Home » Protakos » „Šimtakojo“ kelionė

„Šimtakojo“ kelionė

„Šimtakojo“ kelionė

.

Dalia SAVICKAITĖ

Kultūros sociologai pastebi, kad teatrų salės vis pilnėja. Iš kur tas poreikis? Stengiamasi pabėgti nuo realybės ar ją išgryninti? O gal tai tiesiog ilgamečio ugdomojo darbo pasekmė? Teatralai bene vieninteliai stengiasi auginti žiūrovą – jų darbo vertintoją ir kūrybos produkto pirkėją. Jau daug metų vyksta įvairiausios įvairių amžiaus grupių meno mėgėjų darbų peržiūros. Kuriantiems, kad ir mėgėjiškame lygmenyje, reikia vertinimo, pagyrimo. Tuo pačiu ugdomas ir meninis skonis, kritinis mąstymas. Kuo anksčiau žmogus ima suprasti meną, jo kūrimo specifiką, tuo kūrybiškesnis būna ir jo paties gyvenimas, tuo lengviau rasti išeičių kasdienybės problemų sprendime.

Prasidėjęs 2001 m., šiemet jau devintą kartą „Šimtakojis“ keliavo po šalies miestus  ir miestelius. Regioninės apžiūros vyko Tauragėje, Prienuose, Kretingoje, Ignalinoje. Kas dveji metai rengiama vaikų šventė į sceną suburia per 300 trupių iš visos Lietuvos. Jau antrą kartą regioninis turas vyko ir užsienyje – Seinuose ir Punske, čia apžiūrose dalyvavo net dvylika išeivijos lietuvių vaikų teatrų. Siekdamas skatinti vaikų ir jaunimo teatrų veiklą, atkreipti dėmesį į vaikų meninį užimtumą, laisvalaikio kultūrą, kūrybiškos asmenybės ugdymą, festivalį 2001 m. inicijavo tuometis Lietuvos liaudies kultūros centras (dabar – Lietuvos nacionalinis kultūros centras – LNKC). Šventėje kviečiami dalyvauti visų miestų ir miestelių, rajonų centrų ir kaimų vaikų ir jaunimo teatrai.  Apžiūrų metu vaidinami spektakliai gali būti sukurti pagal lietuvių ar užsienio dramaturgiją, pačių dalyvių ar režisieriaus scenarijų, galima prozos ar poezijos kūrinio inscenizacija, etiudų spektaklis. Spektaklius stebi ir vertina komisija, sudaryta iš mėgėjų meną kuruojančių kultūros ir švietimo darbuotojų, režisierių, teatro pedagogų.

Konkursas rengiamas keliais etapais: penkiuose zoniniuose konkurso turuose susirungia geriausiai rajoniniuose peržiūrose pasirodę kolektyvai. Ignalina – penktoji, paskutinė „Šimtakojo“ stotelė. Teatrų regioninėse apžiūrose buvo parodyti 69 spektakliai, Ignalinoje vertintojai stebėjo dar. Konkurso dalyvius Ignalinoje vertino komisijos, kurios pirmininkė – teatro pedagogė, docentė, LNKC konsultantė Elena Savukynaitė, nariai: aktorius, režisierius, teatro pedagogas V. Fijalkauskas, teatro pedagogė, aktorė G. Kuodytė, dailininkė, scenografė A. Rasa Jankauskienė, peržiūros koordinatorius – LNKC teatro poskyrio vyriausiasis specialistas R. Abukevičius.

Kūrybingumo ir aktorinio meistriškumo varžytuves pradėjo mažieji aktoriai – Švenčionėlių vaikų teatras „Nykštukas“. Pirmąją konkurso dieną, šeštadienį, savo darbą „Pasakos telefonu“ pristatė Pasvalio vaikų teatras „šaKar maKar“, Zarasų teatro grupė nudžiugino spektakliu „Ragana neturi savo pasakos“, scenoje pasirodė du Panevėžio vaikų teatrai – „Mažoji studija“ su spektakliu „Apie žuvėdrą ir katiną, kuris išmokė ją skraidyti“ ir „Vyturiukas“ su spektakliu „Adelės dienoraštis“. Šios amžiaus grupės pasirodymus jau sekmadienį iš pat ryto pratęsė tauragniškių teatro studija spektakliu „Emilis iš Lionebergės“. Mažųjų spektakliai visuomet žaismingi savo suklydimais, nuoširdūs ir guodžiantys dėl pasaulio ateities, gyvybingi lyg pats pavasaris.

Prakutęs jaunimėlis scenoje demonstravo savo jaunatviškai neklystančią patirtį. Pirmieji pasirodė Panevėžio r. Ramygalos jaunimo teatro studija, parodžiusi spektaklį „Po Dievo dangum mano tauta“, Utenos teatro studijos jaunimo grupė spaktakliu „Atsargiai – liftas“ nustebino žiūrovus originalumu. Vis aktyviau besireiškianti Molėtų teatro studija „Remarka“ atvežė spektaklį „Ba(r)dakas“, Anykščių dramos studija – „Tavo akių spindesy“, Zarasų r. Degučių teatro grupė „Žibintas“ – „Du egzaminai“. Senieji ir ištikimieji ignaliniečių draugai Anykščių r. Troškūnų teatro studija „Mes“ vėl žavėjo savo originaliais sprendimais spektaklyje „Kaip boba vaikus išbezdėjo“. Šeimininkai ignaliniečiai rodė spektaklį „Atjunk“ apie gyvo bendravimo poreikį.

Antroji peržiūrų diena – sekmadienis – ne mažiau įspūdinga. Pasvalio r. vaikų dramos studijos spektaklis „Ryklio rūmai“ ir dar vienų ištikimų ignaliniečių teatro draugų šiauliečių teatro studija „Kompanija šauni“ su spektakliu „No ir aš“ privertė sirgti už savus. Panevėžio r. Paįstrio, pagarsėjusio ir savo dūdų orkestru, teatro „Skruzdėlė“ spektaklis „Uždarų durų naktis“ ir J. Miltinio teatro grupės spektaklis „13“ žavėjo savo požiūriais. Nepasididžiavo ir į provincijos sceną atvyko ir vilniečiai: teatro studija „Kas antras tu“ su spektakliu „Akmenys jo kišenėje“, teatro studija „Elementorius“ su spektakliu „Ribos“, teatro studija „N-7“ su spektakliu „Oskaras“, kuris skaudžiai priminė vis jaunėjančias onkologines problemas.

simtakojis-ignalina

Nenuilstanti Ignalinos kultūros ir sporto centro režisierė, teatro ekspertė Jolanta Narbutaitienė džiaugiasi savo ilgamete patirtimi, įgyta organizuojat vaikų ir jaunimo teatrų festivalį „Bildučiai“. Ji labai pravertė ir organizuojant šį respublikinės svarbos renginį. Kartu su savo ugdytiniais įveikė visus sunkumus. Kaip teatro ekspertė ji didžiuojasi mūsų regiono teatralų pasiekimais. Ypač džiugina molėtiškiai ir anykštėnai, pasitempti linki zarasiškiams. Stebina tai, kad respublikiniuose renginiuose nedalyvauja visaginiečiai: juk tai reikalinga ne tik vadovams, bet ir aktoriams. Pagaliau ir teatro meno tyrėjai turi suvokti, kokia situacija regionuose, ypač socialiai jautriuose, kokių priemonių reikia veikloms skatinti. Gal nėra dramos kūrinių jaunimui, gal per mažai edukacijų vadovams? LNKC sukuria tikrai puikias sąlygas dalyviams: jei kolektyvams nepatinka Ignalina ar tuo metu jaunieji aktoriai serga, negali dėl kitokių priežasčių atvažiuoti – gali vykti į peržiūras kitu laiku, pasirinkti Tauragę ar Punską… Energingoji režisierė, paskutiniojo „Šimtakojo“ turo organizatorė neatsistebi, kad ne tik Ignalinos, bet ir artimų regionų kultūros ir švietimo darbuotojai nepasinaudoja puikia ir pigia galimybe atvežti savo ugdytinius susipažinti su teatro menu, sukurti vaikams pramogą ir bendrystės pamoką, palaikant savuosius teatrus. Regione veikiančios vaikų globos įstaigos taip pat neišnaudoja šios galimybės.

Jau paskelbti ir laureatai, ir diplomantai ir… dalyviai. Balandžio 29 d. Pasvalio kultūros centre vyko vaikų ir jaunimo teatrų apžiūros-šventės „Šimtakojis“ baigiamasis turas, kuriame pasirodė aštuoni geriausi 2017-ųjų šalies jaunimo teatrai: Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ „ „Žaidimas be taisyklių“, rež. B. Šneiderienė (surinko 100 vertinimo komisijos balų), Ignalinos gimnazijos teatras „Iki“ – „Atjunk“, rež. J.Narbutaitienė (99 balai), Pasvalio KC jaunimo teatras „Drãma“ – „Škac mirtie, visados škac“, „Riešutų duona“, rež. A.Liukpetrienė (98 balai), Tauragės moksleivių kūrybos centro „Pilies teatras“ – „Namisėda“, rež. J. Kazlauskienė (97,5 balai), Vilniaus  Vytauto Didžiojo  gimnazijos teatro studija „N-7“, inscenizacijos „Oskaras ir ponia Rožė“ motyvais, rež. J. Matekonytė-Antanėlienė (97 balai), Punsko lietuvių kultūros namų jaunių teatras „Kregždė“ – „Mirusi šokėja“, rež. J. Malinauskaitė-Vektorienė (96,4 balai), Šakių „Žiburio“ gimnazijos „Varpo“ dramos studija – „Amerika pirtyje“, rež. V. Meškaitienė (96 balai), Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos Talentų klubas – „Ačiū tau Marčiau, arba Z kartos padėka Martynui Mažvydui“, rež. V. Serbintienė (95 balai).

2017 m. „Šimtakojo“ diplomantais tapo Alytaus Jotvingių gimnazijos dramos studija „Taškas“ – „Meilė, velnias ir džiazas“, rež. J. Gaižauskas, M. Stasiukynienė (94 balai), Molėtų KC teatro studija „Remarka“ – etiudų spektaklis „Bar(D)akas“, rež. J. Žalalienė (90 balų), Anykščių r. Troškūnų teatro studija „Mes“ – „Kaip boba vaikus išbezdėjo“, rež. J. Pupkienė (90 balų), BĮ Veiviržėnų KC vaikų ir jaunimo teatras „Netikras teatras“ – „Pupos“, rež. K. Pronckus (89 balai), Kretingos r. KC vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ – „Pabėgimas į Akropolį“, rež. A. Antulienė (88 balai), Mažeikių V. Klovos muzikos mokyklos „Colių“ teatras „Vyturys“ pagal Ž. Anujo pjesę, rež A. Lementauskienė (87,25 balo), Punsko lietuvių kultūros namų jaunių teatras „Kregždė“ – „Obuolių kritimas“, rež. J. Malinauskaitė-Vektorienė (87 balai), Utenos KC vaikų ir jaunimo teatro studijos jaunimo grupė – „Atsargiai – liftas!“, rež. V. Kairienė (86 balai), Klaipėdos E. Balsio menų gimnazija – „Dieną degančios lempos“, rež. L. Strolia (85,6 balo), Pagirių gimnazijos teatro studija. „21 gramas. Vosilkos“, rež. M. Razauskienė (85).

Vaikų teatrų laureatų vardu įvertinti Plungės KC vaikų ir jaunimo teatras „Saula“ su spektakliu „Snieguolė ir nykštukai“, rež. S. ir R. Matuliai (98,75 balo), Anykščių KC Troškūnų teatro studija „Mes“ – „Grybų karas“, rež. J. Pupkienė (97 balai), Jonavos r. savivaldybės teatro vaikų ir jaunimo grupė – „Uodų pasakos“, rež. Ž. Martinaitienė (92 balai), Vilniaus darželis-mokykla „Šaltinėlis“ – „Akimirka iš praeities“, režisierės H. Macutkevič, D. Golubovskaja, L. Bulkevič (91 balas), Klaipėdos karalienės Luizės JC vaidybos studija „Trepsė“ – „Pelenų antelė“, rež. R. Svytytė (86,8 balo), Jurbarko KC vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ – „Kai 14“, rež. B. Šniederienė (85 balai), Šiaulių r. savivaldybės KC Kuršėnų vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“ – „Baltoji skruzdėlytė“, rež. L. Valskienė (85 balai), Punsko lietuvių kultūros namų vaikų teatras „Kregždutė“ – „Pepė“, rež. J. Malinauskaitė-Vektorienė (85 balai).

Vertinimo komisija turėjo gražaus darbelio, nes 2017 m. „Šimtakojo“ festivalyje dalyvavo 89 vaikų ir jaunimo spektakliai. Gegužės 13 d. Rokiškio kultūros centre žiūrovai išvys geriausius šalies vaikų ir jaunimo teatrus: Plungės KC vaikų ir jaunimo teatrą „Saula“, Anykščių KC Troškūnų teatro studiją „Mes“, Jonavos r. savivaldybės teatro vaikų ir jaunimo grupę, Vilniaus darželio-mokyklos „Šaltinėlis“ teatrą, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vaidybos studiją „Trepsė“, Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrą „Vaivorykštė“, Šiaulių r. savivaldybės kultūros centro Kuršėnų vaikų ir jaunimo teatrą „Ikaras“, Punsko lietuvių kultūros namų vaikų teatrą „Kregždutė“.

Kas toliau? Kitų metų kovo mėnesį vyks šventė „Tegyvuoja teatras“. Ji bus skirta vaikų ir jaunimo teatrams. Iš “Šimtakojo” laureatų ir diplomantų bus išrinkti ir apdovanoti geriausi teatrai, režisieriai, aktoriai ir kiti. Visai kaip suaugusiųjų pasaulyje. Nedalyvaudami, nesistengdami siekti aukštesnių įvertinimų, neskirdami reikiamo finansavimo tiek kultūros įstaigų, tiek jas administruojančių savivaldybių atsakingi specialistai pavagia iš savo vaikų, jų tėvų ir senelių kūrybos atradimo džiaugsmą.

simtakojis-ignalina simtakojis-komisija-ir-vicemeras-l-ragaisis-pirmas-is-desines simtakojis-troskunai-1

1276 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.