Home » Projektų archyvas » Neįgalieji įprastą pajūrį galės pakeisti į ežero pakrantę

Neįgalieji įprastą pajūrį galės pakeisti į ežero pakrantę

Neįgalieji įprastą pajūrį galės pakeisti į ežero pakrantę

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Molėtų rajone, Inturkėje neseniai duris atvėrė viešoji įstaiga „Bendrystės centras“. Čia teikiamos įvairios socialinės paslaugos miestelio ir tolimesnių vietovių gyventojams. Taip pat organizuojamos neįgaliųjų poilsio, turizmo stovyklos, edukaciniai, jogos užsiėmimai ir kitokios pramogos visiems Lietuvos žmonėms. Tokių vietų, kur poilsis ir turizmas pritaikytas judėjimo negalią turintiems žmonėms, Lietuvoje yra tik dvi – Lietuvos paraplegikų asociacijos „Landšafto terapijos ir rekreacijos centras“ prie Baltijos jūros Monciškių kaime ir „Bendrystės centras“.

Reikia suėjimų ir bendros veiklos

Ši įstaiga įsikūrusi buvusio Inturkės vaikų darželio patalpose. Dar visai neseniai čia veikė Molėtų socialinės paramos centro Inturkės skyrius. Buvo teikiamos užimtumo, prausimosi, skalbimo, aprūpinimo būtinaisiais drabužiais paslaugos senyvo amžiaus žmonėms, nepasiturintiems Molėtų krašto gyventojams. Taip pat atokvėpio paslauga šeimoms auginančioms neįgalų vaiką. Dabar, įkūrus viešąją įstaigą, veiklos ir teikiamų paslaugų gerokai padaugėjo. Prioritetas teikiamas žmonėms su negalia. „Mes, Inturkės bendruomenė, su savivaldybės pagalba įkūrėme „Bendrystės centrą“. Ši įstaiga atvira visiems Lietuvos žmonėms. Ir ne tik neįgaliesiems, bet ir sveikiesiems“, – įstaigos išskirtinumu džiaugėsi vadovė Vaida Bacenskaitė. Lietuvoje kaimo turizmas nėra tiek išplėtotas ir pritaikytas žmonėms su negalia. Kaimo turizmo sodybose dažniausiai neįgaliajam pritaikomas vienas kambarėlis, sumontuojami laikini ir nepatvarūs privažiavimai ratukininkams. Poilsiauti prie jūros kiekvienais metais judėjimo negalią turintiems Lietuvos žmonėms, ko gero, jau pabodo. Čia, Inturkėje, jie turės galimybę pakeisti įprastą pajūrį į gražią ežero pakrantę, pasibūti vieni kitų draugijoje. „Žmonės su negalia yra bendraujantys. Jiems reikia suėjimų, bendros veiklos. Nuolat būdami namuose jie neretai užsisklendžia, galvodami, kad jų problemos yra pačios didžiausios. O čia, sutikdami panašaus likimo žmones, pamato, kad jie tokie ne vieni, pasiguodžia, susidraugauja“, – kalbėjo V. Bacenskaitė.

img_0027

VšĮ „Bendrystės centras“ vadovė Vaida Bacenskaitė (dešinėje) ir veiklos koordinatorė Danutė Vaškevičienė tikisi sulaukti lankytojų / Daivos Čepėnienė nuotraukos

Užimtumo paslaugos bus siūlomos ir neįgaliuosius lydintiems asmenims

„Bendrystės centre“ yra tik dvi darbuotojos, tačiau jos neapibrėžia savo pareigybių, rūpinasi viskuo ir bando, kaip pačios sako, įsivažiuoti, nors dar daug ko nežino. „Nežinome, kas mūsų klientams patiks, ko jie norės ar nenorės. Visuose darbuose tikimės ir savo bendruomenės savanoriškos pagalbos“, – kalbėjo įstaigos Vaida Bacenskaitė ir veiklos koordinatorė Danutė Vaškevičienė. Nors dar tik šiltojo sezono pradžia, „Bendrystės centre“ tikimasi sulaukti lankytojų. „Mums svarbu, kad čia atvažiavę pailsėtų ne tik negalią turintys žmonės, bet ir juos lydintys artimieji. Jiems taip pat svarbu suteikti šią galimybę, nes globojantys neįgaliuosius yra nuolat užimti rūpesčiu, – viena kitai antrino pašnekovės. – Mes jiems pasiūlysime įvairias edukacines programas. Ūtoje gyvenantis ūkininkas laiko avis, jas melžia ir gamina avių pieno sūrius. Ten apsilankę „Bendrystės centro“ svečiai galės stebėti visą sūrių gamybos procesą, degustuoti. Mūsų centre vietinė mergina moko iš šiaudų pinti sodus. Inturkė apsupta trijų ežerų: Galuonų, Išnarų ir Kertuojų. Turime gražaus gamtos paveldo, gausu lankytinų objektų. Centre įrengta ir mini sporto salė su treniruokliais, biliardo stalu“, – svečiams siūlomų paslaugų įvairovę vardino V. Bacenskaitė.

Veiklos vyks visą parą

Birželio pirmosiomis savaitėmis „Bendrystės centre“ planuojami pirmieji plenerai, skirti žmonėms su negalia. Čia atvykę svečiai apsistos su nakvyne. Veiklos plenerų metu vyks ištisą parą. Vyks dirbinių iš odos, rankdarbių iš negyvos gamtinės medžiagos gamyba, medžio drožybos, vilnos vėlimo užsiėmimai. „Klausysimės sveikos mitybos paskaitos, Inturkės moterų ansamblio atliekamų dainų, vakare kursime laužus, vaišinsimės ypatinguoju Inturkės troškiniu“, – planuojamų veiklų spalvinę gamą atskleidė centro vadovė. Pasak „Bendrystės centro“ vadovės, neįgalieji dažnai ir patys atsiveža savo idėjų, surengia įvairių azartiškų rungčių. Tokių, kaip vienkartinių stiklinių dėliojimas per nustatytą laiką, skirtingų spalvų pupelių rinkimas. Žmonės su negalia, pasak Vaidos Bacenskaitės, yra labai azartiški. Jie mėgaujasi pačiu žaidimo procesu, galimybe būti kartu.

Tikimasi įrengti baidarių ir vandens dviračių prieplauką

Nors užsiėmimai, veiklų organizavimas „Bendrystės centre“ jau įgauna pagreitį, tačiau šioje įstaigoje dar trūksta baldų. Neįrengta didžioji virtuvė, nėra pakankamai kėdžių, funkcinių lovų. Šiuo metu čia apnakvindinti galima 16 žmonių. Vaikų ar jaunimo su miegmaišiais ar čiužiniais ir daugiau. „Lauke norime įrengti vaikų žaidimo aikšteles, suolelius poilsio zonoje. Bet daug ką jau turime, pvz., įrengtą paplūdimį, kuriuo gali naudotis negalią turintys ratukininkai“, – kalbėjo įstaigos vadovė Vaida Bacenskaitė. Vienos lovos kaina čia apsistojusiems sieks 9 eurus už parą. Už pusryčius ir vakarienę bus skaičiuojama po 2 eurus, pietūs kainuos 4,20 euro. Edukacinių programų kainos dar tvirtinamos. Ateityje tikimasi įrengti ir pritaikyti neįgaliesiems baidarių ir vandens dviračių prieplauką.

img_0039

Treniruoklių salė

img_0018

„Bendrystės centro“ konferencijų salėje vyksta įvairūs užsiėmimai

img_0035

 Svečių poilsio zona

img_0032

Poilsio kambariuose įprastos lovos artimiausiu metu turėtų būti pakeistos funkcinėmis

img_0042

Mažoji virtuvė

img_0045

Ežero pakrantė pritaikyta neįgaliesiems

img_0061

„Bendrystės centras“ įsikūręs buvusio Inturkės vaikų darželio patalpose

1751 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.