Home » Projektų archyvas » UTAU studentai neatrastų dalykų ieško kelionėse

UTAU studentai neatrastų dalykų ieško kelionėse

UTAU  studentai neatrastų dalykų ieško kelionėse

.

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Utenos senjorai, norintys tęsti aktyvų gyvenimo būdą, turi galimybę lankyti Trečiojo amžiaus universitetą. „Mūsų veikla universitete, kaip dabar populiaru sakyti, „veža“, – su užsidegimu pasakojo Utenos trečiojo amžiaus universiteto (UTAU) Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto dekanė Birutė Jatautienė. O čia jau ir prasideda visi smagumai. Pasirodo, Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto dalyviai toli gražu nesėdi prie televizoriaus, nemezga kojinių, na, gal tai ir daro, bet nebent tuomet, kai atranda laisvą minutę po tos „vežančios“ universitetinės veiklos.

Nori keliauti, pažinti ir atrasti tai, ko nesuspėjo jaunystėje

Senjorai, lankantys Kultūros pažinimo ir turizmo fakultete organizuojamas studijas, mėgaujasi kelionėmis, nesibaigiančiomis ilgosiomis užtarnautomis atostogomis ir gyvenimo teikiamais malonumais. Anot B. Jatautienės, šis fakultetas iš visų esančių UTAU lankomas gausiausiai. „Mes iš pat pradžių, kai tik kūrėsi Trečiojo amžiaus universitetas Utenoje, baiminomės, kad nesusirinks žmonės. Galvojau, teks kviestis pažįstamus, draugus ar pan. Bet visgi pamatėme, kad žmonės nori būti, nori keliauti“, – įsitikinusi pašnekovė. Dabar šį fakultetą lanko net 178 žmonės. Dauguma jų – moterys, tačiau moterišką kompaniją palaiko ir 10 aktyvistų vyrų. Kas gi būtų, jei vienos moterys keliauti pradėtų? Pagrindinė priežastis, kodėl žmonės gausiau renkasi į minėtąjį fakultetą – noras keliauti, pažinti, atrasti, pamatyti tai, ko nesuspėjo jaunystėje dirbdami, augindami vaikus ir prapuolę kitokiuose rūpesčiuose. Šį fakultetą lanko įvairių profesijų žmonės. Kai kurie jų – per savo gyvenimo darbus nespėję net savosios Utenos kaip dera pažinti. „Juk jaunystėje, deja, ne viską galėjome pamatyti. Nebuvo tiek galimybių, tai buvo tarybiniai laikai. Dabar mes esame laisvi, turime daug laiko ir galimybių keliauti. Kitiems, norint keliauti, reikia sulaukti atostogų, o mums – kas tos atostogos. Atsikeliame ryte, jei geras oras, tai galime ir važiuoti. Dabar mūsų visas laikas yra atostogos“, – nestokodama optimizmo kalbėjo Birutė Jatautienė.

img_0003

UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto dekanė Birutė Jatautienė teigia, kad keliaudami senjorai gali pamatyti, atrasti tai, ko nesuspėjo jaunystėje / Daivos Čepėnienės nuotrauka

Ir savo mieste atrado neatrastų dalykų

Pasak pašnekovės, keliauti pavieniui vyresnio amžiaus žmonėms yra pakankamai sudėtinga ir nepigu. Susibūrus į grupę paprasčiau susiorganizuoti keliones. Keliauja UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto senjorai savo lėšomis. Paremti kelionių kol kas neprašo ir rėmėjų neieško, nes prašyti, anot B. Jatautienės, sunku. UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto studentai nuobodžiai paskaitose nesėdi. Mat tų paskaitų sėdint suole jau pakankamai savo gyvenime yra prisiklausę. Paskelbus numatomos kelionės datą iš anksto visi norintys keliauti pradeda taupyti pinigus. Prieš 6 metus, kai susikūrė UTAU, studentai keliones pradėjo nuo savo miesto – Utenos. „Pirmoji mūsų išvyka buvo į Utenos dailės mokyklą. Kai kurios fakulteto lankytojos, nors ir visą gyvenimą gyvenusios Utenoje, net nežinojo, kur yra ta dailės mokykla. Iš kur gali žinoti, jei moteris visą gyvenimą dirbo trikotaže ar mėsos kombinate, augino vaikus, rūpinosi šeima. O jei tos dailės mokyklos nelankė nei jos vaikai, nei anūkai, tai ir negali žinoti. Taigi pamatėme Utenoje esančią tokią didybę“, – prisiminimais dalijosi Birutė Jatautienė. Supratusi, kad ne visi fakulteto lankytojai yra susipažinę su Utenoje veikiančiomis įstaigomis, lankomomis vietomis, nusprendė padėti studentams geriau pažinti savo miestą. Anot pašnekovės, vienas žmogus juk neis lankyti vieno ar kito objekto, o su kompanija ir smagiau, ir prasmingiau. Taigi Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto studentai per pastaruosius 6 metus ir savo mieste atrado dar neatrastų dalykų. „Pamatėme „Taurapilyje“ vykdomas veiklas, iš arčiau pažinome ir Utenos kultūros centrą. Keliavome po Utenos rajono seniūnijas, dalyvavome įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose. Mes taip pat lankomės ir įvairiuose renginiuose, koncertuose, teatruose. Bet čia jau yra kultūros pažinimo pusė“, – pasakojo fakulteto dekanė B. Jatautienė.

Į poilsines keliones – dar per anksti

Keliaudami po Lietuvą UTAU studentai aplankė Rokiškio dvarą, Ignalinoje turėjo galimybę pažinti ir išbandyti šakočių kepimo procesą. Lankėsi Seime, Valdovų Rūmuose, Prezidentūroje, Kryžių kalne, Stakliškėse degustavo ten gaminamą midų, lankėsi literatūriniame Aleksandro Puškino muziejuje. Tai tik dalis kelionių: išvykų po Lietuvą per mėnesį suorganizuojama bent apie 5. Žinoma, keliauja ne visi 178 fakulteto lankytojai. Ne visų ir galimybės keliauti vienodos. Patys aktyviausi keliauninkai, anot Birutės Jatautienės, yra Roma Ivonienė, Gertrūda Petuchova, Danutė Podelienė, Palmira Narbutienė, Petras Kaunelis ir dar daug kitų. „Kartais vos sutelpame į 75 vietų autobusą“, – tikino pašnekovė. Kur keliauti po Lietuvą, kokius objektus aplankyti sugalvoja pati fakulteto dekanė, idėjų pasisemdama iš televizijos ar kitų šaltinių. Tačiau UTAU keliauninkai neapsiriboja tik savos šalies lankomais objektais ar vietovėmis. Kartą per metus jie keliauja ir į svečias šalis. „Pirmoji kelionė buvo keltu iš Rygos į Stokholmą. Moterims labai patiko. Kelionės metu naktį jos kelte ir šoko, ir dainavo, ir ko tik nedarė“, – prisimindama kelionę paslaptingai šypsojosi pašnekovė. UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto aktyvieji keliautojai lankėsi ir Vokietijoje, Šveicarijoje, Lichtenšteine, Austrijoje, Lenkijoje. Kelionės į Italiją metu lankėsi Romoje, Vatikane. Keliones į užsienį organizuoja taip pat pati fakulteto dekanė Birutė Jatautienė, bendradarbiaudama su turizmo agentūra. Kiekvienais metais išvykdami į vieną didesnę kelionę po Europą UTAU keliautojai vyksta toli gražu ne pailsėti. Važiuoti į poilsines keliones, pasak pašnekovės B. Jatautienės, jiems dar per anksti. Kelionės UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakultete organizuojamos tik pažintinės. „Mes dar daug ką norime pažinti. Tarpusavyje juokaujame, kad kai pasensime, tada keliausime į poilsines keliones. Bet tai – tolimoje ateityje“, – nestokodama energijos kalbėjo B. Jatautienė. Kelionės maršrutai, lankomi objektai visgi sudėliojami taip, kad senjorams nebūtų per sunku juos įveikti, nebūtų varginantys. „Mes vieni prie kitų prisideriname, visi keliaujame senjorišku žingsniu. Jeigu tik pradeda greitesniu žingsniu kas žingsniuoti, pristabdome skubančiuosius. Einame lėtai, geriau viena kita banyčia aplankysime mažiau, bet neskubėsime“, – pasakojo pašnekovė. Įsimintiniausios aplankytos vietos UTAU keliautojams – Roma, Vatikanas Italijoje, Vokietijos sostinė Berlynas, Lenkijos Velička mieste esančios druskos kasyklos. Keliaujant – pašnekovė neslėpė – visko nutinka. „Praėjusiais metais bibliotekoje laukėme autobuso, tačiau pranešė, kad autobusas neatvyks, sugedo. 75 žmonių nesusodinsi bet kur ir nenuveši. Įmonės atstovams pasakiau, kad privalau tuos žmones nuvežti. Tuomet įmonė mums davė mikriuką, lengvąjį automobilį, pritaikė nuolaidas ir važiavome. Jei būtų 15 žmonių, tai nebūtų sudėtinga pritaikyti transportą“, – apie iškylančias problemas organizuojant keliones didelei žmonių grupei pasakojo pašnekovė.

Kai nuplaukėme į Stokholmą, vaikščiojome po miestą, užsisakėme kelionę laiveliu, bet reikia plaukti, o dviejų moterų nėra. Teko laukti kito maršruto. O jos eidamos miestu užėjo į kavinukę kavos atsigerti.

Atrado savo terpę tarp savų

Keliaudami kartu UTAU senjorai tapo lyg viena šeima. Susirado daug naujų draugų, kartu švenčia ir vieni kitų gimtadienius. „Trečiojo amžiaus universitetas – antra tokia vieta po buvusios darbovietės. Kelionės mus labai suartino“, – apie buvimo kartu teikiamą naudą pasakojo B. Jatautienė. Vyresnio amžiaus žmonėms svarbu būti to paties amžiaus žmonių grupėje. Birutė Jatautienė dar iš savo jaunystės prisimena vienos vyresnio amžiaus moters patarimą: „Kai sulauksi mano amžiaus, laikykis tokio pat amžiaus žmonių grupėje. Tuomet ir jūsų interesai bus vienodi, ir tarp tų žmonių neatrodysi senas.“ Žinoma, pašnekovė neneigia, kad yra mūsų visuomenėje gražaus ir gerbiančio vyresniuosius jaunimo. Tačiau UTAU senjorai džiaugiasi radę savo terpę tarp savų. „Visi mes turime ir vaikų, ir anūkų. Betgi vaikai ne visada mus išklauso. Nors visokių yra ir vyresnio amžiaus žmonių. Kartais pasiūlau kartu važiuoti kokiai kaimynei, tai nenori, sako: brangiai kainuos. Į kokį renginį pasiūlai nueiti, tai sako: aš televizorių geriau pažiūrėsiu. Taigi televizorių bet kada gali pažiūrėti“, – samprotaudama kalbėjo B. Jatautienė. Keliaudami senjorai patenkina būtiną bendravimo poreikį, gerai praleidžia laiką. Tie patys studentai turi galimybę lankyti ne vieną fakultetą, tai Trečiojo amžiaus universitete nėra ribojama. Bet visgi populiariausiu išlieka „keliautojų“ fakultetas. Kaip juokauja Birutė Jatautienė, UTAU studentai yra tokio amžiaus, kad reikia jiems duoti laisvės. Dar šiais metais UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto keliautojai ruošiasi vykti į Norvegiją. Neaplankyta ir nemažai vietų Lietuvoje – Trakai, Burbiškis ir t. t. Vasaros metu Trečiojo amžiaus universiteto bendruomenė atostogauja, todėl tik sulaukę naujų mokslo metų pradžios vėl keliaus. dsc_0315_2

UTAU keliautojai Jungfraujoch viršukalnėje – aukščiausioje Europos geležinkelio ir pašto stotyje /UTAU Kultūros pažinimo ir turizmo fakulteto archyvo nuotraukos

italija-401

Kelionė po Veneciją

dav

Sustabdyta akimirka kelionėje po Lenkiją

1267 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.