaugininkais vėl vykdėme reidus, aplankėme sodų bendrijas. Pagauti ir nubausti žmones nėra mūsų tikslas, tiesiog kalbėjomės su jais. Jei matome, kad žmogus ne pagal taisykles degina atliekas, pakanka įspėjimo. Yra reikalavimai, pvz., šašlykinėje galima kepti už 6 m nuo pastatų, augalinės kilmės atliekas deginti už 30 m nuo pastatų. Pastebėjome, kad tokie prevenciniai reidai duoda naudą, vis daugiau žmonių sužino tuos reikalavimus ir daugiau jų laikosi.

Minėjote, kad butuose, namuose gaisrų sumažėjo. Ar žmonės labiau saugo savo turtą: tvarko elektros instaliaciją, gal stengiasi įsigyti dūmų signalizatorius?

Skaičiai rodo, kad pavojus nukentėti gaisre kyla kas devintam žmogui.

Namuose ir butuose kylančių gaisrų dažna priežastis – netvarkinga šildymo įranga (krosnys), elektros instaliacijos, neatsargus žmonių elgesys.

Ūkiniai pastatai dažniau dega dėl netvarkingos elektros instaliacijos, pirtys beveik visada liepsnoja dėl šildymo įrangos. Pastatai nukenčia ir dėl padegimų. Pernai Utenoje padegėjai siautėjo 9 kartus, dažniausiai padegdavo baldus bendro naudojimo patalpose bendrabučiuose. Du padegėjai išaiškinti.

Pernai aktyviai vyko prevencinė veikla. Aplankėme 868 būstus, daugiau nei 500 iš jų – socialinės rizikos šeimų. 60-tyje daugiaubučių lankėmės su butų ūkio darbuotojais, tikriname patalpas, kad jos nebūtų užgriozdintos, kad būtų laisvi evakuaciniai išėjimai ir t. t.

Nors prevencinė veikla vyksta, tačiau sunku pribelsti į gyventojų sąmoningumą. Seniūnijose siūlome sudaryti grupę, kurie norėtų patys pasikviesti mūsų darbuotojus įvertinti patalpų priešgaisrinę būklę, tačiau sulaukiame vienetinių atvejų tokių prašymų.

Važiuodami per namų valdas nematome revoliucijos elektros instaliacijose – būna išties klaikių vaizdų. Greičiau kyla klausimas, kaip ten dar niekas neatsitiko…

Utenos apskrityje pernai įrengta 70 dūmų signalizatorių, suremontuoti du dūmtraukiai. Ignalinos rajone ugniagesys savo lėšomis suremontavo dūmtraukį senyvai močiutei. Sutvarkėme 5 krosnis, 9 pastatų elektros instaliaciją.

Su savivaldybe yra suderinti taškai seniūnijose, kuriuos mes apžiūrėsime, dalis gyventojų, kuriuos lankysime, socialiai remtini, dalis – skurdžiai gyvenantys, ir galvosim, kuo galime padėti. Programos lėšomis įrengiami dūmų signalizatoriai, tikrinsime, ar tvarkingos krosnys. Mes manome, kad pagalbos turėtų susilaukti ne tik socialiai remtini, bet ir vieniši senukai, kuriems to reikia. Pvz., Zarasų rajone yra priimtas tarybos sprendimas, kad nepasiturintiems žmonėms būtų galima skirti paramą, už kurią būtų įrengiamas signalizatorius, tvarkomos elektros instaliacijos ar atliekamas krosnies remontas.

Signalizatoriai įrengiami socialiniuose būstuose gyvenantiems žmonėms. Utenos rajone, padedami savivaldybės, dūmų signalizatorius esame įrengę daugiau nei 1000 gyvenamųjų būstų. Šie įrengimai „pagauna“ gaisrą pirmoje stadijoje, todėl šiuo metu kalbame su savivaldybe, gal ledai bus pralaužti ir rasime sprendimą, kaip aprūpinti signalizatoriais daugiau gyventojų.

4

Be gaisrų gesinimo, ugniagesiai atlieka įvairius gelbėjimo darbus. Kokios pagalbos pernai reikėjo dažniausiai?

Pernai atlikom 356 gelbėjimo darbus, dažniausiai vykdavome padėti specialiosioms tarnyboms – policijai ir medikams, taip pat važiuodavome į transporto priemonių avarijas, kai reikia išlaisvinti prispaustus žmones ir pan. Kiti darbai – nelaimės vandenyje, buityje, cheminio pobūdžio medžiagų likvidavimas.

Gelbėjimo darbų metu išgelbėta 19 žmonių.

Praėjusieji metai buvo išskirtiniai tuo, kad visose Utenos švietimo įstaigose (mokyklose) vyko evakuacinės pratybos

Paminėkite, kokie gaisrai pernai pridarė daugiausiai nuostolio.

2016-ųjų juodąjį balandį trys didžiuliai gaisrai kilo Ignalinos rajone. Pirmasis – durpyne Rupinskuose, netoli Kazitiškio. Užsidegė rietuvė, kur buvo sandėliuojamos durpės. Balandžio 5-ąją kilo turbūt didžiausias gaisras – tiek savo apimtimi, tiek rezonansu, tiek sudėtingu gesinimu – Ceikinių bažnyčioje. Buvo sutelktos didelės ugniagesių pajėgos, tačiau jos išgelbėti nepavyko. Balandžio 9-ąją degė Kazitiškio bažnyčia, užsiliepsnojo presbiterija. Ceikiniuose realiausia gaisro priežastis – elektros instaliacijos gedimas, o Kazitiškyje gaisras kilo nuo nuvirtusios neužpūstos žvakės. Išvakarėse buvo aukojamos mišios už mirusiuosius.

Utenos rajone šiemet kilo didelis gaisras Užpaliuose, degė šeimynos namai.

Nelaimės vandenyje – kokia jų statistika?

Per trejus metus Utenos apskrityje nuskendo 55 žmonės, daugiausia – ežeringame Molėtų krašte – 17, po 10 – Anykščiuose ir Zarasuose, 8 – Ignalinoje, 7 – Utenoje, 3 – Visagine.

Nelaimės nutinka žvejojant, maudantis, kai girtaujama prie vandens, kai patiriamas sveikatos sutrikimas, tarkim, epilepsijos priepuolis. Keli senyvo amžiaus žmonės rasti paskendę melioracijos grioviuose. Trys žmonės tokiu būdu nusižudė. Vienas žvejas įlūžo ir nuskendo Luodžio ežere žiemą. Pernai iš vandens išgelbėjome tris žmones.

Kiek žmonių šiuo metu dirba Utenos APGV?

Utenos apskrities priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje dirba 220 žmonių, 174 eina budinčiųjų pareigas.

Ko palinkėtume visiems ugniagesiams gelbėtojams, gegužės 4-ąją minėsiantiems profesinę šventę?

Sveikinu visus veteranus su švente, ypač ugniagesius ir jų šeimos narius, linkime kantrybės, sveikatos, ištvermės, visokeriopos sėkmės nelengvame ugniagesio kelyje.

5 dscf7368 reido-metu

1174 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.