Home » Gallery » Aktualijos » Miestą stebinčios vaizdo kameros – ir rūkoriams, ir teroristams gaudyti

Miestą stebinčios vaizdo kameros – ir rūkoriams, ir teroristams gaudyti

Miestą stebinčios vaizdo kameros – ir rūkoriams, ir teroristams gaudyti

.

Kristina SAKAITĖ

Šypsokitės, jus filmuoja vaizdo kameros! Šis posakis galioja ne tik uždarose, privačiose teritorijose, bet ir daugumoje viešųjų erdvių – paplūdimiuose, parkuose, aikštėse, centrinėse ir atokesnėse miesto gatvėse.

Utenoje vaizdo kamerų padaugėjo šį pavasarį – šalia anksčiau veikusių įrengtos dar 7 ir šiuo metu vaizdas fiksuojamas 19 vietų. Iki 2018 m. bus įrengta išmanioji platforma, sistema leis stebėti į miestą atvykstančius ir išvykstančius automobilius.

Plėtra tęsis

Utenos rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Slapšinskas ir Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Vytautas Vaiškūnas pristatydami vaizdo stebėjimo sistemą akcentavo, kad jos plėtra tęsis, nes techninės galimybės leidžia tai padaryti.

„Kai įrenginėjome vaizdo kameras, dažnai išgirsdavome klausimą, ar tai nepažeidžia žmogaus teisių. Atsakysiu plintančia fraze – ar neturėtume atsisakyti trupučio savo teisių, kad būtų užtikrinta viešoji tvarka ir saugumas? Įrengiame kameras smulkių pažeidimų arba nusikaltimų fiksavimui, tačiau turime galvoti ir apie globalius dalykus, kurie yra mūsų pašonėje – terorizmą, nelegalią migraciją, kuri gali sukelti skausmingus smūgius. Mes nestebime kiekvieno žmogaus ir neteikiame duomenų apie tai kitoms tarnyboms. Pagrindinis vaizdo kamerų uždavinys – užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą Utenos mieste. Gal ateityje plėsimės į kaimus“, – sakė komisariato viršininkas. V. Vaiškūno teigimu, investicija iš savivaldos į stebėjimo sistemą buvo didelė, diskutuota ir dėl to, kas turi stebėti šių vaizdo kamerų transliuojamus vaizdus. Galiausiai priimtas sprendimas ir sukurtos darbo vietos socialiai remtiniems neįgaliems žmonėms. 6 specialiai apmokyti žmonės dirba trimis pamainomis, vaizdas stebimas 24 val. per parą.

dsc_0178

Iš mieste įrengtų vaizdo kamerų transliuojamas vaizdas stebimas kiaurą parą / Kristinos Sakaitės nuotraukos

Jungsis su privatininkais

Savivaldybės administracijos direktorius J. Slapšinskas antrino, kad pažangi technika ne tik palengvins darbą viešosios tvarkos pareigūnams identifikuojant asmenis, padariusius nusikaltimą, išaiškinant pažeidimus, bet ir gyventojai, palikę automobilius ar išėję į miestą, jausis saugiau. Vaizdo kameros bus jungiamos į bendrą sistemą. Išanalizavus, kuriose vietose stebėjimas labiausiai reikalingas, į bendrą sistemą ateityje planuojama pajungti ir privačių struktūrų bei valstybinių institucijų vaizdo kameras, kad per dviejų metų laikotarpį būtų galima filmuoti visą miestą. „Techninės galimybės mums tai leidžia, jei stebėjimui reikės papildomai žmonių, tai irgi galėtume padaryti“, – sakė J. Slapšinskas. Direktorius patikino, kad sistema yra apsaugota nuo išorinio prisijungimo, ji nuolat automatiškai atnaujinama.

Policija pripažįsta, kad pirmosios vaizdo kameros viešosioms erdvėms stebėti turėjo trūkumų – vaizdas nebuvo kokybiškas, o balandžio mėnesį įrengus naujas kameras ir patobulinus sistemą techninės galimybės leidžia objektus stebėti naktį, priartinti, kamerą sukioti 360 laipsnių kampu. Kalbėdamas apie rezultatus ir efektyvumą, V. Vaiškūnas minėjo, kad tam tikrose vietose sumažėjo pažeidimų. Efektyviausiai šia priemone pasinaudojo visaginiečiai – šiame mieste įrengus 75 vaizdo kameras, nusikaltimų skaičius sumažėjo kardinaliai.

„Visi šalies miestai turėtų prieiti prie vienodo standarto vaizdo kamerų. Situacija kartais problematiška, nes daug savivaldų naudoja skirtingų parametrų įrengimus, todėl negalime panaudoti tos medžiagos, skiriasi jos saugojimo laikas. Mano vizija, kad vaizdo kameros turėtų intelektinę galimybę automatiškai reaguoti į triukšmą, šūvį, sprogimą ir pan., nereikėtų sukinėti operatoriui. Kai kurios valstybės jau investuoja į tokią įrangą“, – kalbėjo komisariato viršininkas.

Naujų kamerų išdėstymas mieste buvo pasirinktas atlikus kriminogeninę analizę, aktualiausios nematomos zonos buvo Aukštakalnis, Kupiškio ir Aukštakalnio gatvių sankryža. Dabar kameros aprėpia Aukštakalnio parką, kuriame kartais būdavo gadinamas inventorius, filmuojama teritorija prie Utenos turgavietės – aikštelė priešais „Vyturių“ prekybos centrą.

Beveik 2000 pažeidimų ir nusikaltimų

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vaidotas Žilys pasakojo apie stebėtojų darbo specifiką. Mieste pirmosios vaizdo kameros įrengtos 2006 m.

Dieną didžiausias dėmesys kreipiamas į rekreacines zonas, parkus, susibūrimo vietas, sankryžas. Operatorius, pastebėjęs pažeidimą, iškart informuoja budėtojų padalinį, šie imasi priemonių. Pasak V. Žilio, pernai vaizdo kameromis užfiksuoti 452 viešosios tvarkos pažeidimai, 17 muštynių, 3 vagystės, 166 kartus nufilmuoti viešoje vietoje alkoholį vartojantys asmenys, didžiausią dalį sudaro kelių eismo pažeidimai, kurių užfiksuota 1200. Iš viso per metus vaizdo kameromis nufilmuota 1900 teisės pažeidimų. Vaizdo įrašai tam tikrą laiką saugomi, pernai 38 kartus prireikė vaizdo įrašų ikiteisminiams tyrimams nagrinėjant baudžiamąsias bylas, teisme kartais tai tampa pačiu svarbiausiu įrodymu. Būna atvejų, kai žmonės ateina į budėtojų dalį, praneša apie įvykį ir prašo patikrinti vaizdą, kad padėtų išsiaiškinti užpuolikus ir pan. „Vietas, kur įrengtos senosios vaizdo kameros, dauguma žmonių jau žino, ir mes išvaikėme pažeidėjus iš tų vietų. Yra daug rūkančių Savivaldybės tarybos nustatytose nerūkymo zonose, išgėrinėjančių parkuose. Savaitgaliais daugiausia įvykių fiksuojame prie naktinių barų Aukštakalnyje. Jeigu patrulių automobilis stovi netoliese, tuomet muštynių nebūna. Dar mažai kas žino, kad yra kamera prie turgaus, todėl automobilius stato, kur papuola“, – pasakoja transliuojamus vaizdus stebinti darbuotoja.

Utenoje vaizdo stebėjimo kameros nukreiptos į Dauniškio ežero pakrantę (ant specialiai tam įrengto stulpo), kultūros centro prieigas Aušros g. 62, filmuojama šalia „Aušros“ prekybos centro Aušros g. 18, J. Basanavičiaus–K. Donelaičio g. sankryžoje, J. Basanavičiaus g. 59, V. Kudirkos g. 36, Utenio a. 2, K. Donelaičio g. 12, K. Donelaičio g. 38, Vaižganto g. 40, Aušros g. 21/Baranausko g. 44, Aušros g. 34, Kupiškio g. 51, Aukštakalnio–Kupiškio g. sankryža, Basanavičiaus g. 52, Aušros g. 78A (nuo klebonijos pastato), Aukštakalnio g. 34, Aukštakalnio g. 5, J. Basanavičiaus g. 93B, Vaižganto ir J. Basanavičiaus gatvių sankryža (ant gatvės apšvietimo stulpo).

Kurs išmaniąją platformą

Artimiausiu metu bus stebimos ir pagrindinės kryptys, kuriomis galima įvažiuoti ir išvažiuoti iš miesto. Praėjusį pirmadienį buvo pasirašyta sutartis dėl Lietuvos–Latvijos bendradarbiavimo per sieną europinio projekto įgyvendinimo – sinerginės saugumo platformos kūrimo. Platforma bus įrengta Molėtų ir Utenos savivaldybėse bei dviejuose Latvijos miestuose – Kraslavoje ir Daugpilyje. Intelektualios dieninės ir naktinės vaizdo stebėjimo sistemos atpažins automobilių valstybinius registracijos numerius, į sistemą pasijungia ir pasienio tarnybos, kad užtikrintų sienos kontrolę. Utenoje bus įrengtos dar 5 vaizdo kameros transporto priemonių stebėjimui.

Pasak Utenos apskrities VPK viršininko, nelegali migracija vyksta per Utenos apskritį ir tai konstatuoja ne tik pasieniečiai.

Bendra projekto vertė – daugiau nei pusė milijono eurų. Policijai skirta lėšų dalis – 150 tūkst. eurų, iš jų išmaniajai platformai įdiegti – per 60 tūkst eurų. Projektas bus baigtas įgyvendinti 2018 metais.

dsc_0179

Mieste įrengta 19 vaizdo kamerų 

dsc_0172

Utenos apskrities VPK viršininkas Vytautas Vaiškūnas ir Utenos r. savivaldybės administracijos direktorius Jonas Slapšinskas

dsc_0181

Utenos apskrities VPK viršininko pavaduotojas Vaidotas Žilys

4920 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. As parašė:

    Maziau pinigus plaukit, man jos naudos nenesa geriatj kelius asvaltuokit kaimuose kad geresnis susisiekimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.