Home » Gallery » Aktualijos » Utenos mieste kasmet sužydi vis mažiau vienmečių augalų

Utenos mieste kasmet sužydi vis mažiau vienmečių augalų

Utenos mieste kasmet sužydi vis mažiau vienmečių augalų

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Utenos miestas pastarosiomis dienomis dabinasi vasarinių gėlių žiedais. Kasmet gėlėmis apsodinama apie 800 kv. m ploto miestui priklausančių gėlynų. Stengiantis taupyti lėšas, skiriamas miesto grožiui kurti, dalis želdynų apsodinama daugiamečiais dekoratyviniais augalais.

Miesto gėlynams – 10 000 eurų

Pakalbinta UAB „Utenos komunalininkas“ želdinių meistrė Jolanta Tumienė teigė, kad miesto gėlynams apželdinti prireikia apie 9 000 gėlių daigų. Skaičiuojant pinigine išraiška – apie 10 000 eurų. Kad augalai vešėtų, dar reikia ir pagerinti žemę, patręšti. Į kvadratinį
metrą, priklausomai nuo gėlės formos, krūmijimosi ir pan., sodinama nuo 9 iki 16 vienetų gėlių daigų. Važiuojant link Vilniaus esančioje žiedinėje sankryžoje įveisto gėlyno plotas – 140 kv. m. Tokį plotą apželdinti, anot pašnekovės, nėra pigu. Todėl ne vieneriems metams gėlyno teritorijoje įkurdintos kalninės pušys, lanksvos, pačių „Utenos komunalininko“ darbuotojų užaugintos viendienės. „Vasarinėms gėlėms čia beliko tik 64 kv. m, mažiau nei pusė ploto. Beveik per pusę sumažinome ir išlaidas. Mes patys užsiauginame dideles daugiamečių augalų kolekcijas, augalus dauginame. Pavyzdžiui, daugiametės lanksvos krūmelis kainuoja apie 3 eurus, lygiai tiek pat kainuoja ir vienmetės gražesnės gėlės vazonėlis. Tik daugiametis augalas tarnaus daugiau nei 10 metų, o vienmetis – vos sezoną“, – kalbėjo J. Tumienė. Šiemet žiedas ties išvažiavimu iš Utenos link Vilniaus sužydės geltonaisiais gvazdikais ir didžialapėmis kanomis. Ir kituose miesto gėlynuose taupant stengiamasi įveisti daugiau daugiamečių gėlių, kurių nereikėtų kasmet atnaujinti, o praeivių žvilgsnius jos džiugintų ne vieną sezoną.

img_0026

UAB „Utenos komunalininkas“ želdinių meistrė Jolanta Tumienė tikino, kad gėlių kompozicijos bus paįvairintos naujesniais spalviniais deriniais / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Trūksta miesto gėlynus puoselėjančių rankų

Gėlių kompozicijas kuria specialistės, besirūpinančios miesto grožiu – UAB „Utenos komunalininkas“ želdinių meistrė Jolanta Tumienė ir Utenos rajono savivaldybės administracijos kraštovaizdžio architektė Jūratė Paragytė. Pašnekovė neslėpė, kad tenka išgirsti ir gyventojų pasiūlymų, pastebėjimų. Tačiau, anot J. Tumienės, patarti, kaip, kur ir kokias gėles ar augalus sodinti, gali tik kompetentingas, tai išmanantis žmogus. „Projektuojame, deriname ir tariamės tik su specialistais. Teko išgirsti pasiūlymų: pasodinti kanų prie J. Basanavičiaus paminklo. Tačiau kiekviena vieta reikalauja tam tikro spalvinio sprendimo, išdėstymo ir pan. Jei gėlynas labiau pavėsyje, ten bet ko negali sodinti“, – tikino J. Tumienė. Už miesto grožio puoselėjimą iš gyventojų sulaukiama ir padėkų, taip pat klausimų, kaip auginti gėles, ar prašymų padauginti kokį augalėlį. Gėlynuose darbuojasi prižiūrėtojai. Sodina, laisto, ravi. Jau ne pirmus metus dirbančios moterys sakė, kad ir pačios patarimų, kokiomis gėlėmis ir kaip puošti miesto viešąsias erdves, pasiūlančios. Mat moteris gėlės supa ne tik darbe, bet ir namuose. Tik štai miesto želdynus puoselėjančių rankų, deja, trūksta. „Darbuotojai – jautrus klausimas. Nuo seno dirba 3 pagrindinės darbuotojos. Į pagalbą joms ateina dirbantys viešuosius darbus žmonės. Atėję atidirbti valandų žmonės nesistengia dirbti našiai, jiems svarbu atbūti skirtą laiką“, – apgailestavo Jolanta Tumienė. 800 kv. m gėlynų teritoriją būtina ravėti, nuskinti nužydėjusius žiedus, laistyti, tręšti. Vyraujant šalnoms, gėlynus reikia pridengti. Gėles palaistyti, ypač augančias loveliuose ant 4 Utenoje esančių tiltų, reikia net 2 kartus per dieną, taip pat ir poilsio dienomis. Darbuotojai, pasiskirstydami grafikus, darbuojasi, laisto gėles ir savaitgaliais. Tad moterims, prižiūrinčioms miesto gėlynus, darbo tikrai pakanka. Jeigu dirbtų tik žmonės, ateinantys atidirbti valandų už pašalpas, anot pašnekovės, iš miestą puošiančio grožio tiesiog nieko neliktų.

Specialių vazų ar piramidžių gėlėms neįrenginės

Šiemet Utenos miestą papuoš daugiau nei 30 rūšių vasarinių gėlių. Gėlynuose įvairiaspalviais žiedais sužydės tagetės, kanos, vasarinės chrizantemos, meksikiniai žydrūnai, surfinijos, petunijos, gauros, lakišiai, verbenos, šalavijai, jurginėliai, gazanijos, zinijos, kosmėjos, gubojos, įsigytos iš Ukmergės augintojų. Gėlių kompozicijos, kaip ir kasmet, bus paįvairintos naujesniais spalviniais deriniais. Vasarinių gėlių sodinimas mieste turėtų būti baigtas iki birželio 10 dienos. Tiltai svyrančiomis gėlėmis sužydės jau artimiausiu metu. Pasak Jolantos Tumienės, Utenos mieste dauguma gėlynų įrengta ant žemės, todėl auginti gėles dar ir vazose, piramidėse ar kitokiose konstrukcijose nėra tikslinga. Beje, ir įrengti specialias vazas, jas apsodinti, prižiūrėti vėlgi reikėtų papildomų lėšų.

img_0012

Pagrindinės darbuotojos Rima, Asta ir Neringa, besirūpinančios miesto gėlynų priežiūra

img_0015

Žiedinė sankryža link Vilniaus sužydės geltonspalvėmis gėlėmis

img_0032

Aukštakalnyje prie parduotuvės „Aibė“ įveistas 70 kvadratų gėlynas tik iš daugiamečių augalų

img_0035

Prie Utenos „Vaivorykštės“ dar tebežydi tulpės

img_0016

3257 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.