Home » Projektų archyvas » Lietuvos kultūros centrų vadovai susibūrė bendrai dainai

Lietuvos kultūros centrų vadovai susibūrė bendrai dainai

Lietuvos kultūros centrų vadovai susibūrė bendrai dainai

.

Kristina SAKAITĖ

Lietuvos kultūros centrų vadovai trumpam atidėjo administracinius reikalus į šalį ir pakvietė klausytojus bei žiūrovus prisiminti muzikinės kultūros paveldą, patyrinėti visų šalies regionų – Žemaitijos, Dzūkijos, Aukštaitijos, Suvalkijos ir Mažosios Lietuvos – tautinių kostiumų savitumą bei ypatumus.

Į unikalų chorą susibūrę keliasdešimties kultūros centrų vadovai iš įvairių šalies pakraščių savo muzikinę kelionę su naująja programa, skirta Tautinio kostiumo metams, pradėjo Utenoje. Jungtinis Sauliaus Liausos vadovaujamas choras praėjusį antradienį Utenos kultūros centre atliko gerai žinomas ir neseniai sukurtas bei retai skambančias aranžuotas liaudies ir lietuvių kompozitorių – Juozo Gudavičiaus, Juozo Naujalio, Donato Zakaro – dainas: „Kur giria žaliuoja“, „Lietuva brangi“, „Už Raseinių, ant Dubysos“, „O kai sauliūtė tekėjo“, taip pat specialiai chorui sukurtą Jono Tamulionio „Rolia dirvolia“.

Koncertą paįvairino įspūdinga penkių entnografinių šalies regionų XIX–XX amžiaus tautinių kostiumų kolekcija. Šios programos režisierė Leokadija Dabužinskaitė kvietė Lietuvos vertybes, papročius, istoriją, kultūrą išskaityti įvairiaspalviuose kostiumų raštuose, ornamentuose. Archaiškus aukštaičių kostiumus keitė sodrių spalvų languoti, dryžuoti žemaičių audiniai. Scenoje demonstruoti ir prieš gerą šimtmetį dzūkų dėvėti puošnūs siuviniais marginti marškiniai ir austos juostos, kapsų ir zanavykų iš Suvalkijos spalvotos kaišytinės prijuostės bei egzotiškieji tamsūs Mažosios Lietuvos tautiniai drabužiai. Pasak Nacionalinio kultūros centro direktoriaus, choro įkūrėjo ir vadovo Sauliaus Liausos, šis choras – unikalus atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Kultūros centruose dirbantys profesionalai tokiu būdu galės dar plačiau skleisti lietuvių tautinę tradiciją. „Renkamės kartą per mėnesį, mokomės profesinių dalykų, tuo pačiu ir muzikuojame, nes puikiai suprantame, kad administratoriai nebus geri, jei nerodys savo talento scenoje. Lietuvoje labai daug talentingų kultūros centrų vadovų“, – kalbėjo S. Liausa.

dsc_0092

 Jungtiniame chore – 40-ties kultūros centrų vadovai / Kristinos Sakaitės nuotraukos

Jungtiniame chore dainuoja 40 kultūros centrų vadovų iš įvairių šalies miestų. Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį suburtas choras parengė jau antrą programą. Su pirmąja – akademinės, sakralinės muzikos programa – choras debiutavo Vilniaus rotušėje, surengė koncertinį turą Estijoje.

Mažiau nei metus gyvuojančiame chore skamba ir trijų uteniškių – kultūros centro direktorės Astos Motuzienės, Utenos kultūros centro Užpalių skyriaus meno vadovės Nijolės Navikienės bei Leliūnų skyriaus kultūrinės veiklos organizatoriaus Edmundo Gutausko balsai.

Po koncerto kalbinome Utenos kultūros centro direktorę A. Motuzienę.

Ar paprasta buvo susiburti bendrai dainai, negi visų kultūros įstaigų vadovai tokie balsingi?

Dažniausiai kultūros įstaigų vadovais tampa (ar tapdavo – iki visų reformų) žmonės, kurie susiję su kultūra. Labai retam kultūros centrui vadovauja koks nors teisininkas, siuvėjas ar buhalteris, neįžeidžiant šių profesijų. Kitaip tariant, vadovai dažnai būna baigę aktorinius, teatrinius, muzikinius, choreografijos mokslus, vieni šoka, kiti groja, treti dainuoja. Mintis suburti chorą Sauliui Liausai gimė, kai su vienu projektu, kuriame dalyvavo šeši Lietuvos kultūros centrai, tarp jų ir Utenos, prieš porą metų viešėjome Norvegijoje. Tuosyk svarstėme: juk važiuodami pristatinėti Lietuvą į EXPO parodas pasaulyje, visada kviečiamės chorą „Bel Canto“ ar „Ave Vita“, o juk būtų unikalu, jeigu patys galėtume padainuoti. Ši vadovo mintis, išsakyta vieną rudenį, jau kitą pavasarį tapo kūnu.

Choristus skiria kelių šimtų kilometrų atstumas, vadovas minėjo, kad repetuoti susitinkate labai retai. Kaip sekėsi parengti naują programą?

Pirmas mūsų susitikimas buvo 2016 m. rugpjūčio mėnesį, per mėnesį visas choras repetuojame dvi dienas. Labai daug dainuojame, pusę laiko praleidžiame praktiniuose seminaruose, mums padeda tokie scenos grandai kaip Gytis Padegimas, Valentinas Masalskis, kurie veda kūrybiškumo, psichologijos, vadovavimo meno paskaitas.

Susidainavome nesunkiai – mes juk skaitome natas, repetuojame ir namuose, visi, kurie norime ir galime būti tame chore, turime rasti laiko. Kai kurie atostogų sąskaita važinėja į keliones… Prie mūsų prisijungė keletas kolektyvų vadovų.

Kaip jungtinio choro idėją sutiko patys kultūros įstaigų vadovai?

Po pirmos repeticijos gal tik trys žmonės pasakė, kad krūvis per didelis, tai ne jiems. Chorinis dainavimas skiriasi nuo liaudies dainos užstalėje. Reikia mokytis, nes slėptis neturi už ko. Dabar choro sąstatas nusistovėjo – po 20 moterų ir vyrų.

Jūsų parengta programa skirta Tautinio kostiumo metams. Ar tai reiškia, kad projektas proginis ir choras išsiskirstys?

Anąsyk mūsų vadovo klausiau, ar nebebūdami direktoriais galėsime dalyvauti chore. Vadovas nusijuokė ir sako: aišku, dainuosime, kol gyvi būsim.

Niekas už tai premijų nemoka, viską darome savanoriškai. Vyras, kuris koncerte su švilpuku švilpė – Mažeikių kultūros centro direktorius, daug šaunių žmonių iš Panevėžio, Pasvalio, kitų miesto kultūros centrų ir kolektyvų. Mūsų dainininkai priplaukę gerąja prasme.

Choras gimė kaip netyčiukas, bet tuo pačiu planuotas vaikas. Juk tai akiplėšiška idėja – sukviesti žmones iš visos Lietuvos, kurie turi begalę reikalų, dirba tiesioginį darbą. Juk reikia, kad kiekvienas galėtų suderinti keliones, jeigu 2–3 žmonės negali atvažiuoti, jų balsus turime kompensuoti savais. Kiekvienas balsas yra aukso vertės, jei norime, kad choras suskambėtų gražiai. Vienų vadovų savaitgaliais laukia renginiai, kitam gal šeima kelia vėją, tačiau stengiamės nepraleisti repeticijų.

Kai Leokadija Dabužinskaitė ėmėsi šios gerąja prasme aferos, nebuvo paprasta, juk vaikus išmokyti galima, o mus, „seniokus“ mokyti, kad visko neužmirštume…

Kai kurie choristai turėjo savo tautinius kostiumus, kai kuriuos skolinomės iš kolektyvų, Lietuvos nacionalinio kultūros centro kolekcijos. Scenoje aukštaičiai nebūtinai pristatinėjo savo regiono kostiumus, štai mūsų N. Navikienė, kilusi iš Daugailių, aukštaitė, buvo aprengta žemaitiškais drabužiais. Toks buvo režisierės matymas, nesvarbu, kokios „tautybės“ esi.

Kokiuose miestuose planuojate parodyti šį teatralizuotą koncertą?

Jau esame užsakyti į Pasvalio miesto šventę, Telšius, gegužės 24 d. skrendame į Dubliną, Airijoje turėsime 4 koncertus.

Choro vadovas minėjo, kad jums, savo srities profesionalams, tai puiki galimybė dar plačiau skleisti tautinės kultūros tradicijas už šalies ribų. Kokių reakcijų sulaukiate, kaip žmonės sutinka jūsų chorą?

Nuo pirmojo koncerto Vilniaus rotušėje žmonės mūsų pasirodymus sutinka labai šiltai. Kai Dubingiuose naujoje, iki galo neįrengtoje bažnyčioje skambėjo mūsų akademinės muzikos koncertas, apėmė toks geras jausmas, atidainuoji tą valandą, kuri pralekia kaip mirksnis, jautiesi kaip užhipnotizuotas. Tiek savęs išsunki, kad paskui negali net pajudėti. Tačiau dainuodami mes ne tik duodame, bet ir gauname. Jaučiamės labai gerai, nes šalia valdininkiško darbo grįžtame prie to, kas mums patiems gera, ir tuo pačiu turime galimybę pabūti kartu dainoje.

Mūsų misija ne tik sėdėti prie planų, strategijų ir popierių, bet ir nešti Lietuvos kultūrą, galų gale Utenos vardą į pasaulį. Juk išvykę koncertuoti užmezgame kontaktus su kitų šalių kolektyvais, tik gyvai gali mainytis gražiais dalykas.

Mes negalime neskambėti, nes už mūsų tik Lietuva.

dsc_0074

 Choro vadovas Saulius Liausa ir Utenos kultūros centro direktorė Asta Motuzienė

dsc_0110

Programoje – 5 šalies etnografinių regionų tautiniai kostiumai

dsc_0090

Įvairiaspalviai praėjusio šimtmečio raštai

dsc_0078

 Dainuoja aukštaitė

dsc_0079

Mažosios Lietuvos tautinis kostiumas

dsc_0127

Ryškiaspalviai dzūkių audiniai

dsc_0100

 Kankliuoja aukštaitės

dsc_0150

dsc_0157

Koncerto svečiai – nacionaliniais kostiumais pasipuošęs gruzinų choras

dsc_0145

Utenos r. sav. vicemero Vidmanto Valinčiaus sveikinimas

1481 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.